שתף קטע נבחר

אטיאס: "ענף הבנייה בתנופה גדולה"

שר השיכון: "שיווקנו 110 אלף יח"ד ב-3 השנים האחרונות כדי להתמודד עם מחסור ההיצע בקרקעות". עוד אמר כי "מבחינת בנק ישראל - אין הבדל בין דירה לכביש"

"מבחינת בנק ישראל אין הבדל בין דירה לכביש - ויש צורך לשנות זאת". כך אמר היום (ב') שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, בוועידה להשקעה מוסדית בתל-אביב של DC פיננס.

 

עוד בערוץ הנדל"ן :

 

אטיאס ציין כי "רואים את הצלחת צעדי הממשלה בהורדת כמות המשקיעים מ-33% ל-25%". לדבריו, "בנק ישראל מגביל חלק מהצעדים, מכיוון שהוא אינו מפריד בין האשראי הנדל"ני לבין תשתיות לדיור. כיום רשאים הבנקים להקצות 20% מתיק האשראי שלהם לנדל"ן ולתשתיות; אם 4% מהתיק מופנים לתשתיות - הבנקים רשאים להגדיל ל-22% את חלק הנדל"ן והתשתיות בתיק האשראי. כיום בנק לאומי ובנק הפועלים - המלווים הגדולים במשק - נמצאים בקצה יכולת מתן האשראי שלהם".

 

שר השיכון נשמע אופטימי כשאמר כי "ענף הבנייה בישראל נמצא בתנופה מאוד גדולה - קרוב לרמה שהייתה בתחילת שנות ה-90. שיווקנו 110 אלף יחידות דיור בשלוש השנים האחרונות כדי להתמודד עם מחסור ההיצע בקרקעות שהעלו את המחירים". הוא הוסיף כי האוצר צריך לתרום בהורדת רכיב המע"מ בערבויות, כך שהדבר ישחרר כספים לקבלנים. "ממילא אם אין עסקה אין מע"מ - אין צורך לשיעבוד הזה", אמר אטיאס.

 

"לא משתלם לבנות דיור להשכרה"

אטיאס אמר כי שוק הדיור הישראלי ספורדי ויש להסדירו, כך שמשקיעים מוסדיים ייכנסו במקום הבנקים. "אין צורך שכספי חוסכים ישראלים יופנה לנדל"ן בברלין ובקנדה, צריך שמוסדי יראה כאן בישראל עסקה טובה ומשתלמת לכל הצדדים", ציין אטיאס.

 

הוא הוסיף כי "כיום לא משתלם לבנות דיור להשכרה ואנו משנים זאת בשתי תוכניות: מכרזים ללא עלות קרקע ועם חובה ש-25% מהדירות יופנו להשכרה; ותוכניות למכרזים בעלות קרקע מופחתת, עם מגבלות על העלאת שכר הדירה ועם חובה ש-60% מהדירות יהיו להשכרה. אטיאס ציין כי היום קיימים מכרזים בבאר יעקב, רעננה, יוקנעם ועוד.

 

"כדי שזה ישתלם למשקיעים, בדקנו שמדובר בתשואה שנתית של 9%, אך זה לא הספיק למשקיעים שאיתם שוחחנו ולכן עשינו דבר נוסף", אמר אטיאס. "אנו, יחד עם האוצר פועלים להורדת מיסוי החברות על הרווחים מהכנסות שכר הדירה כך שזה ישתלם לכל הצדדים".


פורסם לראשונה 12/03/2012 12:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא משתלם לבנות לדיור להשכרה"
צילום: ירון ברנר
אריאל אטיאס. "שיווקנו 110 אלף יחידות דיור"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים