שתף קטע נבחר

הכנסת קבעה: אלפי איברי נפטרים יובאו לקבורה

בעקבות תחקיר מיוחד שערך "ידיעות אחרונות" הודיע בדיון בכנסת מנכ"ל משרד הבריאות כי מעל 8,000 רקמות ואיברי נפטרים יובאו לקבורה, זאת לאחר שהמכון לרפואה משפטית שמר אותם במשך שנים. הודעה תימסר למשפחות

מובאים למנוחה: בדיון שנערך אתמול (ג') בוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת, בעקבות תחקיר מיוחד שערך"ידיעות אחרונות", אמר מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו כי אלפי רקמות ואיברי נפטרים שנותחו במכון יובאו לקבורה בתוך שלושה חודשים.

 

הדיון בסוגיה החל לפני כחודש, כשנציג המחלקה המשפטית של משרד הבריאות אמר כי המכון שומר רקמות ואיברים של 8,288 נפטרים שנותחו במכון. במהלך הדיון בוועדה התגלעה מחלוקת בין נציגי המשטרה לנציג משרד הבריאות, כדי להבין מדוע ולבקשת אילו גופים שומר המכון רקמות ואיברים במשך שנים.

 

בשל כך החליט יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם לנעול את הדיון, ולקיים דיון נוסף בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, שידווחו לוועדה על הנהלים וההנחיות להמשך החזקת איברים ורקמות של נפטרים שהוצאו בניתוחים במכון.

 

אתמול כאמור קיימה ועדת הכנסת דיון המשך בהצעה לסדר של חברי הכנסת אורי מקלב, אברהם מיכאלי וד"ר רחל אדטו בנושא. בדיון אמר ד"ר גמזו כי התקבלה החלטה שלפיה תוך שלושה חודשים יובאו לקבורה כל 8,288 הרקמות והאיברים הנמצאים במכון.

 

"נפנה למשפחות הנפטרים, ניידע אותן על הימצאות האיברים במכון ונבקש מהן לקבור את האיברים", אמר ד"ר גמזו והוסיף כי אם בעתיד יהיה צורך לשמור רקמות, ייטלו דגימה מיקרוסקופית מגופת הנפטר, למעט במקרים מיוחדים או על פי דרישת בית משפט.

  

"צעדנו כברת דרך משמעותית לקראת כבוד המת", אמר בדיון פרקליט המדינה משה לדור. "לאחרונה החל המכון גם להפעיל סורק תהודה מגנטי - MRI העשוי להפחית בעשרות אחוזים את כמות הנתיחות המבוצעות היום. הנושא חשוב ורגיש מאוד בקרב ציבור רחב. 

 

"מכאן ואילך נפעל בדרך רגישה וראויה. אנחנו צריכים לכבד את האינטרס של קבורת המת, ומאידך גיסא גם לפענח ולגלות את האמת, בשאלה מי הם האחראים והגורמים למוות שאינו טבעי".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
רקמות ואיברים של 8,288 נפטרים. המכון הפתולוגי
צילום: עופר מאיר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים