שתף קטע נבחר

צילום: EPA

גראד בבית ספר: "מפחיד, יכלו להיות פה ילדים"

באר שבע הפכה ליעד המרכזי אחר הצהריים, ו"כיפת ברזל" לא יירטה את כל הרקטות. באחד המקרים נפגע בי"ס ריק. "פיצוץ אדיר, קיר אחד נהרס לגמרי, מזל שלא היו ילדים", סיפר עד ראייה. גם מחר לא יתקיימו לימודים בעיר

בבאר שבע החליטו שלא לפתוח את מוסדות החינוך, ויכול להיות שכך ניצלו חיים. גראד שנורה לעבר העיר במטח בצהריים (יום א') פגע ישירות בבית ספר. מנהל בית הספר סיפר ל-ynet כי בבית הספר לומדים 145 תלמידים ואחר הצהריים מופעלת בו מועדונית שבה 35 ילדים. הרקטה פגעה במקום בשעה שבה בדרך כלל יוצאים התלמידים מבית הספר ומגיעים למועדונית."זה פשוט מפחיד לחשוב מה היה קורה אם היו ילדים בסביבה", אמר ל-ynet אדם שנקלע לזירת ההתפוצצות. "הקיר היה מחורר לגמרי". גם מחר לא יתקיימו לימודים בבאר שבע ובאשקלון.

 

הסלמה בדרום - עוד דיווחים ב-ynet:

 

הקיר נותר מחורר כולו (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
הקיר נותר מחורר כולו(צילום: אילנה קוריאל)

 

כוחות הביטחון במקום הנפילה בבית הספר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
כוחות הביטחון במקום הנפילה בבית הספר(צילום: הרצל יוסף)

 

סבב ההסלמה בדרום, שהחל ביום שישי עם חיסול מנהיג ועדות ההתנגודת העממית, אינו מראה סימני רגיעה. לפי המשטרה מאז הבוקר נורו לשטחי ישראל כ-30 רקטות, שגרמו בכמה מקרים לנזק ולחמישה נפגעי חרדה. הפגיעות האחרונות היו בשטחי המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב. לא היו נפגעים.

 

 

המנהל הספיק להיות בבית הספר בבוקר, לפני שחזר לביתו שבנתיבות כדי להיות עם ילדיו, שגם הם מושבתים מלימודים. "לאחר שקיבלנו הודעה שלא יתקיימו לימודים הפעלנו נוהל חירום וכל המורות התקשרו ווידאו שאיש לא יגיע לבית הספר. במקביל הפעלנו מערכת למידה מרחוק", סיפר.

 

בית שנפגע בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
בית שנפגע בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

נפילת הגראד ליד בית הספר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
נפילת הגראד ליד בית הספר(צילום: הרצל יוסף)

 

"כשנודע לנו על נפילת הגראד עשינו סבב שיחות עם ההורים ועדכנתי את כל הצוות", הוסיף המנהל. "כל אחד הגיב בצורה שונה. יש כאלה שקצת יותר נלחצו ויש כאלה שפשוט הודו על כך שאיש לא נפגע. אנו מעמידים לרשותם ולרשות התלמידים את פסיכולוג בית הספר ואת היועצת והקמנו מערך מיוחד במקרה שתלמידים יגיבו בחרדה".

 

הסלמה בדרום - דיווחים נוספים:

ריקנות בספיר: "כמו תיירים, סטודנטים נלחצים"

אזעקה בבית האבות: "לפעמים נשארים במדרגות"

בול פגיעה: צפו בכיפת ברזל מיירטת רקטות

 

בבוקר כיוונו המחבלים בעיקר לאשדוד, מאוחר יותר הכוונת הופנתה לבירת הנגב. הפגיעה הראשונה בתוך העיר גרמה נזק ל-15 בתים, ואילו השנייה פגעה במוסד החינוכי, שהיה ריק מאדם. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח, ואחרת יורטה על-ידי "כיפת ברזל", שהמשיכה למנוע היום את רוב הפגיעות בשטחים מיושבים.

 

שרידי אחת הרקטות שפגעה בבאר שבע (צילום: אבי) (צילום: אבי)
שרידי אחת הרקטות שפגעה בבאר שבע(צילום: אבי)

 

"חבר שלי עף מההדף"

סטס פריימוביץ' היה באזור הנפילה השנייה. "עצרתי כששמעתי את האזעקה, תפסתי מחסה עד כמה שאפשר ואז שמעתי פיצוץ אדיר, פשוט לא נתפס", הוא סיפר ל-ynet. "הסתכלנו לשמיים וראינו את כיפת ברזל מיירטת רקטה אחרת, כנראה שאחת המערכת פספסה".

