שתף קטע נבחר

צועד יחף מנתניה לירושלים: "הגזענות כואבת"

יאיו אברהם לקח מונית מירושלים לנתניה ("יש שם גטו מודרני") והחל ללכת ברגל - בלי נעליים, "כדי להמחיש את כאבנו"

יאיו אברהם זועק את כאבם של קהילת יוצאי אתיופיה, ומצביע על שורש הבעיה - ברגליים. הוא צועד יחף מנתניה לירושלים. "זה ממחיש את כאב העדה כולה", סיפר היום (ה') אברהם ל-ynet כשעצר בתל-אביב. "אבות אבותיי באו מסודן יחפים, אבותינו במקרה הלכו יחפים, פשוט להיות מחובר לאדמה".

 

"אף אחד לא מתייחס אלינו". יאיו אברהם, היום (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"אף אחד לא מתייחס אלינו". יאיו אברהם, היום(צילום: עופר עמרם)

 

מאבק העולים מאתיופיה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

מאות הפגינו בתל אביב: די לגזענות, רוצים שינוי

אלפים הפגינו בי-ם: "די לגזענות נגד אתיופים"

מוחים על גזענות בקריית מלאכי: "הדרת אתיופים"

 

לפני חודש, אברהם ופעילים נוספים הקימו אוהל מחאה מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, בעקבות גילויי הגזענות. הוא הוקם, לדבריו, "בגלל אשה אמיצה שהגתה את הרעיון, ואני הצטרפתי אליה מהיום הראשון. אנחנו עושים שם הסברה ולא נזוז משם עד שנקבל תשובות לבקשות שלנו. אנחנו חיים בחברה אזרחית שמתקרבת לגבולות שלא מתחשבים בשונים ובעולים החדשים, פשוט נמאס".

 

"קשה לשנות דעתם של מבוגרים". אברהם היום בתל אביב (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"קשה לשנות דעתם של מבוגרים". אברהם היום בתל אביב(צילום: עופר עמרם)

 

אברהם המתגורר בירושלים, מספר כי החליט לקחת מונית לנתניה כדי להתחיל משם את הצעדה מפני ש"95% מתלמידי בית הספר רמב"ם בנתניה הם בני העדה האתיופית. יש שם סוג של גטו מודרני כשמרכזים את האתיופים במקום אחד". על קורותיו בירושלים מספר אברהם כי "אף אחד לא מתייחס אלינו שם, ביבי לא התייחס, רק חברי הכנסת מולה ושי וראש העיר ירושלים ברקת היו שם".

 

לטענתו, השהיה באוהל נתקלת בקשיים: "המשטרה ועיריית ירושלים מנסות לסלק אותנו משם. הגשנו עתירה ובעקבות זה עצרו את הפינוי". על המסר שהוא מבקש להעביר אומר אברהם כי "אני רק רוצה להגיד שהעם הזה גזעני. הנה, הייתי בשגרירות אתיופיה והשגריר שם אמר לי שאסור לי להיות שם כי זה שטח ציבורי. התווכחנו קרוב לעשרים דקות. קשה לשנות את דעתם של מבוגרים, אבל צעירים באים ומתקיים דו-שיח".

 

מחברי הממשלה אברהם מצפה "שיירדו לעם, שביבי יבוא לאוהל כמו שפתר את הבעיה של הנערה ממשפחת הצד"לניקים. שיפזרו את הגטאות, יפתרו את הבעיות לסטודנטים מהעדה ויחזירו את הכבוד של האתיופים".

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"העם הזה גזעני". יאיו אברהם
צילום: עופר עמרם
מומלצים