שתף קטע נבחר

מהו מרחב מוגן בהיעדר ממ"ד? המומחים ענו

על רקע ההסלמה בדרום, חשוב לדעת האם גם המרתף יכול להוות מרחב מוגן אם אין ממ"ד, או שעדיף את חדר המדרגות. ד"ר חיליק סופר מפיקוד העורף השיב על השאלות שלכם

מהו מרחב מוגן בהיעדר ממ"ד? האם גם המרתף יכול להוות מרחב מוגן? ומה לגבי חדר מדרגות עם קיר חיצוני? על רקע ההסלמה בדרום , התארח היום (ב') ד"ר חיליק סופר מפיקוד העורף בפורום קהילת אקטואליה והשיב על השאלות של גולשי ynet.

 

עוד בערוץ הנדל"ן :

 

שאלה: היכן האזור המוגן ביותר בבית פרטי עם גג רעפים בהיעדר ממ"ד, מקלט וחדר מדרגות?

תשובה: אם יש קומה נמוכה שיש לה תקרת בטון, זה המקום הטוב ביותר. במידה ולא, יש לפנות לרשות המקומית ולברר היכן המקלט הציבור הקרוב.

 

שאלה: אני מתגוררת בקומה האחרונה עם ממ"ד. האם הממ"ד יגן עלי בעת פגיעה ישירה או שעדיף לרדת לקומה הראשונה?

תשובה: המיגון הטוב ביותר הוא הממ"ד - גם אם הוא ממוקם בקומה העליונה.

 

שאלה: האם חדר מדרגות עם קיר חיצוני נותן מענה למרחב מוגן?

תשובה: עדיף לבחור מרחב מוגן שאין לו קיר חיצוני.

 

שאלה: האם הממ"ד עמיד בפני פגיעת גראד ישירה?

תשובה: המיגון התקני, שכולל ממ"ד, מקלט, ממ"ק (קומתי), ממ"מ (מוסדי), הוא המיגון הטוב ביותר נגד כל סוגי הטילים והרקטות. זה תלוי בכמה גורמים: עוצמת הטיל, זווית הפגיעה, כמות חומר הנפץ וכו' ברור שבהתקיים אחד או יותר מהתנאים הללו, ייגרם נזק משמעותי. הממ"ד נועד למזער ולצמצם עד כמה שאפשר את הנזקים.

 

שאלה: לחלק מהדיירים לא אכפת מהנזילה שיש במקלט המשותף בבניין, ולכן אי אפשר לשהות שם בשום פנים. כמו כן, בבניין אין ממ'ד וחדר המדרגות עם קיר חיצוני. מה עלי לעשות?

תשובה: האחריות לאחזקת המקלט המשותף מוטלת על פי חוק על ועד הבית. ניתן לפנות בתלונה לעירייה, ויש לה סמכות אכיפה.

 

שאלה: אני גרה בבית פרטי בנס ציונה. אני מודעת לעובדה שנכון לעכשיו אין איום על מקום מגורי. במקרה שיהיה איום כזה, היכן עלי להסתתר בבית? אין לנו מקלט ולא ממ"ד.

תשובה: אם אין ממ"ד או מקלט תקני, יש לבחור את המרחב המוגן. מרחב מוגן קיים בכל בית ובכל מבנה. להסבר כיצד לבחור את המרחב המוגן, יש להיכנס לאתר פיקוד העורף.

 

שאלה: אני גרה בקומה השנייה מתוך שתי קומות בבניין ישן ללא ממ"ד/מקלט. בחדר המדרגות אין מקום שאינו מכיל קירות חיצוניים או פתחים - אז זה לא מרגיש בטוח במיוחד. מצד שני, בתוך הדירה אין קומה מעליי שתגן מפני פגיעה ישירה (גם בחדר המדרגות אין קומה שלמה כזאת). יש מקלט ממש ליד הבניין (יש אפשרות להגיע תוך דקה), אבל העירייה אומרת שההוראות של פיקוד העורף היא לא לפתוח מקלטים. לאן אני אמורה ללכת? בתוך הדירה יש מסדרון שהחדרים שלידו פונים לכיוון מזרח, צפון ודרום - או שעדיף להיות בסלון (מעט יותר פנימי) ויחסית רחוק מהחלון?

תשובה: פיקוד העורף הנחה את כל הרשויות בדרום לפתוח את המקלטים הציבוריים. אם את גרה בקומה השנייה, את יכולה לרדת לקומה הראשונה, לחדר המדרגות. הוא פנימי ונותן הגנה גם מפגיעה עילית.

 

שאלה: אנחנו גרים ביחידת דיור בבית קרקע בבאר שבע. מדובר במרתף שנמצא שלושת רבעי מתחת לאדמה והרבע שמחוץ לאדמה - חלונות. האם זה נחשב מרחב מוגן? אין לנו ממ״ד.

תשובה: אם אין ממ"ד, זהו מרחב מוגן טוב מאוד. רק הקפידו לסגור את החלונות בעת אזעקה או הישמע כל נפץ. וחשוב לשכב מתחת קו החלונות.

 

שאלה: חלון הממ"ד שלי אינו ננעל בגלל שתושבות הפלסטיק שלו נשברו. החברה שהתקינה פשטה רגל לפני 10 שנים ואינני מוצא חלפים. מה ניתן לעשות?

תשובה: יש מספר חברות שמתקינות ממדי"ם. עליך לוודא שיש להם את תקן פיקוד העורף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממ"ד. מה עושים אם אין?
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים