שתף קטע נבחר

הרב לאו לחולדאי: "חזור בך, אל תכבה נר השבת"

על אף שאינו נוהג להתערב בנושאים שנויים במחלוקת, הביע הרב לאו "אכזבה עמוקה" מהחלטת מועצת העיר ואמר כי יבקש משר התחבורה שלא לאשר הפעלת תחבורה ציבורית בעיר בשבת. גם רבני צהר קראו להתחשב בציבור דתי והמסורתי

גם המתונים שבציבור הדתי אינם עומדים מנגד: רב העיר תל-אביב יפו, ישראל מאיר לאו, קרא הבוקר (יום ג') לראש העיר רון חולדאי לחזור בו מהחלטת מועצת העיר לקדם הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. "המשך במורשת קודמיך, אשר לא איפשרו לכבות את נר השבת", קרא הרב לראש העיר.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

"תחושה של אכזבה עמוקה וכאב רב מילאה אותי", אמר הרב לאו לאחר ששמע על החלטת מועצת העיר, "זוהי פגיעה חמורה בקדושת השבת, שהינה זכר לבריאת העולם וזכר ליציאת מצרים, יום מנוחה לכל עובד, יום התעלות רוחנית ויום לליכוד המשפחה... ההחלטה פוגעת בהיסטוריה של תל אביב יפו, שנוסדה לפני 103 שנים כעיר עברית ראשונה, והאישים הבולטים מראשיתה - כמו מאיר דיזנגוף, אחד העם וחיים נחמן ביאליק - עשו רבות למען שמירת צביונה כעיר שהשבת תישמר בה ברשות הרבים".

 

הרב לאו, שלא מרבה להתייחס לנושאים השנויים במחלוקת בין הציבור הדתי והחילוני, טען כי התמיכה בהפעלת אוטובוסים בשבת פוגעת בסטטוס-קוו ש"עליו מתבססת מדיניות ממשלת ישראל מאז כינון המדינה ועד היום".

 

רבה של תל אביב-יפו אף הודיע שבכוונתו לפנות לשרי הפנים והתחבורה בבקשה שלא יאשרו את בקשת מועצת עיריית תל-אביב, כדי שהשבת תישמר במרחב הציבורי, "כראוי למדינה יהודית".

 

צהר: "השיקול הכלכלי - לא מכריע" 

גם רבני צהר, שהדאגה ליחסי דתיים-חילונים נמצאת בראש מעיניהם, פרסמו הודעה התוקפת את החלטת מועצת העיר. הארגון קרא לעיריית תל-אביב ש"לא לגרום לפגיעה קשה בצביונה של מדינת

ישראל, ללא שיח ציבורי נרחב".

 

יו"ר הארגון, הרב דוד סתיו הוסיף: "מתוקף חיינו יחד, והחשיבות שיש לשמירה על צביונה היהודי של המדינה, אני מאמין שכל החלטה המשפיעה על כלל התושבים, דתיים וחילונים, צריכה לבוא מתוך שיח ציבורי ובהסכמה - ולא בפעולה חד-צדדית. חשוב לזכור כי למרות תדמיתה של העיר תל-אביב, עדיין רוב תושביה מסורתיים והשבת יקרה ללבם.

 

"בנוסף, חילונים רבים כמהים לשקט של אווירת השבת, ללא תחבורה ציבורית, יום אחד בשבוע. השיקול הכלכלי של העירייה למען בעלי העסקים והצעירים לא יכול להיות השיקול המכריע". 

 

ח"כ אורי אורבך עקץ את ראש העיר: "לפני שחולדאי מכריז, בפרובוקציה זולה, על הפעלת תחבורה ציבורית בשבתות בתל-אביב, כדאי שידאג לתחבורה ציבורית נאותה גם בימי חול בתל-אביב".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב לאו. "כאב רב"
צילום: דודי ועקנין
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
הרב דוד סתיו. "גם חילונים כמהים לשקט"
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים