שתף קטע נבחר

הסכמה בבית הדין: שביתת הנמלים נגמרה

בדיון בבית הדין לעבודה בבקשת התעשיינים לצו מניעה נקבע בהסכמת הצדדים שהעובדים יחזרו, ויתנהל משא ומתן רצוף במשך שבועיים. האוצר: בחיפה רוצים עוד תלושים למסאז'ים ולמסעדות. ההסתדרות: זה קשקוש, הסיפור הוא הפנסיה

ועדי העובדים סגרו את שערי המדינה ושיתקו את התעשייה, ובהתערבות בית הדין נאלצו לחזור לעבודה. נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, קבעה הערב (יום א') בהסכמת הצדדים כי נמלי הים ששבתו ישובו לעבודה סדירה ובמקביל יתקיימו דיונים אינטנסיביים במשך שבועיים כדי להגיע להבנות.

 

ההחלטה התקבלה בתום דיון בבקשת התאחדות התעשיינים לצווי מניעה, לנוכח הפסדים גבוהים בשל סגירת הנמלים. במשרד האוצר אמרו שחלק מהדרישות של העובדים בנמל חיפה נוגעות לתלושים בסך 150 שקלים כל אחד שמשמשים למסעדות ולעיסויים, ומתקבלים במסגרת הסכם קיים כתמריץ לתפוקה גדולה יותר.

 

נמל אשדוד, הערב. התעשיינים: "העובדים דחו את הפשרות" (צילום: שי בן ישי) (צילום: שי בן ישי)
נמל אשדוד, הערב. התעשיינים: "העובדים דחו את הפשרות"(צילום: שי בן ישי)

 

באוצר מתנגדים להסכם הנוכחי, שמאפשר את קבלת התלושים, ומוסיפים שבשל ייעול תהליכי הייצור העובדים מקבלים תלושים רבים יותר עבור תפוקה פחותה. בהסתדרות הגיבו ואמרו ש"מדובר בקשקוש" וכי סכסוך העבודה נוגע לסירוב האוצר להפקיד את כספי הפנסיה בקרנות נאמנות ולתוספות השכר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

לפי ההסתדרות, העובדים ישובו לעבודה עוד הלילה. "בשבועיים האלה נדבר על הנושאים המרכזיים: פנסיות, תוספות שכר במסגרת מועצות הייצור - שהן חלק מההתנהלות של הנמלים - ואיתנות פיננסית", אמר אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות. "המדינה התחייבה לבית הדין שכספי הפנסיה יהיו מוגנים וזה מה שסיים את השביתה. לולא השביתה לא היינו מגיעים לזה. מדובר בנושאים מהותיים ובסיסיים וזכותם של העובדים להיאבק עליהם".

 

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, היום בבית הדין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, היום בבית הדין(צילום: גיל יוחנן)

 

ברק שטרוסברג, סגן הממונה על השכר באוצר, אמר מנגד ש"השביתה הייתה מיותרת ויכולה הייתה להימנע. המתווה ששרטטה השופטת היום הוצע לעובדים כבר בסוף השבוע. השביתה פגעה בתעשיינים, במשק ובנמלים עצמם - ללא הצדקה".

 

הפסדים של מיליונים

מאיר תורג'מן יו"ר ועד נמל חיפה, אמר: "לא הייתה לנו ברירה אלא לשבות. שמנו את נשק השביתה רק כשקלו כל הקיצים ואחרי שהתנהלנו מול האוצר במשך שנה. השגנו היום את הגנת כספי הפנסיה. אני מקווה שבמהלך השבועיים נגיע להסכמות ולא נצטרך להגיע לשביתה נוספת".

 

נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן, בא לדיון, אחרי שאנשיו דיווחו על הפסדים של מיליונים. לטענת התעשיינים, השיבושים של עובדי הנמלים בשבועיים האחרונים כבר גרמו לירידת התפוקה ב-20-30 אחוזים. צבי פלדה, יו"ר ועדת תובלה אווירית, ימית ויבשתית בהתאחדות התעשיינים, אמר כי "ניסינו להביא בכל דרך אפשרית לפשרות, אך אלה נדחו על ידי הוועדים ועל ידי הממשלה".

 

יושבי ראש ועדי הנמלים, הערב בבית הדין הארצי לעבודה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יושבי ראש ועדי הנמלים, הערב בבית הדין הארצי לעבודה(צילום: גיל יוחנן)

 

החל מ-6:00 השביתו ועדי העובדים בנמלים וההסתדרות את נמלי הים באשדוד, בחיפה ובאילת ללא הגבלת זמן, לאחר שהמשא ומתן בעניין כספי הפנסיה שהתקיים אמש בבית ההסתדרות לא הניב תוצאות. במשרד האוצר האשימו את ההסתדרות ואת ועדי העובדים בניסיון לסחוט תוספות שכר.

  

העובדים דורשים להוציא את כספי הפנסיה שלהם מחשבונות חברות הנמלים ולהפקידם בחשבון נאמנות. כמו כן הם דורשים להגדיל את ההפרשות לפנסיה ולחשב אותן על בסיס השכר הממוצע של השנים האחרונות. חברות הנמל מחשבות את שיעור ההפרשות על בסיס השכר שנקבע בשנת 2005, לאחר הרפורמה בנמלים. לטענת העובדים וההסתדרות, כל תוספות השכר מאז אינן נכללות בבסיס החישוב וכל עובד עשוי להפסיד כ-20 אחוז עם צאתו לגמלאות.

 

המו"מ בין עובדי הנמלים למשרד האוצר מתנהל יותר משנה ולפני יותר משלושה שבועות הוכרז על סכסוך עבודה. הדרישה המרכזית של ההסתדרות ושל העובדים מתמקדת באופן שבו מוחזקים כספי הפנסיה. לטענת ההסתדרות, הכספים נמצאים בחשבונות השוטפים של חברות הנמל ונמצאים בסכנה אם חברות הנמל יקלעו לקשיים כספיים. העובדים דורשים להעביר את הכספים לחשבון נאמנות עד ליצירת קופה מרכזית לפנסיה, בדומה למודל הפועל ברשות שדות התעופה. אם לא יושג הסכם, בעוד שבועיים יתקיים דיון נוסף בבית הדין.

פורסם לראשונה 26/02/2012 19:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמל אשדוד השומם, הערב. העובדים: "היה להם חודש לדבר איתנו"
צילום: שי בן ישי
צביקה אורן, היום בכניסה לדיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים