שתף קטע נבחר

באיזה סופרמרקט הכי זול לדפוק את הראש?

מהי הבירה היקרה ביותר, איזו ישראלית הכי זולה והאם יותר משתלם חצי או שליש? רם הדר יצא למסע השוואת מחירים און ליין באתרי שופרסל, מגה ורמי לוי, וסידר 71 סוגי בירות לפי מחיריהן. נותר רק לבחור, ולתת לנוזל הצונן להחליק לגרון

לא לא... זה לא עוד טור על ההיסטוריה של הבירה, איך היא החלה את דרכה במצרים או מסופוטמיה לפני כמה אלפי שנים ולאן הגיעה בימינו אנו.

 

 

לא אביא דוגמאות של מחקרים, כתבות על מחקרים, מחקרים על כתבות, מאמרים, ציטוטים מפרופסורים או ויקיפידיה (שלא ממש מעודכנת דרך אגב) או האתר של כללית (תודה!) על כמה הבירה טובה, כמה כולנו צריכים לפחות בקבוק אחד ביום (330 מ"ל נשים ו-660 מ"ל גברים) או כמה היא עוזרת לחילוף החומרים, למערכת החיסונית, אם היא מורידה את אחוז הסכרת ב-30% או 31%, טובה או רעה ללב, בעד או נגד סרטן הכליה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

זה לא עוד סקר פאבים שמפרט כמה עולה כוס בירה כזאת או אחרת. לא אתרעם על כך שבקבוק שעולה לי בסופר כ-5 שקלים נמכר לי על הבר בכל פאב תל אביבי ב-29-18 שקל, או כוס של מכבי במסעדת שוק ב-25 שקל.

 

רק נגיד שחוץ ממים, חלב ואולי שקיות הרטבים שמגיעות עם האוכל שהוזמן בשליחות, בירה היא המוצר הבסיסי השלישי שיש במקרר הרווק התל אביבי...

 

ובכל זאת, איזו בירה יש בכל סופר?

אז: בתחרות המגוון, שערכנו בין רשתות השיווק מגה, שופרסל ורמי לוי, מובילה שופרסל עם כ-71 סוגים של מוצרי בירה שונים. מוצר שונה ייחשב שינוי במותג, בנפח 1/3 1/2 1/5 וכיוצא בזה, או בשיטת המכירה של אותו מותג - רביעייה, שישייה, בודדים, 5+1 וכדומה.

 

 
מספר סוגי הבירות ברשתות השיווק

מספר סוגי הבירות ברשתות השיווק
  מגה רמי לוי שופרסל
סוגי בירה 45 26 56
סוגי שחורה 11 9 11
סוגי שנדי 2 3 4

 

דרך אתר השוואת המחירים, ובעזרת מנהליו, אספנו עבורכם את כל הבירות שקיימות ב-3 האתרים לרשימה אחת ארוכה "נרמלנו" את המחירים לפי חצי ליטר וסדרנו מהזול אל היקר.

 

חשוב לזכור שבדירוג עצמו לא התחשבנו בנושא מיחזור וזיכוי בגין פקדון - אליו זכאי כל מי שיחזיר את הפחית או את בקבוק הזכוכית. הפרמטר הזה הוא עקרוני ולא רק בגלל שאני מאמין במיחזור, אלא מהסיבה הפשוטה שבקבוק חצי ליטר שווה 1.2 שקל החזר, וזה יכול להשפיע על הדירוג ועל הכיס.

 

ניתן לראות כי אם מדובר בשישיית גולדסטאר בקבוק, מוביל רמי לוי במחיר הנמוך של 8.48 משוקלל, מול המחיר הגבוה ביותר של מגה ב- 12.57. לעומת זאת אם נרצה שישיית בקס, רמי לוי לא משתתף במשחק, ובין שופרסל למגה יש הפרש של כ-3 אגורות ולכן אין מנצח.

 

יש בירה, יש חברים (צילום: Getty Images Imagesbank) (צילום: Getty Images Imagesbank)
יש בירה, יש חברים(צילום: Getty Images Imagesbank)

 

בירה הייניקן בבקבוקי חצי ליטר זולה יותר משמעותית בהשוואה לבקבוקי שליש. לעומת זאת, היא עדיין מתומחרת במחיר כמעט כפול מהבירה הזולה ביותר. מחיר בקבוק חצי ליטר הייניקן עומד על כ-8.79 שקלים בשופרסל (הכי זולים בהייניקן) מול 9.79 שקלים במגה (11% יותר יקר!). רמי לוי עדיין לא משחק פה (למרות שאם נרצה פחית חצי ליטר של הייניקן, רמי לוי ינצח במוצר הספיציפי הזה).

 

עוד ניתן לראות במקרה הייניקן כי כמות לא משפיעה על המיתוג: המחיר של חבית 5 ליטרים הינו היקר ביותר עבור כל מוצרי המותג בכל הסופרים (רק שופרסל מוכרת חבית) אך זה יכול להשתנות אם יתברר שיש זיכוי גדול במיוחד על החזר של חבית 5 ליטר.

 

בפרס הבירה היקרה ביותר זוכה הגורדון. גורדון היא מסוג הבירות שמוציאים רק בימים מיוחדים או ששותים על הבר רק מידי פעם, בעיקר בגלל שעם 10% אלכוהול חייב להיות נהג תורן אפילו אחרי הבירה הראשונה שלא לדבר על השנייה. המחירים: 22.79 שקל לחצי ליטר (או 15.04 שקל לבקבוק שליש של גורדון פיינסט גולד), ורק במגה.

 

אז מה הקשר? בירה נשר!

בירה נשר (שגם נמצאת רק ברשת המגה) היא הישראלית הזולה ביותר, בבקבוק חצי ליטר עם טעם סביר++, אחוז אלכוהול נמוך ומחיר שהופך לעוד יותר אטרקטיבי עם החזר של 1.2 שקל על כל בקבוק, היא יכולה להיחשב "בירת הבית" שלכם.

 

ברמה הכלכלית - עם ההחזר היא כמעט ומשווה את מחירה למקום הראשון ברשימה כולה (ממוקמת במקום המכובד הרביעי, ובמקרה זה אוכל להגיד כי מחירה על המדף נמוך ממחיר האונליין בכ-70 אגורות שזה 14% יותר).

 

ומה בנוגע לנעדרות הנהדרות? בכיוון הטעמים, חייבים לפרגן לישראליות הצעירות שעדיין לא מצאו את מקומן ברשתות השיווק. אומנם חלקן איך נאמר בעדינות, עוד לא ממש שם, אבל יש לא מעט עם טעמים עמוקים שנפתחים יותר ויותר ככל ששותים. הבירה כמשקה כבר הפכה לחלק בלתי נפרד מן התרבות וההוויה שלנו כישראלים.

 

אומנם, הישראליות עוד לא זולות ולעיתים אף מחירן מקביל למחיר המיובאות שנחשבות מן השורה הראשונה (ע"ע גורדון וחברותיה) אך כפי שגורדון נמצאת על מדף בסופר בכ-16 שקל לבקבוק, כך גם מן הראוי שנדע גם לפרגן לחבר'ה שלנו שלקחו יוזמה, הקימו, בישלו וקידמו ועם אותה יצירה אל השטח יצאו... עתה כל שנותר זה להעניק להם שטח מדף, לא רק וירטואלי, אבל נשמח גם אם יתחילו באתרי המכירה האינטרנטיים.

 

 

הכותב הוא שותף ומנכ"ל Acovado המתמחה בייעוץ בתחום האופטימיזציה והניתוח של בסיסי נתונים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מה בירת הבית שלכם?
צילום: shutterstock
מומלצים