שתף קטע נבחר

מחריפים את המאבק: למסור את הנפש נגד הגיוס

הביטאון הליטאי "יתד נאמן" מחריף את ההתבטאויות בעקבות ביטול חוק טל: "מאבקם של עוקרי הדת בעניין אינו נובע מאהבת הצבא כמו משנאת התורה". אחד מבכירי הרבנים הליטאים קורא לציבור החרדי "לעמוד על נפשו ולקדש שם שמים"

במפלגות החרדיות רגועים, תלמידי הישיבות אדישים, אבל יש גם מי שמחריף את התגובה לביטול חוק טל: הרב הליטאי הבכיר שמואל אויערבאך, קורא לציבור "לעמוד על נפשו ולקדש שם שמים" נגד הניסיונות להרחיב את היקף גיוס החרדים לצה"ל. במקביל, הביטאון הליטאי הרשמי "יתד נאמן", מעלה על נס את קריאתו של הרב אליעזר מנחם שך המנוח - לרדת מהארץ במקרה של "גזירת גיוס".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

במכתב שפרסם הבוקר (ה') הרב אויערבאך, הנחשב לסמן שמרני-קיצוני בציבור החרדי, בשם "חכמי התורה" - הוא מכנה את פסיקת בג"ץ "גזירה נוראה לפגוע בלב היהדות", ומכריז כי "לא תהא כזאת בישראל!" לדבריו, יש ציווי דתי עקרוני שלא להתפשר או לוותר כלל בעת גזירות מעין אלה ל"עקירת הדת".

 

המודעה שפרסם הרב שמואל אויערבאך  ()
המודעה שפרסם הרב שמואל אויערבאך

 

במאמר מערכת שפורסם בעמוד השער של "יתד נאמן", לצד קריאתו של הרב אויערבאך, נכתב כי מאז קום המדינה ועד היום ראו בכירי הרבנים את הפטור של בני הישיבות משירות צבאי "עניין קיומי שהנשמה תלויה בו", וכי הרב שך אף הדגיש כי "צריך למסור הנפש על זה". העיתון ציטט גם ממכתב גילוי דעת רבני שפורסם בשנת 98, ולפיו "אין שום מקום למשא ומתן או פשרות כלשהן בנושא".

 

"המאבק נובע משנאת התורה"

"יתד" טוען כי גיוס החרדים הוא "רעיון בלתי מעשי לחלוטין שנועד לצרכי ניגוח בעלמא, תביעה בלתי אפשרית שאין להעלותה על הדעת". הכותב קובע כי "מאבקם של עוקרי הדת בעניין אינו נובע מאהבת הצבא כמו משנאת התורה - הללו חפצים לקעקע את יסודות קיום היהדות".

 

לדבריו, מדובר בעוד פרק ב"מסע ההסתה" המתנהל נגד הציבור החרדי, ולכן זוהי "שעת גזירה", שבה נפסק כי

"מוסרים נפש אפילו על ערקתא דמסאנא" (מנהגים קלים שאינם חלק מההלכה).

 

"בבתי המדרש ממשיך לימוד התורה להישמע בעוז, ללא פחד וללא מורא, ובני הישיבות יודעים ובטוחים בכל ליבם כי לא תיפול שערה משערות ראשם ולא יופרע רגע מלימודם", נחתם המאמר. "מי שנכנס לפאניקה הן דווקא המערכות השלטוניות והמשפטיות, שהעלו את הנושא על סדר היום עד שחשו לבסוף שטיפסו על עץ גבוה, ומחפשות ללא הרף מוצא כדי לרדת ממנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זוהי שעת גזירה"
צילום: עופר עמרם
מומלצים