 

"קיר אחד נהרס לגמרי בבית הספר, הוא פשוט היה מחורר לגמרי, למזלנו לא היה אף אחד בבית הספר", הוסיף פריימוביץ' לתאר. "בשכונה ליד יש נפגעי חרדה, יש קצת נזק ברכוש, אבל זה פשוט מפחיד לחשוב מה היה קורה אם היו ילדים בסביבה. אתה יכול לחוות הרבה טילים בעיר, אבל כשזה קרוב אליך אתה מתחיל לחשוב אחרת".

 

אחד הבתים שנפגע, בנפילה הראשונה בתוך העיר (צילום: נחמן חייט) (צילום: נחמן חייט)
אחד הבתים שנפגע, בנפילה הראשונה בתוך העיר(צילום: נחמן חייט)

 

כמה מטרים ממקום הנפילה ניצבים בתי מגורים, בשכונה צפופה וישנה. לרבים מהתושבים בה אין ממ"דים ולא מרחבים מוגנים מסודרים. לא הרחק משם נמצא מגרש ספורט שבו מרבים לשחק ילדים. "הייתה אזעקה, ראיתי את הכול מתפוצץ, היה עשן בבית וחשבתי שזה נפל ממש אצלי", סיפר ל-ynet מדרכי גוזנווי, שביתו נפגע מרסיסים ומההדף.

 

"נכנסתי לאחד מהחדרים הפנימיים בבית וכשיצאתי ראיתי את כל הנזק. החלונות מנופצים, זה מפחיד שאין מרחב מוגן. אין לנו כלום פה". תושב אחר שמתגורר ליד בית הספר תיאר "תוהו ובוהו בחדרים. אחת מבנות המשפחה הייתה עם התינוק והיא כיסתה אותו בשמיכה, כי זה כל מה שיש פה". 

 

רפי ברי, תושב באר שבע בן 23, תיעד את נפילת הרקטה ליד בית הספר מחלון ביתו. "הייתה אזעקה, ראיתי שני טילים של כיפת ברזל עפים לשמיים, אחד מהם פוצץ טיל באוויר, השני כנראה לא הצליח לפגוע במטרה, ולפתע שמענו פיצוץ אדיר וממש רואים את מקום הפגיעה, כמה מאות מטרים ממני, ממש מפחיד, הרגשתי הדף חזק, חבר שלי עף מההדף. חששתי שיש שם נפגעים בנפש. אולי עכשיו יתחילו להבין בארץ ובעולם מה קורה כאן יום יום".

 

חיל האוויר: נערכים לאיומים נוספים

מפקד כנף ההגנה האקטיבית בחיל האוויר, אל"מ צביקה חימוביץ', ביקר במכ"ם כיפת ברזל באזור רחובות והתייחס להישגי המערכת עד כה וגם לנפילת הרקטות בבאר שבע. "המערכת מורכבת מחלקים רבים ולמרות הישגיה הרבים יש לה גם כשלים טכניים. ככל שנוסיף עוד סוללות ועוד כוח אדם מבצעי נוכל לתרום להגברת ההגנה".

 

חימוביץ' במכ"ם. "כשלים טכניים לצד ההישגים הרבים" (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
חימוביץ' במכ"ם. "כשלים טכניים לצד ההישגים הרבים"(צילום: יואב זיתון)

 

"אין הרמטיות ולכן רק חיבור של ההגנה של כיפת ברזל והמשמעת של האזרחים לפי הוראות פיקוד העורף יכולה למקסם את קשת ההגנה", הדגיש חימוביץ'.

 

חימוביץ' התייחס גם לאיומים מכיוונים אחרים: "אני מציע להסתכל על האיום בצורה רחבה ומושכלת יותר כי כרגע הסלמה היא בגזרת עזה אבל אני לא בטוח שזהו התרחיש שאליו אני מכין את הלוחמים,

כי ישנם איומים גם מצפון וגם איומים רחוקים יותר. כבר היום האיום רחב יותר מלפני שנה ומגיע עד לאשדוד ובאר שבע".

 

חימוביץ' ציין כי במקביל להסלמה ממשיך החיל "לאמן את הסוללה הרביעית שתיכנס לפעילות בשבועות הקרובים". לדבריו, "אחרי שנה עם ארבעה סבבים אנחנו בתהליך טוב של למידה ונוסחת הקסם היא ידע ומיומנות. השמיכה מאוד קצרה והאתגר שלנו הוא להכניס כמה שיותר אזורים תחת הגנת הכיפה".

 

אילנה קוריאל, יואב זיתון ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנזק לבית הספר
צילום: סטס פריימוביץ
כיפת ברזל בפעולה, היום
צילום: EPA
יירוט בשמי אשדוד
צילום: AFP
מומלצים