שתף קטע נבחר

חוק לפיד 2 עבר בטרומית: "מאיפה הכסף?"

הצעת החוק המחייבת כל מי שהכריז על כוונתו לרוץ לפוליטיקה לדווח על כספי התרומות שהוא מקבל עברה בקריאה טרומית. יוזם החוק, ח"כ יריב לוין קרא ללפיד: "תנהג בהגינות ציבורית, תאמר לכולם מאיפה הכסף"

הצעת החוק המכונה "חוק לפיד 2" עברה היום (ד') בכנסת בקריאה טרומית. לפי הצעת החוק, כל מי שהכריז על כוונתו להתמודד לכנסת יחויב להירשם כמפלגה, וכתוצאה מכך יהיה חייב בדיווח על כספי התרומות, בהתאם לחוק מימון מפלגות. 33 חברי כנסת הצביעו בעד, 18 התנגדו. הצעת החוק תועבר להמשך הדיונים בוועדת הכנסת.

 

עוד בנושא חוק לפיד 2:

 

עוד בחדשות ynet:

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכבר הביע את תמיכתו בחוק, נכח במליאה על מנת להצביע. לאחר מכן, עזב נתניהו את המליאה בדיון על הצעת חוק להוזלת מחירי הדלק.

 

יוזם החוק, ח"כ יריב לוין (ליכוד), פנה מעל בימת הכנסת ללפיד וביקש ממנו שלא לחכות לחוק: "תנהג בהגינות ציבורית, תאמר לכולם מאיפה הכסף? מי תורם לך? אני קורא לך מר לפיד, תגלה לציבור מאיפה הכסף, אל תפחד, זו חובתך. אנחנו נעביר את החוק הזה כי הוא נכון וענייני, אבל אתה אל תחכה".

 

לדברי ח"כ לוין, "ההצעה היא תולדה של פרצה הקיימת בחוק ויש מי שמנסה לנצל אותה והיא דבר חמור כשלעצמו בעיניי. להבטיח שקיפות כדי למנוע את החשש שבעלי הון, או חמור מכך זרים, מזרימים סכומי כסף כדי להריץ מפלגות ואז יגלה הציבור בדיעבד שאותם אנשים באו לשבת כאן כדי לשרת מי שמימן והריץ אותם".

 

הוא המשיך לתקוף את לפיד על שניהל, לטענתו, קמפיין בחירות מכורסת מגיש החדשות. "זה דבר מסוכן בכל משטר דמוקרטי. החקיקה הקיימת לא נתנה מענה כי לא צפתה מצב שבו מי שלא מאוגד במפלגה יחל בקמפיין ויגייס סכומי עתק בדרכים כאלה ואחרות,

וינהל קמפיין שלם ללא שקיפות וללא פיקוח".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) תקף את הצעת החוק: "מי שנחשד בכוונה להתמודד בבחירות לכנסת דינו מאסר, ואז נרתיע אנשים בצורה אפקטיבית והמועדון הסגור שנקרא כנסת ישראל יילך ויתרחק אפילו יותר מהציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: תומריקו
להבטיח שקיפות. ח"כ יריב לוין
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים