שתף קטע נבחר

מלחמת הרבנים: פנגר נגד אמנון יצחק, ולהפך

חילופי מהלומות מילוליות בין שני המרצים הפופולריים, שעוסקים בהחזרה בתשובה: הרב יצחק פנגר אמר כי הרב אמנון יצחק מפחיד אותו, וזה השיב בסרטון בן 40 דקות על ה"רב ליצן עם כיפה". איזה "יצחק" יצחק אחרון?

האיום מבחוץ על הציבור החרדי גדול מתמיד, אבל המלחמות הפנימיות נמשכות כרגיל. הרבנים יצחק פנגר ואמנון יצחק, שני מרצים פופולריים במיוחד העוסקים ב"החזרה בתשובה", מנהלים בימים האחרונים דו-קרב מתוקשר ורווי השמצות הדדיות - זאת בעקבות ראיון טלויזיה שבו הסתייג פנגר מסגנון ה"הפחדה" של יצחק.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הסכסוך החל לפני כחודש, כאשר פרק בתוכנית "אנשים", ששודר בערוץ 2, הוקדש לרב פנגר הנחשב ל"כוכב עולה" כמרצה לציבור חילוני וכעוסק בפעילות תשובה. כשנשאל האם הוא רואה עצמו מתפתח בכיוונו של יצחק, מהוותיקים בתחום, ענה: "לא... זה ההפך ממני בדיוק... הרב אמנון יצחק לקח את הצד השני שלי... את הצד היותר אגרסיבי".

 

בהמשך הציג פנגר מעין חיקוי לסגנונו של יצחק: "תחזור בתשובה, ואם לא... (קולות הפחדה)", ואז הוסיף: "אל תבלבל את המוח, אל תפחיד אותי". לשאלת המראיין, האם אמנון יצחק מפחיד, השיב: "אותי כן".

 

הוא נשאל גם לדעתו על תנועת ש"ס, ואמר: "זה לא זה. זה ממש לא זה. זה לא קשור ליהדות... זו טעות. הם ממש לא מייצגים. מי הם? כאילו, מי הסמיך אותם לייצג את הדת?"

 

הדברים עוררו מיני-סערה באתר האינטרנט החרדי "כיכר השבת", ובעקבות כך פרסם הרב פנגר הבהרה והתנצלות באתרו שלו: "הכתבה נערכה באופן שלא הביא את דבריי במלואם", כתב, "הבהרתי למראיין שהפוליטיקה אינה זירה להצגת הדת". לדבריו, חברי הסיעות החרדיות הם נציגי הרבנים בכנסת רק כדי לדאוג לזכויות הציבור הדתי.

 

"לגבי כבוד הרב אמנון יצחק, אני מצטער עד מאוד אם נשמע מדבריי צליל של זלזול בדרכו של הרב לקרב את הציבור הלא-דתי למקורותיו, שכידוע לכולם עשה מהפך אדיר בתחום", התנצל פנגר, "הנני מבקש סליחה ומחילה אם יצאה שגגה תחת ידי, ואני מבקש שכל מי שהבין לא נכון את כוונתי או פירש אותה בצורה לא נכונה, למחול לי בלב שלם". הוא הבהיר כי "כל שאמרתי, שכמו שישנן שתי דרכים בעבודת השם - אהבה ויראה - כך גם בקירוב. בוודאי שישנם אנשים רבים שדווקא הדרך של הרב אמנון היא זאת שמקרבת אותם, אך אני זוכר את הדרך שקירבה אותי ליהדות, ובה בחרתי להמשיך, שעל פניה הינה הצד השני של אותו המטבע, של דרכו של הרב אמנון יצחק. לא הדרך הטובה יותר, אלא המשלימה".

 

אמנון יצחק מגיב - ובגדול

אלא שמתברר שהרב אמנון יצחק לא קיבל את ההתנצלות, ובסרטון שפרסם באתר האינטרנט של ארגונו, שופר, הסביר: "מה שהוא עשה, זה היה בפני מאות אלפים בערוץ טמבלוויזיוני שמשדר את התכנית עד עתה ללא הפסק. הוא לא ביקש להוריד את הקטעים, הוא לא ביקש למחוק את הקטעים.  

"אם אתה צודק והם חתכו קטעים - קח את התכנית מהם ותוכיח, ואם לאו - תפרסם באותו ערוץ, בתשלום... 2,000 דולר, 3,000 אלפים דולר, בחצי דקה, תגיד את מה שרצית להגיד לי ומה שלא אמרת במכתב המצחיק".

 

הרב יצחק לא הסתפק בדחיית ההתנצלות, ובחר להוסיף שמן למדורה. בקטע וידאו שאורכו כ-40 דקות הוא מציג במלואה את הכתבה שבה מופיע פנגר, מנתח את דבריו ואת עבודת העריכה שנעשתה בהם, וקובע: "הטמבלוויזיה הישראלית רודפת את הרב אמנון יצחק (כך על עצמו, בגוף שלישי) שנים רבות, ומציגה אותו כרב מפחיד. הפעם מצאו להם משת"פ".

 

כדי להביך את פנגר משולבים בסרטון קטעים בהם הוא נראה כמשתטה בהרצאותיו אל מול המשתתפים ומשמיע קולות צחוק (ואחרים) מופרזים. אמנון יצחק מכנה אותו "רב ליצן עם כיפה וזקן", ומעיר בציניות: "הגשש פרשו מזמן. מי ימלא את החלל?"

 

על הפופולריות הרבה של יריבו החדש, אמר: "רבים מתדפקים על דלתות הליצן. מי לא אוהב להיות בשמחה? מי לא אוהב בדיחות? מי לא אוהב ליצנות?... כל התורה זה צחוקים, אין בתורה דברים רציניים. משה רבנו היה ממש ליצן. היה מצחיק את כולם... כל מעמד הר סיני היה ממש 'עשרת הבדיחות'... אני מצטער לאכזב: זו ליצנות פסולה. במה שונה הליצן הזה משאר הליצנים החילוניים שתופסים את הקהל? סטנד דת קומדי – זו המטרה של התורה? זה נקרא ערבי קירוב?".

 

הרב יצחק רמז כי מדובר בהומור "גס", תוך שהוא משלב קטעים שבהם פנגר מזכיר "חילופי זוגות" והומוסקסואליות, וטען כי על פי הרמב"ם "היתול" הוא "מהעוונות הגדולים" - בפרט למי ש"מתפרנס מליצנות".

 

"הוא מסוכן"

בהמשך גם לגלג הרב יצחק על סיפורו של הרב פנגר על "התגלות" שהייתה לו במנזר בודהיסטי: "ממתי הקדוש ברוך הוא נכנס למנזרים? אצל בודהה? ביקור פתע? אדם שאין אפילו שרוול ביד (תמונה של הדלאי לאמה)?".

 

לטענת המחזיר בתשובה הוותיק פנגר סיפר על עברו כשונא חרדים "בהתלהבות", כמי שעדיין נמצא בדעה זו, ולא כהכאה על חטא. על דבריו כי בגלל התנגדות אשתו החליט שלא להיכנס לבית "האח הגדול" אמר כי אם היא ה"צנזורית" - ייתכן שהוא צריך להחליף אותה בתמורה בעבודות המטבח. לדבריו, בגלל תאוותו להשתלב ב"מדיה הלא-דתית", כפי שהעיד בעצמו, הוא אינו מבין שאסור להשתתף בתוכניות כאלה.

 

הרב יצחק חתם בתגובה לדבריו של פנגר על כך שש"ס אינה מייצגת את היהדות: "ומי הסמיך אותך לייצג את הדת? מי הרב שלך? מי ה'גדול' שהראית לו את החומרים שאתה מוציא, ושאתה יושב בתערובת של גברים ונשים?... בוש והיכלם לך... לדעתי הרב הליצן הוא מסוכן".

 

וזה עוד לא נגמר

הבוקר (יום ב') התראיין הרב פנגר ברדיו "קול ברמה" והעיד כי הוא על סף בכי. הוא סיפר כי שלח לרב אמנון יצחק התנצלות בכל דרך, אך זה לא עזר. "יש שני סוגי פנגר", אמר הרב בראיון, "יש פנגר על הבמה ויש פנגר במציאות... אני לא בן-אדם של אינטריגות, אני לא בן-אדם של תיחמונים, אני אדם שבאמת משתדל להיות אמיתי".

 

הרב פנגר רמז כלפי אמנון יצחק כי טבעי שיחוש אי-נוחות מכך שמישהו נכנס לפעול בתחום שלו, אך דחה הצעה לפנות אליו פומבית מעל

גלי האתר: "אני לא רוצה שאחר כך הוא יעשה עליי עוד סרט".

 

אבל את אמנון יצחק זה לא עניין. לקראת ערב הוא פרסם קטע וידאו נוסף בעניין הרב פנגר, שבו הקריא את מכתב ההתנצלות, תוך שהוא נטפל לשינויים קלים ולא משמעותיים בין הגרסה ששלח אליו לזו שהקריא בתוכניתו ב"ערוץ הידברות".

 

על הטענה כי הדברים בערוץ 2 נחתכו ונערכו, אמר: "זה אסון אם היו מובאים במלואם, שאז ודאי היינו מוצאים פנינים רבים יותר, אם לא מפאת חוסר הזמן של הטמבלויזיה". בתגובה על החלוקה שעשה במכתבו בין שיטה של "יראה" ל"אהבה" בקירוב לבבות: "על איזו אהבה אתה מדבר? אתה מייצג את האהבה ואני את היראה? אוקי, בוא תלמד אותי מה זה אהבה. אהבה זה לא לספר על אהבה של גבר ואישה בליצנות איך הם אוהבים או לא... אנחנו לא מאותו הכפר ואנחנו לא צד שני של מטבע... ואתה לא הצד השני של המטבע של הרב אמנון יצחק (שוב על עצמו בגוף שלישי). לא קרב זה אצל זה לעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
הרב אמנון יצחק. לא נשאר חייב
צילום: ניב רוזנברג
מומלצים