שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קוקה-קולה ופפסי יוציאו כימיקל מסרטן מהמשקאות

  בדיקות הראו כי צבע הקרמל במשקאות הקולה של החברות פפסי וקוקה-קולה מכיל כימיקל שנמצא כמסרטן בבעלי חיים. במטרה להימנע מהוספת תווית אזהרה על האריזות, כפי שקובע החוק בקליפורניה, הן הודיעו כי יחלו בהדרגה להסיר את הכימיקל מהמשקאות בכל העולם

  חברות המשקאות קוקה-קולה ופפסי יסירו כימיקל שעלול לסרטן ממשקאות הקולה: כך הודיעו החברות אתמול (ו') בעקבות בדיקות שהראו כי הכימיקל המצוי בצבע הקרמל שבמשקה גרם לסרטן בניסויים בבעלי חיים. לדברי החברות השינוי לא יגרום לשינוי בטעם או במרקם המשקאות והצרכנים לא יבחינו בו.

   

  החברות אמרו כי ביקשו מיצרני צבע הקרמל שבמשקה לשנות את תהליך הייצור, כך שיתאים לדרישות מדינת קליפורניה, האוסרת על שיווק מוצרים בהם כימיקלים רעילים ומסוכנים לציבור.

   

  הפרשה החלה לפני מספר חודשים, כאשר נמצא כי המשקאות מכילים את הכימיקל 4-מתילמידאזול. כימיקל זה, המצוי בצבע הקרמל שבמשקאות, נמצא כגורם להופעת גידולים סרטניים בבעלי חיים.

   

  על פי החוק בקליפורניה חל איסור לחשוף את הציבור, ביודעין או שלא ביודעין, לכימיקל הידוע כמסרטן או בעל רעילות מבלי להזהיר את הציבור. החוק

  קובע כי אם לא יסירו החברות את החומר יהיה עליהן להוסיף תווית אזהרה על אריזות המשקאות על כך שהמשקה עלול לגרום לסרטן.

   

  שתי החברות הודיעו כי יחלו בהסרת הכימיקל החשוד במשקאות המסופקים במדינת קליפורניה תחילה, ובהמשך ירחיבו את ייצור המשקאות ללא הכימיקל גם לשאר העולם. חברת ד"ר פפר יצרנית משקאות קולה מתחרה, אמרה כי צבעי הקרמל בהם היא עושה שימוש אינם מכילים את הכימיקל המסרטן. 

   

  מנגד, באירופה לא מתרגשים מהמהלך בארצות הברית. ברשות האירופית לבטיחות המזון משוכנעים כי הכימיקל המדובר אינו מסוכן ואינו צריך לעורר דאגה ולפיכך אין הצדקה לשינוי המשקאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קולה. החומר המסרטן נמצא בקרמל
  צילום: דנה קופל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים