שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סקי באנדורה: מדינה קטנה שמפתיעה בגדול
  מדינונת דיוטי-פרי חביבה במרחק שעתיים מברצלונה, אזורי סקי למתחילים ומתקדמים, אליפות עולם בסקי, קניות זולות ואווירה נינוחה. חופשה בלבן למי שמחפש סקי טוב ובמחיר זול יחסית

  אני גולש באתרי סקי באירופה יותר מ-15 שנים - בצרפת, באיטליה, בשוויץ ובאוסטריה - אך לאנדורה עד כה לא נסעתי. משום-מה היה לי רושם - מוטעה בדיעבד - שמדובר באזור סקי נחות.

   

   

  אבל מה שהיה נכון אולי לשנות העבר הרחוקות, כבר לא תקף. בשנים האחרונות השקיעה המדינה בפיתוח מאסיבי של אתרי הסקי שלה, והמהפך מורגש היטב. מדובר במדינונת קטנה ומקסימה, עם שני מרחבי סקי טובים ברמה שאינה נופלת מאתרים מקבילים באוסטריה למשל, ומחירים זולים יחסית שעושים את חופשת הסקי כאן לאטרקטיבית במיוחד.


  הפתעה לטובה. אנדורה (צילומים: באדיבות משרד התיירות של אנדורה)

   

  דיוטי פרי וסקי

  אנדורה היא מדינת הרים זעירה ברכס הפרינאים, דחוקה בין ספרד הענקית מדרום לבין צרפת הענקית מצפון. זו מדינה עצמאית קטנה, שגודלה בערך כמו הגליל שלנו. חיים בה כ-80 אלף תושבים, רובם צעירים יחסית, למעלה ממחציתם עובדים זרים מספרד שמתחזקים את אתרי הסקי. אזרחי המקום המקוריים (כ-35 אלף) הם ממוצא קטלאני, והם דוברים, בנוסף לשפה הקטאלנית, ספרדית וצרפתית.

   

  בגלל הסדר מדיני מיוחד ועתיק יומין, שמעניק לאנדורה את חסות שתי שכנותיה הגדולות, היא הצליחה לשמור על עצמאותה כבר 800 שנים. אך האמת היא שעד לשנים האחרונות איש לא הרגיש בקיומה. מדינונת חקלאית קטנה, חסרת כל חשיבות אסטרטגית או אוצרות טבע. היא לא הפריעה לאיש ולא עניינה איש.

   

  אבל בשנים האחרונות נמצאו לה כמה מפתחות לעושר. האחד - אנדורה היא מדינת דיוטי פרי. חנויותיה משוחררות ממע"מ והקנייה בה הפכה לאטרקציה עבור צרפתים וספרדים כאחד. השני - מערכת בנקאית ליברלית במיוחד שנתנה מפלט לכספים שלא נמצא להם מענה בבנקים הממוסדים ביבשת. והשלישי - מרחבי ההרים עם סקי בחורף ונופש הרים בקיץ.


  מדינת הרים זעירה ברכס הפרינאים. עיירת סקי באנדורה

   

  תחילת הסקי באנדורה בכמה תחנות סקי צנועות פיתוח ונעדרות קשר ביניהן. ברור לכן שהגלישה באותן שנים הייתה מוגבלת ביותר. אלא שבמהלך העשור האחרון חלה מהפכה שלמה בתחנות הסקי של אנדורה. הן חוברו יחד במערכת של מעליות מודרניות - רכבלי כסאות וגונדולות - ויצרו שני מרחבי סקי גדולים ונאים למדי. כל אחד מהם בגודל וברמה שאינם נופלים מאתרים כמו אישגל באוסטריה או ליביניו באיטליה.

   

  עד מהרה הפכה אנדורה לחביבת הגולשים מספרד (אנדורה שוכנת מרחק של כשעתיים וחצי בלבד מברצלונה), מצרפת (אנדורה שוכנת מרחק שעתיים מטולוז) ומאנגליה. מערכת ענפה של דילים הפכו את אנדורה לזירת סקי בריטית מבוקשת, ויחד איתם הגיעו גם מעין פאבים בריטים והרבה בירה, כולל בירה אנדורית מקומית (Alpha) חביבה מאוד.


  מערכת של מעליות מודרניות. סקי-ליפט באתר הסקי באנדורה

   

  מרחב למתחילים, מרחב למתקדמים

  באנדורה יש שני מרחבי סקי: וואלנורד וגרנד-ואלירה.

   

  וואלנורד (Vallnord) הוא מרחב סקי המחבר שלושה אתרי סקי: ארינסל, פאל וארקליס. בסך הכל מדובר בכ-90 ק"מ של מסלולים בגבהים שבין 2,600 מ' ועד 1,550 מ'. הסקי פס של וואלנורד מאפשר כמובן גלישה בשלושת האתרים.

   

  מדובר במרחב סקי שמתאים לגולשים מתחילים עד בינוניים ולמשפחות. מרבית המסלולים הם מסלולים כחולים עד אדומים, עם אזור גלישה יעודי למתחילים ובית ספר גדול לסקי. לגולשים היותר מתקדמים מומלץ להגיע לארקליס - אזור גבוה יחסית, בתולי יותר, עם מסלולי גלישה בין העצים, חשוף לרוחות ונוף משובח. ארקליס מתאימה במיוחד לגולשי אוף-פיסט וסנאובורד (יש איזור שלם, לא מסומן, ב- Creussans). הבעיה היחידה היא שאין אל ארקליס מעליות וצריך להגיע אליה עם האוטובוס (אל העיירה אורדינו).


   

  מרחב סקי שמתאים לגולשים מתחילים עד בינוניים

   

  תחנת ארינסל מתאימה יותר לגולשים המתחילים, אך יש בה גם סנואו-פארק חביב למתקדמים. אגב באזור וואלנורד מתגורר מדריך סקי ישראלי בשם יוני גולדין. הוא חי עם משפחתו כבר שנים רבות באנדורה, ומדריך בעברית.

   

  עוד על סקי בערוץ התיירות:

   

  מרחב וואלנורד מחבר כמה עיירות (תחנות סקי) בעמק הצפוני של אנדורה. בכולן מלונות סקי שממוקמים באופן נוח יחסית בקרבה לגונדולות: ארינסל (Arinsal) עם גונדולה ומעליות במרכז העיירה, מקבץ בתי מלון, מסעדות, בתי קפה וזירת אפרה סקי חביבה לצעירים; לה מסאנה (La Massana ) - עיירת מחוז עם גונדולה למרחב הסקי; העיירה פאל (Pal) שמתאימה במיוחד למשפחות, והעיירה הפסטורלית אורדינו (Ordino) - עם כנסייה מימי הביניים וסקי בס שמחבר אותה מרחק 10 דקות לגונדולה של לה מאסאנה. בכלל, הנסיעות באנדורה מכל מקום לכל מקום זה עניין של רבע שעה עד חצי שעה לכל היותר.

   

  גרנד ואלירה (Grandvalira) הוא מרחב גלישה גדול, הטוב ביותר בהרי הפרינאים, פיתוחו של המרחב הזה בשנים האחרונות הוא וחיבור כל התחנות למרחב גלישה אחד, הוא זה שהקפיץ את אנדורה באחת - ממדינת סקי צנועה למדינת סקי מפותחת שיש לה מה להציע גם לגולשים מנוסים. מדובר במרחב עם חמש תחנות סקי ובו יותר מ-110 מסלולי סקי הנמתחים לאורך כ-200 ק"מ.


   

  מדינת סקי שיש לה מה להציע גם לגולשים מנוסים. גולש באנדורה

   

  המסלולים משתפלים מגובה של 2,600 מטרים ועד ל-1,700 ומתאימים לגולשים בינוניים ועד למנוסים וכמובן לסנואובורדיסטים. בצד עשרות מסלולים אדומים וכחולים, יש כאן מסלולים שחורים נאים כולל המסלול השחור הידוע Avet בסולדיאו, שאירח לפני 11 ימים (11-12 בפברואר) את אליפות העולם בסקי. אגב, בסוף השבוע (ב-25-26 בפברואר) תתקיים בגראנד ואלירה עוד תחרות, כשהגולשים המהירים ביותר בעולם יתמודדו בגלישה מהירה (Speed Skiing) במסלול Les Antenes, אף הוא בגראנד ואלירה.

   

  במרחב יש שלושה סנואו-פארקים, כ-55 מסלולים אדומים ושחורים, איכות מסלולים סבירה ואיכות המעליות בינונית-טובה (אין עדיין מעליות מחממות ישבן כמו באיטליה וגם לא בועות נגד רוח).

   

  במרכז המרחב נמצאת העיירה סולדאו (Soldeu) שניתן לגלוש אליה, בסוף היום חזרה (בלא להידרש לגונדולה). יש בעיירה פעילות אפרה-סקי לא מבוטלת, והיא זו שארחה את אליפות העולם בסקי. העיירה קאנילו (Canillo) שבמרכז הספורט שלה למדנו גלישה על הקרח, ספורט חביב בפני עצמו. העיירה אנקאמפ (Encamp) ששוכנת חמישה קילומטרים בלבד מבירת אנדורה (Andorra la Vella) - יתרון ברור לחובבי הקניות המוזלות.

   

  הכפר גראו רויצ' (Grau Roig) בגובה 2,100 מטרים, עם מלון בוטיק מפואר, סקי אין וסקי אאוט ומרכז פעילות עם אופנועי שלג (חביב) ומזחלות כלבים (מעניין, פעילות נדירה ביותר באתרי סקי באירופה); והעיירה פאס דה לא קאסה (Pas de la Casa) - השוכנת על נקודת הגבול עם צרפת. המראה שלה כשל עיירת סקי צרפתית (עם מלונות ובתי קפה בסמוך למסלולים) והשפה המדוברת ברחוב - צרפתית. אגב על אחד ממדרונות פס דה לה קאסה יש מלון איגלו ואיגלו בר (דומה למדי לבר איגלו דומה שיש בצרמאט שבשוויץ).

   

  לגולש הסקי המנוסה הייתי ממליץ להתמקם באחת מעיירות הסקי של המרחב הזה בלבד. ולכל היותר אפשר לקפוץ ליום גלישה אחד בארקליס (מה שיצריך כמובן לקנות סקי פס חד-יומי לאתר ההוא).


  פעילות נדירה באתרי סקי באירופה, אבל לא באנדורה. מזחלות כלבים

   

  מחירים, דילים, התארגנות

  חופשת סקי ממוצעת באנדורה זולה בכ- 20%-30% מחופשות דומות באתרי הסקי באוסטריה, צרפת ואיטליה. שבוע סקי ממוצע באוסטריה יעלה כ- 1,250 אירו, בצרפת כ-1,450 אירו, באיטליה כ-1,250 אירו, ואילו באנדורה שבוע סקי ממוצע יעלה כ-1,050 אירו - 300-200 אירו פחות לאותה רמה של מלונות.

   

  אז נכון שאין באנדורה אפרה סקי לוהט כמו באוסטריה, ואין אוכל איטלקי כמו באיטליה ואין מרחבי ענק כמו באזור שלושת העמקים בצרפת, אבל בסך הכל יש כאן מרחב סקי נאה ומפותח וזול בהרבה. אגב, לעניין המחירים, כמובן שמדובר בממוצעים בלבד ודי במעבר ממלון של שלושה כוכבים לארבעה ולחמישה, כדי שטווח העלויות ישתנה בהתאם. בסולדיאו, למשל, יש מלון ספורט איכותי של 5 כוכבים (ספורט הוטל הרמיטאז') שמחיר החבילה בו יגיע לכדי 1,800 אירו, בעוד שבאותה עיירה עצמה תעלה חבילה במלון 4 כוכבים סביר כ-1,150 אירו.

   

  בהכללה גסה ניתן לומר כי אם רמת המחירים באנדורה תישמר בגובהה הנוכחי, ורמת האתרים, בעיקר מרחב הגלישה גראנד ואלירה יילך וישתבח כפי שהאנדורים הנחושים מבטיחים - מדובר באופציה אטרקטיבית וכדאית.


  אפרה סקי לוהט לא תמצאו, אבל הנוף מחפה על כך. אנדורה המושלגת

   

  איך מגיעים? איך מתארגנים?

  אין באנדורה שדה תעופה למטוסי נוסעים. כך שהדרך המתבקשת ביותר היא לטוס לברצלונה ומשם לנוע צפונה כ-200 ק"מ במעלה הפרינאים, מרחק שעתיים וחצי נסיעה. לאניני סקי יש כמובן יתרון בארגון חופשת סקי עצמאית (כולל שכירת רכב צמוד ומלון בדיוק לטעמך). אבל במהלך השנים למדתי להעריך את הנוחות שבדילים שמארגנות חברות הנופש השונות. בסופו של דבר, הדילים המשלבים טיסה, הסעות לאתר, מלון, ציוד וסקי פס - זולים בדרך כלל מהנופש העצמי ונוחים בהרבה.

   

  יש כמה חברות שניתן לרכוש בהם דילים לאנדורה, כגון איסתא ודיזנהאוס. אך החברה המתמחה ממש באנדורה היא פינגווין שירותי תיירות. החברה משגרת לאנדורה - לכל אתרי הסקי - מדי שבוע מאות גולשים, כולל בהסדרים ייחודיים עם מדריכי סקי ישראלים בשפה העברית. והאתר שלה נוח יחסית לתפעול.


   

  דילים המשלבים טיסה, מלון, ציוד ועוד - זולים מהנופש העצמי

   

  אטרקציות בשולי הסקי

  קניות: אנדורה היא כאמור מדינת דיוטי פרי. המוצרים, עד מחיר של 900 אירו, פטורים ממס. בעיר הבירה הקטנטנה - אנדורה לה וייה - תוכלו למצוא את כל המותגים הבינלאומיים, עם דגש על קוסמטיקה, אביזרים (אלקטרוניקה, צילום, שעונים) - במחירים זולים יחסית לשאר אירופה.

   

  אוכל: לאנדורה יש סגנון מטבח הרים ייחודי. בין השאר: trinxat - תבשיל הרים על-בסיס תפוחי אדמה עם כרוב ובייקון ושום; ויש גם טרינקסאט על-בסיס בשר מבושל עם ירקות. התבשיל הקטאלאני Escudella - כדורי בשר עם סלרי וכרוב בטבול מסיבי עם שום ופטרוזיליה. האנדורים גם מחבבים משום מה את דג הבקלה המבחיל לטעמי, אך מצד שני דגי השמך (טראוט) מהנחלים שם טעימים.

   

  פעילויות:

  • החלקה על הקרח במרכז הפעילויות Palau de Gel (היכל הקרח) שבעיירה קנילו. קונים כרטיס לשעת החלקה, מקבלים נעלי החלקה ועולים על המשטח. יש שם גם קרטינג על הקרח כמה פעמים בשבוע (מגיל 16 ומעלה), ובבניין גם בריכת שחיה וסאונה.
  • אופנועי שלג במרכז הפעילויות בתחנת Grau Rouch ובתחנת El Tarter
  • מזחלות כלבים בשני מרכזי הפעילויות כנ"ל (אתם יכולים לנהוג את המזחלות הרתומות לכלבי שלג).
  • אתר שעשועי הטבע Naturlàndia שנמצא ב- La Rabassa, מרחק 20 דקות נסיעה מאנדורה לה וייה. קרוס קאונטרי, מזחלות, טרקטורונים, ריינגרים (גיפוני מיול), אופנועי שלג, פיינט בול, והאטרקציה העיקרית: רכבת אלפינית בחורש טבעי.
  • מתחם הסאונות Caldea - מרכז ספא ענקי בן כמה קומות.הכרטיס (35.50 אירו) מאפשר שהייה בת 3 שעות. בין השאר מרחצאות הידרו מסאז', ג'קוזי למיניהם, חמאם, אמבטיות קרח, סאונות וכדומה. הכתובת: Parc de la Mola, 10 Escaldes – Engordany.


  כן, גם באנדורה אפשר להתפנק אחרי הסקי. מסאז' בספא Caldea

   

  מידע נוסף

   

  • הכותב היה אורח של משרד התיירות של אנדורה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סקי באנדורה: מדינה קטנה שמפתיעה בגדול"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות לשכת התיירות של אנדורה
  רוב תושבי אנדורה רובם צעירים יחסית, וכמובן שגם גולשים
  באדיבות לשכת התיירות של אנדורה
  באדיבות לשכת התיירות של אנדורה
  מילדים ועד גולשים מנוסים. אנדורה מתאימה לכולם
  באדיבות לשכת התיירות של אנדורה
  באדיבות ספא קלדאה אנדורה
  פינוק של אחרי הסקי. מסאז' בספא "קלדאה"
  באדיבות ספא קלדאה אנדורה
  מומלצים