שתף קטע נבחר

אייכלר: "הרפורמים אנטישמים, גרועים מאויבנו"

נציגים מהתנועה הרפורמית הוזמנו להציג דו"ח על הדרת נשים בוועדה למעמד האשה בכנסת, וח"כ ישראל אייכלר הרבה בקריאות ביניים כלפיהם. ח"כ חוטובלי הוציאה אותו מן הדיון

חבר הכנסת ישראל אייכלר הוּצא הבוקר (יום ג') מדיון בוועדה למעמד האשה בכנסת לאחר שהתבטא בחריפות על נוכחותם של נציגי התנועה הרפורמית. יושבת ראש הוועדה ונציגי הרפורמים סיפרו כי אייכלר אמר ש"הרפורמים גרועים מאויבנו" וכי הם שונאים את החרדים יותר מאשר הערבים את היהודים. הוא אף כינה את חברי התנועה "אנטישמים", "שונאי ישראל" ו"כופרים". 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

ח"כ אייכלר פנה אל יושבת ראש הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי, ואמר: "בכך שהבאת לוועדה את הרפורמים התייצבת כאויבת של היהדות החרדית - ותשלמי על זה מחיר".

 

בתנועה הרפורמית כבר הודיעו שהם מתכוונים להגיש תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת נגד חבר הכנסת מיהדות התורה בגין "אמירה גזענית ומסיתה". 

 

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית אמר ל-ynet: "הוזמנו לוועדה כדי להציג דו"ח על הדרת נשים, ועוד לפני שפתחנו את הפה, ח"כ אייכלר התחיל את מסע ההסתה. ההתבטאות שלו היא אמירה מבישה כלפי הערבים, וכלפי זרמים בעם היהודי. במקום לעסוק בגוף העניין, ולהתייחס להדרת נשים, הוא

השתלח וניסה להסית את הדיון. כנראה שהוא לא החליט את מי הוא שונא יותר - ערבים רפורמים או נשים".

 

לקראת הדיון הכינו בתנועה הרפורמית חוברת שכוללת 13 סיפורים מפי נשים על הדרתן. בדברי ההקדמה כתבה ענת הופמן מהתנועה הרפורמית: "פלגים קיצוניים ביותר בתוך הציבור החרדי, אשר תפיסתם היא כי לנשים אין דריסת רגל במרחב הציבורי הגברי, מצליחים, בניגוד לחוקי המדינה ובשל אזלת ידן של הרשויות הנכנעות להם, להחיל יותר ויותר הפרדה על המרחב הציבורי, לעתים תוך כפייה ואלימות פיזית...

 

"העוולות הללו נעשות במרחב המשותף של כולנו. האישה שהולכת בבושת פנים למושב האחורי של האוטובוס היא את ואתה, האישה הזאת היא אנחנו. אם נמשיך להסכים לכך בשתיקה ולא נעמוד עם היד על הדופק ונלחם בתופעה, נמצא את עצמנו יום אחד תוהים – איך חסמו בפנינו את כל העולם".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ חוטובלי: "צר לי שגורמים פוליטיים החליטו לנצל דיון בוועדת הכנסת כדי לעורר פרובוקציות לצורכי רייטינג או פוליטיקה פנימית".

 

ח"כ אייכלר אמר כי אינו חושש שתוגש נגדו תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת וכי הוא משוכנע ששם יוכל להוכיח שדבריו מתארים נכוחה את המציאות. הוא הוסיף כי הוועד בראשותה של חוטובלי "הפכה לבמה להסתה רפורמית נגד חרדים, תוך חלוקת חומרי תעמולה מטעמם - בניגוד לתקנות". 

 

בקואליציית ארגוני "שותפות שראקה", הפועלת לשוויון יהודי-ערבי בישראל, הגיבו בחריפות לדבריו של ח"כ אייכלר, ואף כינו אותו - "אויב", בלשונו. "כאשר ח"כ אייכלר טוען כי הרפורמים גרועים מאויבנו ובכך הוא מכוון לערבים, הוא מצטרף לשיח מתהלם, מפלה וגזעני. אנו ממליצים לו לשקוד על הלכות דמוקרטיה וזכויות מיעוטים", נמסר. "נדמה שנפתיע את ח"כ אייכלר אם נזכיר לו כי ערבים הם בני אדם, ויותר מכך, ראויים ליחס אנושי ולא לדה-הומניזציה מבית מדרשו".

 

נשים מורידות את הרייטינג

חלק מהדיון בוועדה נגע לסוגיית העלאת נשים לשידור ברדיו קול ברמה. בתחנה החרדית היה נהוג שנשים לא מושמעות ברדיו כלל - לא כמגישות ולא כמאזינות על קו הטלפון. הסוגיה הונחה לפתחו של בג"ץ שקבע כי מדובר באפליה והכריח את התחנה להקדיש זמן לתכנית

עם נשים. התחנה, בעל כורחה, הציבה לכך שעה בשבוע.

 

אלא שבדיון היום טען מנהל תחנת הרדיו, אבי מימרן, כי "מאז שמעלים נשים לשידור, הרייטינג של התחנה ירד". לדבריו, יש להפריד בין מרחבים שונים - ציבורי, פרטי וקהילתי. מימרן טען כי הרדיו הוא קהילתי - וככזה הוא צריך לשרת את קהל מאזיניו, שמעדיף לא לשמוע נשים כלל.

 

ח"כ נחמן שי הגיב לדברים ואמר כי טענה זו אינה עומדת שכן גם אם היו עושים סקר בקרב הציבור היהודי ייתכן שהיה מתברר כי היו מעדיפים שלא לשמוע ערבים - "ועדיין, צריך להשמיע, ומשמיעים את כולם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אייכלר. הוצא מהדיון
צילום: חיים צח
הרב קריב. "אמירה מבישה"
צילום: ניב קלדרון
ח"כ חוטובלי. פרובוקציה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים