שתף קטע נבחר

רומני: אם אובמה ייבחר שוב, איראן תשיג גרעין

נאום נשיא ארה"ב בוועידת איפא"ק סיפק עוד הזדמנות למועמדים הרפובליקנים לחבוט בו: "הוא נכשל בהעברת המסר, אין הוכחה שבכוונתו לנקוט צעדים שימנעו מאיראן נשק גרעיני"

אחרי שברק אובמה נהנה משבחים בעיקר מצד ישראל על נאומו בוועידת איפא"ק, מגיע תורה של הביקורת: מיט רומני, המתמודד על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב, תקף את הנשיא המכהן והזהיר: "אם אובמה ייבחר שוב, לאיראן יהיה נשק גרעיני והעולם ישתנה".

 

אובמה בוועידת איפא"ק: דיווחים נוספים ב-ynet:

אובמה דיבר ישראלית  / פרשנות, אטילה שומפלבי

פרס נפגש עם אובמה: "הלך יותר רחוק מכל נשיא"

 

רומני, שנאם בעצמו באירוע בשידור לווייני מג'ורג'יה, אחת מעשר המדינות שבהן יתקיימו מחר פריימריז, האשים את אובמה שגם במעמד כינוס הוועידה "הוא נכשל בהעברת המסר שלפיו האופציות הצבאיות על השולחן, ושלא מקובל על ארצות הברית שלאיראן יהיה נשק גרעיני".

 

רומני, שצבר עד כה את מספר הניצחונות הרב ביותר בבחירות המקדימות, חזר שוב על טענתו כי הוא ינחל הצלחה בסוגיית הגרעין האיראני, בדיוק במקום שבו אובמה כשל. "אם אהיה נשיא, אנקוט באופציות הצבאיות, אוביל סנקציות משתקות. אדבר אל העם האיראני על הסכנה שהגרעין מציב להם", אמר. "לא אאפשר לדור שלכם לחשוש מהאיום של איראן או של חומרים גרעיניים שעלולים לשמש נגד אמריקנים", התחייב.

 

רומני התייחס גם לנעשה בסוריה והודה כי "בשלב זה אני לא נלהב לנקוט פעולה צבאית, אבל אשמור את האופציות שלנו פתוחות". רומני הבהיר כי הוא עדיין מתנגד להתערבות צבאית ישירה ומיידית, ומעדיף תחת זאת "לפעול כמיטב יכולתנו לסייע לאלה שרוצים לשחרר את סוריה".

 

לדבריו, "הייתי פותח במבצעים חשאיים מסוגים שונים, לרבות שיתוף פעולה עם הטורקים והסעודים הנלהבים להפעיל לחץ על סוריה לשנות כיוון", פירט רומני את תוכנית הפעולה שלו, והזכיר כי סוריה ממלאת כיום תפקיד חשוב כבת הברית הערבית היחידה של איראן והנתיב שלה לים התיכון.

 

גם המועמד הרפובליקני ניוט גינגריץ' ניצל את ההזדמנות לתקוף את הנשיא אובמה וטען כי "אין ראיה לכך שהנשיא מתכוון לנקוט צעדים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. הם מדברים והאיראנים בונים. יש לנו כל הראיות לכך שהממשל מנסה נואשות למנוע מישראל לבצע התקפת מנע".

 

גינגריץ', שהתראיין לרשת CNN, הבהיר כי "אף ראש ממשלת ישראל אחראי לא יכול לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, כי ישראל היא מדינה כל כך קטנה, ששתיים-שלוש פצצות אטום יכולות להשתוות לשואה שנייה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה באייפ"ק. חוטף מימין ומשמאל
צילום: רויטרס
רומני. משגר אזהרות
צילום: AP
גינגריץ'. מנצל הזדמנות לתקוף
צילום: MCT
מומלצים