שתף קטע נבחר

הפרוטוקולים של מנהיגי פרס: המן רוצה שלום

בחפירות ליד אחד הכורים באיראן נתגלו מסמכים המגוללים את המחלוקת הקשה בין מנהיגי הקהילה היהודית בימי אחשוורוש. מנהיג הפלג המתון: "מכתבי האיום של המן הם למטרות שלום". נציגי הסיקריקים: אסתר מתבוללת. קבלו ידיעה ברוח פורימית

גילויים חדשים במגילת אסתר: ממסמכים שנמצאו בחפירות במתקן הגרעיני "פורדו" שליד העיר קום באיראן, עולה כי הייתה מחלוקת גדולה בין פוסקי הדור בשושן הבירה וב-62 מהמדינות שעליהן שלט המלך אחשוורוש, בנוגע לסוגיה כיצד להציל את היהודים מגזירת המן להרוג את כל היהודים.

 

כנסו לטוקבקים של מגילת אסתר  

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

סוכנות הידיעות האיראנית "פארש" דיווחה כי במהלך הנחת אחת הצנטריפוגות, הבחין מדען גרעין בכיר בערימת קלפים מעור. בתחילה סבר שמדובר בפצצה, כיוון שהבחין בכתב שאינו מוכר לו. הוא צעק במבטה פרסי כבד "הציונים מנסים לחסל גם אותי, הצילו, אני מפחד". מאוחר יותר התברר כי מדובר בכתבים של דיונים מעמיקים שקיימה מועצת יהודי פרס, מדי וצפון-הודו במערה.

 

רעמן מובהאין: לדון עם אחשוורוש בדרכי שלום

במגילת אסתר נכתב כי בחודש הראשון, בשלושה-עשר יום בו, ציווה המן אל אחשדרפני המלך ואל הפחות - בשם המלך אחשוורוש - להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים, מנער ועד זקן, טף ונשים ביום אחד, בשלושה-עשר לחודש שניים-עשר הוא חודש אדר.

 

בעקבות ההודעה נערכה ישיבת חירום של מנהיגי היהודים ב-127 המדינות. אחד הנציגים, הרב יעקב ארמיאן, קבע שצריך לתקוף את ארמון המלך ולהפיל את השלטון. "נתקוף בשעת לילה, כשהשומרים בארמון ישנים. נמשוך באוזניים של המן ונתלה אותו על עץ גבוה", הציע. הצעתו נדחתה על הסף. "כיצד נתקוף? לא נכון לתקוף לבדנו את הארמון. בעלת הברית שלנו מעבר לחידקל מתנגדת שננקוט בפעולה חד-צדדית".

 

דעה שונה לחלוטין הציג רעמן מובהאין, מנהיג הפלג המתון של דרום-כוש. "למה שלא נשלח משלחת לאחשוורוש. נדון איתו ונגיע בדרכי שלום לפתרון. אני מאמין שעוד מאוחר, ואפשר לבטל את הגזירה", אמר. הוא הציע את עצמו כראש צוות המשא ומתן.

 

"ומה יהיה לנו להציע?" שאל יוחנן תמים, נציג אחד מארגוני היהודים במערב הממלכה. "מה אנחנו ניתן בתמורה לביטול ההוראה להרוג ולהשמיד את כל היהודים?"

 

ארמיאן שוב התערב. "צריך פעולה ועכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי. אם המן יגיע לנקודת האל חזור כולנו נהיה אבודים". דממה שררה בחדר, רק נחירותיו של משה סליפיאן, נציג מוכרי השטיחים נשמעו בחדר.

 

מובהאין השיב: "יש לנו זמן עד לשלושה-עשר לחודש שניים-עשר הוא חודש אדר. תפסתי שיחה עם איזה אחשדרפן, שאמר לי שהמן מוכן לדבר איתנו. אולי הכוונות שלו לא כל כך רעות, ואולי כל מכתבי האיום הם בכלל למטרות שלום".

 

קריאות בגנות אסתר: "מתבוללת"

הזמן עבר והחכמים לא מצאו דרך לבטל את רוע הגזירה. כשהחשיכה ירדה, נכנס למערה מרדכי היהודי, שישב כהרגלו בשער. הוא הדליק נר והציג פורטרט של אחייניתו אסתר. "תועבה, זו אישה", החריד אחד הנוכחים את הדממה. מרדכי הכניס את הציור לכיסו והכריז: "יש לי תוכנית".

 

כיוון שלאיש לא היה כבר מה לומר, המשיך מרדכי היהודי בדבריו: "זוכרים את פרק ב' במגילה? בדיוק הפרק לפני

שלא השתחוויתי להמן. אחייניתי היא אסתר המלכה, והיא יכולה לבטל את רוע הגזירה". האיש שצעק קודם לכן תועבה, קם ממקומו וצעק "מתבוללת! מתבוללת!! בעוד יותר מ-2,000 שנים העם היהודי ילמד ממנה, ובטח יתבולל באיזו יבשת שטרם גילו".

 

בהיעדר תוכנית אחרת הטילו החכמים על מרדכי לנסות להציל את היהודים. הוא התיישב בשער המלך, לבש שק ואפר ויצר קשר עם אסתר. הסוף כתוב במגילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים