שתף קטע נבחר

בדקנו: 7 מכשירי אינהלציה לילדים - מי הכי טוב?

שליש מהפעוטות סובלים משיעולים ומ"צפצופים" בנשימה, וטיפול באינהלציה יכול לעזור. שושנה חן וד"ר מונה כידון בדקו ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" מכשירי אינהלציה פופולריים ומצאו איזה מכשיר כדאי לקנות - ומה נותנות קופה"ח

מכשירי האינהלציה הפכו בשנים האחרונות לחלק מהפק"ל כמעט בכל בית עם ילדים. "‬על פי הערכות, כשליש מכל הילדים עד גיל שלוש יחוו לפחות אירוע אחד של צפצופים ושיעול, אשר אינהלציה יכולה להקל עליו‭,"‬ מסבירה ד"ר מונה כידון, מומחית אסתמה ואלרגיית ילדים בשירותי בריאות כללית ובבית החולים תל השומר, שאותה גייסנו כדי לסייע לנו בבדיקת המכשירים השונים.

 

קראו עוד על אינהלציה:

 

"כשליש מתוכם ימשיכו לצפצף גם אחרי גיל שלוש.‬ זוהי האוכלוסייה שממנה יצמחו הילדים והמבוגרים האסתמטיים, שיזדקקו בקביעות למכשירי האינהלציה; אצל שליש תיעלם הבעיה לצמיתות אחרי גיל שלוש;‬ ואילו בשליש הנוסף, הבעיה תיעלם, אבל יש סיכוי שהיא תצוץ לפתע בגיל מאוחר יותר, לפעמים אפילו כשיהיו מבוגרים‭."‬

 

בדיקה שערך "זמנים בריאים" בשבעה מכשירי אינהלציה מתוך המגוון הקיים בשוק, מצביעה שיש הבדלים, ולא רק במחירים, אלא גם במידת הרעש, בידידותיות למשתמש, בגודל, במשקל, ובפרק הזמן שצריך לשבת עם המכשיר עד שיסיים את עבודתו.

 

החדשות הטובות: היצרנים משקיעים יותר מבעבר בצורת מכשירי אינהלציה לילדים כדי שיהיו חביבים לילדים. בין המכשירים שבדקנו היו כאלה בצורות של רכבת, פינגווין, אפרוח ודינוזאור, מאמץ שבהחלט מניב מכשירים מאיימים פחות.

 

החדשות הרעות: ההשקעה עדיין לא מספיק ממוקדת. לדוגמה: למעט במקרה של מכשיר הרכבת, לא נעשה כל ניסיון לייצר על המכשיר פעילות לילד שתסיח את דעתו, דבר חשוב במיוחד כשמדובר במכשירי הבוכנה האיטיים והמרעישים.

 

המכשירים השולטים בשוק, בעיקר בגלל מחירם הנמוך יותר, הם מכשירי הבוכנה: טכנולוגיה ותיקה - ובעייתית מכמה היבטים. קודם כל, הרעש. כל הקבוצה הזאת "מצטיינת" ברעש חזק ברמה זו או אחרת. הרעש הופך למטרד כיוון שמדובר במכשירים שמיועדים לפעול בין ‭20-15‬ דקות. זה מפריע גם למבוגר, אבל אם מדובר בילד, ובמיוחד תינוק או פעוט שממילא קשה לשכנע אותם להישאר במקומם למשך הזמן הנדרש לטיפול, מדובר בבעיה קשה.

 

הרעש אף לא מאפשר לבצע אינהלציה במהלך השינה. הדור הישן של המכשירים גם לא מאפשר לשנות את קצב הזרמת אדי האינהלציה. בנוסף, המכשירים האלה כבדים וגם מסורבלים יחסית.

 

המכשירים האלקטרוניים הם ה"דור הבא".‬ בדקנו שניים מתוכם, והם בליגה אחרת. קלים יחסית - פחות מ‭300-‬ גרם כל אחד; שקטים עד חרישיים; מאפשרים לווסת את זרימת האדים; פועלים במהירות: במכשירים שבדקנו נמשכה התאיידות הנוזל פחות מחמש דקות, שליש עד רבע ממשך הזמן במכשירי הבוכנה. אמנם בחלק מהמקרים זה עלול דווקא להיות קצר מדי והאפקט לא יהיה אופטימלי, אך המכשירים מצוידים באפשרויות ויסות, והגדלת מינון הנוזלים יכולה להאריך את משך הפעולה.

 

החיסרון הגדול, נכון להיום, טמון במחיריהם הגבוהים יחסית. אם קופות החולים יתחילו לתפקד כשחקן משמעותי בשוק, המצב ישתנה.‬

 

איך בדקנו?

גייסנו את ד"ר מונה כידון, הרבה מי מלח וונטולין. כל אחד מהמכשירים הוכן לפעולה על פי ההוראות. בדקנו עד כמה קל לעשות זאת, גם למי שאיננו רופא, אחות, או הורה מיומן באינהלציות. קלות ההכנה חשובה מאוד במיוחד כיוון שלעיתים קרובות יש להכין את האינהלציה לילד שנמצא במצוקה.

 

הכנו מנה טיפוסית של אינהלציה, המורכבת מ‭4.5-‬ מ"ל מי מלח ו‭0.5-‬ מ"ל ונטולין, והפעלנו את המכשירים. הרופאה בדקה את איכות הערפל - שצריך להיות נוכח, אך לא לח. מדדנו את משך זמן הפעולה של כל אחד מהמכשירים עד לסיום המנה. בדקנו גם את נוחות המסכות ואת איכותן.

 

לאיכות המסכה יש משמעות רבה, וזה חשוב במיוחד בילדים. "המסכה היא החלק שמפחיד את הילדים. גם כאן אפשר להשקיע יותר בידידותיות שלהן, אם כי חלק מהמסכות שנבדקו כבר מוצלחות‭,"‬ מציינת ד"ר כידון.

 

גורם חשוב נוסף הוא שמסכה לא איכותית נוטה להתעוות, ואז היא מנפיקה זרימה טובה פחות. "זרימה ישרה מגרה פחות את דרכי האוויר. זרימה לא ישרה תיתקע בצידי האף ותהיה יעילה פחות בהחדרת החומרים הרפואיים לדרכי הנשימה‭,"‬ מסבירה ד"ר כידון. המלצתה: "כשהילד גדל ועובר את גיל שש אפשר לנסות לעבור לפייה, שמבטיחה זרימה טובה יותר של החומר‭."‬

 

התייחסנו גם לנוחות ניוד המכשירים, וגם למחיר. ראוי לציין שרק שימוש ובדיקה במהלך של שנה או יותר, או הדמיה של מאות טיפולים, יכולים להמחיש מהי עמידות המכשיר. אנחנו לא עשינו זאת.

 

מכשיר אולטרה-סוני - ציון 9

מחיר: 485 שקל. להשיג בניו-פארם.

 

היצרן: סאן אפ (מיובא על ידי דין דיאגנוסטיקה‭.(‬

 

צורה: מכשיר עומד, קומפקטי, לבן.

 

ידידותיות למשתמש: מעולה.

 

איכות הערפל: מעולה.

 

רעש: חרישי לחלוטין.

 

משקל: 260 גרם.

 

כמה זמן לקח לו לאדות 5 סי.סי? ארבע דקות ו‭40-‬ שניות.

 

יתרונות: איכות, מהירות וידידותיות ההפעלה. המכשיר מגיע מוכן להפעלה. הוא מצויד בכוסית מובנית להנחת התרופה. ניתן לווסת את קצב זרימת האוויר.

 

המכשיר נייד ברמה גבוהה במיוחד: הוא מצויד במטען לרכב ובסוללה נטענת, המאפשרת להפעיל אותו בכל מקום, ללא חשמל, מה שחשוב מאוד למי שנזקק לאינהלציה בדחיפות. יש אפילו קליפס שמאפשר לחבר אותו לחגורה. איכות המסכות מצוינת.

 

חסרונות: יקר יחסית. וגם: השקיעו כל כך הרבה, למה לא לספק גם תיק נשיאה?

 

 

מכשיר נייד, דגם‭KN-9210 ‬ - ציון 8.5

מחיר: ‭498.99‬ שקל. להשיג בסופר-פארם.

 

היצרן: פארמה מדיק.

 

צורה: מכשיר עומד, קטן, בצבעי תכלת-לבן.

 

ידידותיות למשתמש: טעונת שיפור.

 

איכות הערפל: טובה מאוד.

 

רעש: שקט.

 

משקל: 250 גרם.

 

כמה זמן לקח לו לאדות 5 סי.סי? ארבע דקות.

 

יתרונות: שקט מאוד. קליל ונייד, מגיע עם תיק שמאפשר לטלטל את המכשיר על כל חלקיו ממקום למקום. שתי מסכות, אחת לילדים ואחת למבוגרים, באיכות מעולה, ממש "מלטפות" את הפנים. מצויד במטען לרכב. שליטה מצוינת: ניתן לכוון את הזרימה בלי לפגוע באיכות החלקיקים וגודלם. המהיר ביותר.

 

חסרונות: אף שהמכשיר נעים לעין, לא נעשה כל ניסיון להתאימו צורנית לילדים. חבל, אם כי מהירות הביצוע והשקט מחפים רבות על בעיה זו. הכנת המכשיר לאינהלציה מסורבלת ודורשת סדרת פעולות. זה עשוי להיות מתסכל במיוחד כשהילד זקוק בדחיפות לאינהלציה, במיוחד בלילה.

 

המחיר יקר יחסית. יש לציין כי המכשיר מגיע עם 20 כוסיות חדפעמיות לנוזל - מי המלח והתרופה שעימם עושים את האינהלציה. מצד אחד, לא צריך לנקות. מצד אחר, צריך לדאוג לאספקה שוטפת. יתרון או חיסרון? אתם תחליטו.

 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 

פינגווין מסדרת "מדיק ספא" - ציון 8

מחיר: ‭149.99‬ שקל. להשיג ברשת ניו-פארם.

 

היצרן: אי.אם.ג'יי (מיובא על ידי מ. פיינגרש‭.(‬

 

צורה: פינגווין שחור-לבן עם "חגורה" אדומה ופה צהוב.

 

ידידותיות למשתמש: טובה מאוד.

 

איכות הערפל: טובה מאוד.

 

רעש: רועש.

 

משקל: ‭1.5‬ ק"ג.

 

כמה זמן לקח לו לאדות 5 סי.סי? 15 דקות ו‭30-‬ שניות.

 

יתרונות: עיצוב ידידותי לילדים. ידית נשיאה נוחה, קל יחסית למכשירי הבוכנה. ההכנה לאינהלציה נוחה ומהירה. מסכות איכותיות ומושקעות: גם נעימות על הפנים וגם שומרות על צורתן.

 

חסרונות: רועש. אם כבר יש ידית נשיאה, מדוע לא שולב במכשיר תא לאחסון האביזרים? אף שזמן הפעולה קצר יחסית למכשירי הבוכנה, זה עדיין אתגר להורים לשמור את הילדים ליד האינהלציה.

 

 

מכשיר אינהלציה "לייף" - ציון 7.8

מחיר: ‭249.99‬ שקל. להשיג ברשת סופר-פארם.

 

היצרן: וגה טכנולוגיות (מיובא על ידי כמיפל‭.(‬

 

צורה: סטנדרטית ושמרנית, בצבעי לבן-תכלת.

 

ידידותיות למשתמש: בינונית.

 

איכות הערפל: טובה מאוד.

 

רעש: רועש.

 

משקל: ‭2.1‬ ק"ג.

 

כמה זמן לקח לו לאדות 5 סי.סי? 16 דקות.

 

יתרונות: תוספת של מוצץ להקלה על אינהלציות לתינוקות. מהיר יחסית למכשירי בוכנה. יש אפשרות להכניס את החלקים לתוך המכשיר אם מעבירים אותו ממקום למקום.

 

חסרונות: הרעש. המסכות קשיחות ולא נעימות על הפנים. למעט הצבעים הנעימים, לא נעשה כל ניסיון עיצובי לחבב את המכשיר על הילדים. יש אמנם אפשרות להכניס את החלקים לתוך המכשיר, אבל אם תא האחסון היה מעט יותר גדול זה היה משפר פלאים את הביצוע.

 

המוצץ הוא רעיון טוב - אבל טעון שיפור: הפטמה שלו איננה מנוקבת. כל החומר אמור להיכנס לאף דרך חריר שמעל לפטמה, אלא שילדים רבים הזקוקים לאינהלציה מצוננים ולא קל להם לנשום דרך האף. היה צריך לנקב חור במוצץ ולהעביר לפחות חלק מהחומר, וגם אוויר, דרך הפה.

 

 (צילום: רוני ינקוביץ') (צילום: רוני ינקוביץ')
(צילום: רוני ינקוביץ')

 

רכבת דגם 3008 - ציון 7.5

מחיר: ‭200.99‬ שקל. להשיג בניו-פארם.

 

יצרן: סאן אפ. (מיובא על ידי דין דיאגנוסטיקה‭.(‬

 

צורה: רכבת צהובה עם אורות, ארובות אדומות ומדבקות.

 

ידידותיות למשתמש: טובה.

 

איכות הערפל: טובה מאוד.

 

רעש: רועש במיוחד.

 

משקל: ‭1.7‬ ק"ג.

 

כמה זמן לקח לו לאדות 5 סי.סי? 14 דקות ו‭40-‬ שניות.

 

יתרונות: מבין המכשירים שבדקנו, בזה נעשתה ההשקעה הגדולה ביותר כדי לחבבו על ילדים. גם מראה עליז, גם תאורה, גם מדבקות להעסיק את הילדים. חבל שלא השקיעו עוד קצת והוסיפו לחצן שהילד יוכל ללחוץ עליו ולגרום לרכבת להשמיע צפירות ושאר קולות אופייניים, ולשכוח את הרעש הנוראי של המכשיר. המהיר מבין מכשירי הבוכנה. ידידותי ונוח מאוד להפעלה.

 

חסרונות: רעש אימים, מסכות ברמה בינונית, אין תא לאחסון האביזרים. הוראות שימוש לא נוחות.

 

 

אפרוח לילדים של "לייף" - ציון 7

מחיר: ‭179.99‬ שקל במבצע (במקום ‭249.99‬ שקל‭.(‬ להשיג ברשת סופר-פארם.

 

יצרן: אי.אם.ג'י. (מיובא על ידי מ. פיינגרש‭.(‬

 

ידידותיות למשתמש: טובה מאוד.

 

איכות הערפל: טובה מאוד.

 

רעש: בינוני.

 

משקל: ‭1.6‬ ק"ג.

 

כמה זמן לקח לו לאדות 5 סי.סי? 20 דקות.

 

יתרונות: מראה ידידותי לילדים. בדקנו אותו בצורת אפרוח, אבל יש גם דגם בצורת כלבלב. מכיל גם מסכה לילדים וגם מסכה למבוגרים. קל יחסית וניתן לנשיאה ממקום למקום. ההפעלה ידידותית והכנת המכשיר לאינהלציה פשוטה ומהירה. גם ההוראות ברורות.

 

חסרונות: הפרצוף של המכשיר חמוד, אבל מעבר לכך לא היה כל ניסיון להתאימו לילדים. זה היה המכשיר האיטי ביותר. המסכות במכשיר צרות ולא נוחות, וגם מתעקמות בקלות וקשה ליישר אותן. אי אפשר לאחסן את האביזרים בתוך המכשיר.

 

 (צילום: רוני ינקוביץ') (צילום: רוני ינקוביץ')
(צילום: רוני ינקוביץ')

 

דינו של‭Pro Care ‬ - ציון 7

מחיר: ‭119.99‬ שקל בניו-פארם, ‭219.99‬ שקל בסופר-פארם.

 

יצרן: דיקסון ווגה טכנולוגיות (מיובא על ידי כמיפל‭.(‬

 

צורה: סגול-ירוק, כמו דינו הדינוזאור.

 

ידידותיות למשתמש: טובה מאוד.

 

איכות הערפל: טובה.

 

הרעש: רועש.

 

משקל: ‭1.6‬ ק"ג.

 

כמה זמן לקח לו לאדות 5 סי.סי? 17 דקות ו‭30-‬ שניות.

 

יתרונות: קל להרכיב את המערכת ולהכין את המכשיר לאינהלציה. המראה חביב מאוד. מצויד במוצץ ובידית נשיאה.

 

חסרונות: המכשיר היחיד שמצויד במסכה לילדים בלבד, אם כי בתוספת מחיר ניתן לקנות גם מסכה למבוגרים. המסכה באיכות לא מרשימה, האוויר יצא ממנה בתנועות סיבוביות יחסית וביעילות פחותה מזו שנמצאה במכשירים אחרים. היצרן מבטיח הפעלה שקטה במיוחד - כדאי שיקשיב למכשיר. רעיון המוצץ נחמד, אבל כפי שציינו קודם, חבל שהוא בנוי על החדרת האוויר דרך האף בלבד, כמו במכשיר האינהלציה של "לייף".

 

 

מה נותנות קופות החולים?

קופות החולים, בעיקר אלה שמפעילות מרפאות של רופאי ילדים סמוך לבתי המרקחת, תופסות נתח משמעותי ממכירות מכשירי האינהלציה לילדים. כשהורה יוצא מרופא הילדים שנותן מרשם לאינהלציה, הנטייה היא לרכוש את המכשיר 'על המקום‭,'‬ בוודאי כאשר הוא של הקופה.

 

הסדרים שיש לקופות עם ספקים על דגמים ומכשירים מסוימים מפחיתים את מחיריהם משמעותית, בקופות - ובכלל השוק.

 

נכון להיום לא נכנסו המכשירים האלקטרוניים המשופרים והיקרים יחסית להיצע של הקופות. כל המכשירים בהיצע הקיים של הקופות הם מכשירי בוכנה, ורק בכללית שוקלים להכניס גם מכשירים אלקטרוניים. אין ספק שכניסה של הקופות גם לשוק הזה תפחית את עלות המכשירים האלקטרוניים לצרכן. מדובר, צריך לזכור, בדור חדש של מכשירים הרבה יותר ידידותיים למשתמש.‬

 

כל אחת מהקופות מציעה היום שניים עד ארבעה מכשירים במחירים מוזלים ומסובסדים בהשוואה למחירים בבתי המרקחת הפרטיים, במיוחד אם מדובר בבעלי הביטוחים המשלימים. יש פערי מחיר בין קופה לקופה ובין מכשיר למכשיר.

 

שירותי בריאות כללית

  • ‭mini cn-f3‬ - מחיר: למבוטחי כללית מושלם ‭99.22 -‬ שקל. למבוטחים רגילים ‭151.44 -‬ שקל.
  • ‭Voyage New‬ - מחיר: למבוטחי כללית מושלם ‭99 -‬ שקל. למבוטחים רגילים ‭243 -‬ שקל. אין הגבלה על מספר המכשירים.

 

מכבי שירותי בריאות

רכבת דגם 3008 של סאן אפ (יבואן: דין דיאגנוסטיקה) ו‭Pingneb-‬ של אי.אם.ג'י (יבואן: קלינטיקה) מחיר (זהה לשניהם‭:(‬ למבוטח מגן זהב ‭46 -‬ שקל. למבוטח מגן כסף ‭179 -‬ שקל. ללא ביטוח משלים ‭260 -‬ שקל. ההטבה ניתנת אחת לשלוש שנים.

 

קופת חולים מאוחדת

  • רכבת דגם 3008 של סאן אפ - מחיר: לבעלי ביטוחים משלימים ‭105 -‬ שקל. למבוטח רגיל ‭225.2 -‬ שקל.
  • מכשיר אינהלציה מיני של כמיפל - מחיר: לבעלי ביטוחים משלימים ‭130.5 -‬ שקל. למבוטח רגיל ‭195.8 -‬ שקל.
  • ‭Smartneb 3003‬ מחיר: לבעלי ביטוחים משלימים ‭130 -‬ שקל. למבוטחים רגילים ‭195 -‬ שקל.
  • ‭Handyneb 3023‬ מחיר: לבעלי ביטוחים משלימים ‭285 -‬ שקל. למבוטחים רגילים ‭326.5 -‬ שקל. (מוגבל למכשיר אחד בשנה למבוטח‭.(‬

 

לאומית שירותי בריאות  

  • רכבת דגם 3008 של סאן אפ - מחיר: לבעלי ביטוחים משלימים ‭111 -‬ שקל. למבוטחים רגילים ‭115 -‬ שקל.
  • ‭Smartneb 3003‬ - מחיר: לבעלי ביטוחים משלימים ‭96.2 -‬ שקל. למבוטחים רגילים ‭115 -‬ שקל. (מוגבל למכשיר אחד בשנה למבוטח). ‬
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
היצרנים משקיעים יותר מבעבר בצורת המכשירים כדי שיהיו חביבים לילדים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים