שתף קטע נבחר

תמיכה פומבית: הנייה בעד המורדים בסוריה

בנאום שנשא אחרי תפילת יום השישי במסגד בקהיר, בירך ראש ממשלת חמאס את הסורים שמתאמצים להשיג חופש ודמוקרטיה. במקביל, הוא שיבח גם את המפגינים בהר הבית

חמאס תומך בגלוי במורדים בסוריה: ראש ממשלת חמאס, איסמאעיל הנייה שוב מביע את תמיכתו בעם הסורי, אלא שאחר-הצהריים (יום ו') הוא עשה זאת לראשונה בפומבי. בנאום שנשא אחרי תפילת יום השישי במוסד אל-אזהר בקהיר, בירך הנייה את העם הסורי "אשר מתאמץ להשיג חופש, דמוקרטיה ורפורמה".

 

שפיכות הדמים בסוריה - כתובת אחרונות

30 הרוגים מהבוקר בסוריה, ירי גם בדמשק

"פוצצו לי את היד כי סירבתי להשתחוות לאסד"

נובח, אבל לא נושך. כישלון הליגה הערבית בסוריה / פרשנות

  

זו אינה הפעם הראשונה שבה הנייה מגלה אמפטיה להפגנות בסוריה נגד משטר אסד. בחודש ינואר פרסמה האופוזיציה הסורית סרטון שצולם על-ידי אזרח סורי, שארב להנייה בעת סבב הביקורים הבינלאומי שעשה אז. כשהאזרח פגש אז את הנייה הוא ביקש ממנו לומר מילה לעם הסורי שנטבח, לדבריו. ראש ממשלת חמאס אמר לו: "הלב שלנו איתכם, הרגשות שלנו איתכם ועמדתנו הבסיסית איתכם". בנוסף הביע הנייה את תקוותו שאללה ינהג בעם הסורי ובמפגינים בתבונה.

 

מעבר לעניין הסורי, הנייה התייחס בנאומו גם לירושלים וקרא להציל את מסגד אל-אקצה. "ירושלים תישאר שלנו ואנו שילמנו דם רב כדי שירושלים תישאר ערבית ואיסלאמית. הוא שיבח את אלו שעומדים בשערי אל-אקצה "עם חזה חשוף ויוצאים נגד הכיבוש ועדר המתנחלים ועומדים כחומה בצורה כדי לשמור על ירושלים ועל מסגד אל-אקצה". הוא חזר ואמר כי חמאס לעולם לא תכיר בישראל.

 

היחסים בין הנהגת חמאס לבין משטרו של הנשיא הסורי נמצאים בשפל מזה זמן רב, בעיקר בשל התנגדות מנהיגיה, ובראשם חאלד משעל, לטבח שאסד מבצע בעמו.

 

השבוע התקיימה הפגנה ברצועת עזה, בה השתתפו כ-500 פלסטינים, מרביתם סטודנטים. הם הביעו הזדהות עם המפגינים בסוריה

 ונגד משטר אסד. המפגינים הניפו דגלים של פלסטין ושל סוריה, שרפו תמונות של אסד וקראו קריאות בגנותו. משטרת חמאס אישרה את ההפגנה.

 

בשבוע שעבר התחמק ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, מפגישה שנקבעה לו עם הנשיא הסורי, בשאר אסד. כך דיווחה אז רשת "אל-ג'זירה". על פי הדיווח, משעל נפגש בחודש שעבר עם ראש המודיעין הסורי, עלי ממלוכ, שהודיע לו על קביעת הפגישה, אך העדיף לעזוב את דמשק, בשל תחושה כי הפגישה לא תועיל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים