שתף קטע נבחר

התוועדות עם שלמה ארצי: סוג של אדמו"ר

רגליו של שלמה ארצי משכו אותו אל ישיבת ההסדר בצפת, ובת קול אמרה לו להיכנס. שלוש שעות בילה עם רבני ותלמידי הישיבה, התפלל, השתתף בשיעור, התרגש ובכה. הוא אמר לנו: "אם תגיעו להופעות שלי, תראו שהן בעצם סוג של תפילה"

לא עוזב את העיר עבור אף אחד? השכם בבוקרו של שישי האחרון יצא שלמה ארצי לשיטוט בסמטאות הציוריות של צפת. באותה שעה ממש נערכה תפילת ותיקין המסורתית בישיבת ההסדר צפת, הסמוכה לבית כנסת האר"י.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

כמידי יום שישי התכנסו רב העיר שמואל אליהו, ראש הישיבה הרב אייל יעקובוביץ' וכארבעים מתלמידי הישיבה, לתפילה המלווה בהתוועדות. אותו הבוקר הייתה שמחה מיוחדת בהיכל: ראש חודש אדר, על תפילת ההלל שנאמרה בלוויית תזמורת של כעשרה כלי נגינה וריקודים, וגם בר מצווה לנער מהיישוב אבני חפץ.

 

כאילו בת קול משכה אותו. שלמה ארצי בישיבה  (צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים) (צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים)
כאילו בת קול משכה אותו. שלמה ארצי בישיבה (צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים)

 

"לפתע, בשעה שש וחצי בבוקר, בשעה שאנו אומרים את ההלל, נפתחה דלת בית המדרש, ויהודי התיישב מאחור", מספר ראש הישיבה. "בתחילה איש לא שם לב. אך לקראת סוף התפילה שאל אותי אחד הבחורים, האם יכול להיות שזה שלמה ארצי. זה נשמע לי קצת מוזר, אך אמרתי לו שייגש וישאל אותו".

 

נכנס לדקה, נשאר לשלוש שעות

הזמר הוזמן אחר כבוד להישאר עם המתפללים להתוועדות ולשיעור, ונענה ברצון. על הביקור פורסם גם באתר ב"חדרי חרדים". "שלמה ארצי סיפר לנו שהיה במלון בצפת, קם בבוקר מוקדם, הסתובב בעיר - ורגליו נשאו אותו למקום הזה", מתאר הרב יעקובוביץ' ל-ynet.

 

"הוא הצטרף אלינו למרות שלא הכיר לכתחילה את השירים" (צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים) (צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים)
"הוא הצטרף אלינו למרות שלא הכיר לכתחילה את השירים"(צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים)

 

"הוא סיפר שזה היה כאילו בת קול אמרה לו להיכנס לכאן. לדבריו הוא נכס לדקה, אבל לא היה מסוגל לצאת, ונשאר אתנו עד תשע וחצי - משך שלוש שעות".

 

הרב יעקובוביץ' מספר כי במהלך השיעור שהעביר הרב אליהו (בנושא נגינה בבית המקדש, בגלל פרשת השבוע, "תרומה") - אחז מידי פעם בגיטרה, וארצי הצטרף לשירים. "כשביקשנו ממנו לשיר בעצמו, הוא אמר: אתם עושים את זה פי-אלף יותר טוב ממני, אבל הצטרף אלינו למרות שלא הכיר לכתחילה את השירים".

 

אחרי הנשיכה - נשיקה

נוכחים במקום סיפרו ל-ynet כי במהלך ההתוועדות המרגשת סיפר ארצי על חוויה שהוא זוכר מסבו שהיה דתי, ופרץ בבכי. "הוא הוסיף שאור כזה ושמחה כזו עוד לא ראה אף פעם, ולא מכיר מהעולם שלו, ושאל אותנו איך אנחנו יכולים לתת לו קצת מזה.

 

"עוד סיפר, שלפני כארבעה חודשים, במהלך ביקור ביוון, הוא הסתובב השכם בבוקר באיזה שדה, וכלב משוטט תקף אותו. הוא אף הראה לנו צלקת מפחידה שנותרה מאותו מפגש. והנה עברו ארבעה חודשים, אמר ארצי, ואני מסתובב בבוקר ומקבל נשיקה".

 

מפגש תרבויות בלתי צפוי. שלמה ארצי עם הרב שמואל אליהו (צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים) (צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים)
מפגש תרבויות בלתי צפוי. שלמה ארצי עם הרב שמואל אליהו(צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים)

 

על כוסות קלקר מלאות בקפה, החליפו ארצי ותלמידי הישיבה שאלות ותשובות. "ארצי שאל איך אנחנו מתמודדים עם היציאה החוצה, אל מחוץ לכותלי בית המדרש. כיצד אנחנו מצליחים לשמור על ההארה של בית המדרש", מספר הרב יעקובוביץ'. "ענינו לו שאחרי שנים שבחור בישיבה, הוא כל כך שקוע בתורה ובקדושה - שגם כאשר הוא יוצא לחיים או לשירות צבאי, הוא רואה את הפנימיות. הוא בא לחזק את הטוב שבכל דבר. על כך הוא ענה שזו גם מטרתו בחיים".

 

מודאג בגלל הנוער

ארצי - אייקון מוזיקת אמצע הדרך הגדול בישראל - מדורג, כיאה למעמדו, במקום גבוה מאוד גם בקרב תלמידי ישיבת ההסדר בצפת. הללו חקרו אותו על מילות שיריו, משל היו סוגיה תלמודית. אחד הנוכחים סיפר כי במיוחד התעניינו כיצד הוא שר "את הגשם תן רק בעתו ובאביב פזר לנו פרחים... יותר מזה אנחנו לא צריכים". "זה הכל?" שאלו. "יותר מזה אנחנו לא צריכים?"

 

על כך ענה ארצי כי פעם באמת לא היינו צריכים יותר מזה, אך היום המצב השתנה. הוא הוסיף כי הוא מודאג בקשר לנוער בימינו. "ארצי אמר שמה שפעם החזיק את הצעירים, היו המלחמות, והוא עצמו מדור המלחמות. אחר כך היה להם את גלעד שליט, והוא עצמו שר על גלעד שליט הרבה. עכשיו הוא אמר שצריך להתקדם לשלב הבא, ולחשוב מה ייצוק תוכן חדש בחייהם".

 

בעוד אברכי הישיבה (אלה שבחרו שלא לצאת מבעוד יום לשבת חופשית, ופספסו לדאבונם את החוויה), היו עסוקים בהתרגשות מהמפגש הלא צפוי שהתגלגל לפתחם, היה ארצי, מצדו, עסוק בהתרגשות מהחיבור עם תלמידי ההסדר ואווירת הישיבה. "הוא הכיר את הרעיון של התרוממות הרוח דרך השירה", אומר הרב יעקובוביץ'. "הוא אמר לנו: תראו, גם אני סוג של אדמו"ר. אם תגיעו להופעות שלי, תראו שהן בעצם סוג של תפילה.

 

"המפגש הזה היה בין שתי תרבויות – מצד אחד, זו של הישיבה בצפת ושל הרב שמואל אליהו, ומצד שני, זו של שלמה ארצי שייצג את התרבות התל-אביבית והישראלית. המפגש היה מדהים, ולא פחות מכך, הדהימה הפתיחות והאהבה שהייתה שם. והאור, ממש אור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים
שלמה ארצי מתוועד
צילום: אהרלה וסרמן, באדיבות בחדרי חרדים
מומלצים