שתף קטע נבחר

האוצר פועל להענקת 50% הנחה בחשמל לנכים

כיום נהנים מההנחות רק קשישים מקבלי הבטחת הכנסה. הם זכאים לצרוך 400 קוט"ש בחודשיים בהנחה. חוק החשמל מאפשר לחברת החשמל לתת הנחות לצרכנים מעוטי יכולת בשיעור 1.5% מהמחזור הכספי שלה

האוצר פועל להרחבת מעגל הזכאים להנחה בתעריף החשמל בצירוף מגזר הנכים. נציג אגף התקציבים הודיע על כך הבוקר (ד') לוועדת הכלכלה. הוא גילה זאת בתשובה לשאלת היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) מדוע חברת החשמל לא ניצלה את מלוא תקציב ההנחות שהיא רשאית לתת לפי החוק.

 

 

כיום נהנים מההנחות רק קשישים מקבלי הבטחת הכנסה. הם זכאים לצרוך 400 קוט"ש בחודשיים בהנחה של 50% מהתעריף לצריכה ביתית. חוק החשמל מאפשר לחברת החשמל לתת הנחות לצרכנים מעוטי יכולת בשיעור 1.5% מהמחזור הכספי שלה.

 

ח"כ שאמה-הכהן ציין כי בפועל עלות ההנחות המקסימלית היא כיום 250 מיליון שקל בשנה, אבל עלות ההנחות הקיימות מסתכמת ב-150 מיליון שקל בלבד.

 

נציג האוצר אמר כי הם פועלים להרחבת מעגל הזכאים רק במסגרת המותר בחוק ולא על חשבון הפחתת שיעור ההנחה, או כוונה להגדיל בחוק את מסגרת ההנחות. הוספת מגזר הנכים מחייבת בחינה של הזכאות לפי אחוזי הנכות כך שתתאים למסגרת העלות המותרת בחוק. עניין זה נבדק כעת וההסדר טעון אישור משותף של שרי האוצר והאנרגיה.

 

נציגת משרד האנרגיה והמים ציינה כי החוק אכן מאפשר את הרחבת מעגל הזכאים במסגרת העלות המותרת. עם זאת, אחרי שהתגלתה תכנית האוצר להרחיב את מעגל "החשמל הסוציאלי", ביקש היו"ר שאמה-הכהן מהאוצר לספק לו בדחיפות את הנתונים, בכוונה לשלב אותם בהצעת החוק, ובינתיים הוא מעכב את הגשת התיקון לאישור סופי במליאת הכנסת.

 

סעיף "החשמל הסוציאלי" נוסף לחוק בכנסת הקודמת ביוזמת ח"כ משה כחלון (ליכוד), היום שר התקשורת ואז יו"ר ועדת הכלכלה.

 

רשיונן החשמל אושר על רקע הסחבת ברפורמה

החדשות הטובות לגבי הרחבת ההטבה של "חשמל סוציאלי" נחשפו בדיון על הצעת הממשלה לתיקון חוק החשמל שנועד להאריך את תוקף הרישיונות למשק החשמל, כולל של חברת החשמל. ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את התיקון שמאריך את הרישיונות בשנה עם אפשרות הארכה בשנה נוספת.

 

הוועדה אישרה את הארכת תוקף רישיונות החשמל בניגוד לנוסח המקורי של הצעת הממשלה. הנוסח שהתקבל האריך את תוקף הרישיונות הקיימים עד סוף 2012, ואם גם עד אז לא תופעל הרפורמה במשק החשמל, בסמכות הוועדה להאריך את התוקף בשנה נוספת עד סוף 2013. אם גם אז תתעכב הרפורמה, הממשלה תוכל לבקש עוד הארכה של הרישיונות רק בהצעת חוק חדשה שתחייב דיונים יסודי בכנסת על הסחבת.

 

בנוסח המקורי ביקשה הממשלה להפקיע לעצמה את הסמכות הבלעדית להאריך את תוקף הרישיונות בלי לקבל את אישור ועדת הכלכלה. הממשלה נקטה בצעד הזה לאחר שהוועדה דחתה בינואר את בקשתה להאריך את הרישיון של חברת החשמל בשנה עד סוף 2012 והאריכה אותו רק ב-3.5 חודשים עד אפריל. היו"ר שאמה-הכהן אמר שהוועדה לא תשמש עוד "חותמת גומי" לממשלה בהארכות שלא מקדמות את הרפורמה.

 

הוא הציע לממשלה לחשוב על פתרון מעשי. במקום זה היא ביקשה להוציא את הוועדה מהתמונה. היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד אתי בנדלר הביעה "מחאה נמרצת נגד ההליך הלא ראוי". ח"כ שאמה-הכהן הוסיף: "הצעת הממשלה הופכת את הכנסת למיותרת אחרי שגרמה לה להתבזות משנה לשנה באכיפת אישור הארכת הרישיון בדקה ה-90 תחת האיום של כיבוי אורות".

 

אבל בהעדר חלופה ממשלתית יזמה הוועדה נוסח חדש של התיקון אותו אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית. זאת לאחר שגם נציג האוצר לא חידש הרבה לגבי התקדמות הרפורמה בחברת החשמל. לדבריו, היא נמצאת עכשיו בדיונים בין האוצר לעובדי החברה. כאמור, הגשת התיקון לאישור סופי במליאה מתעכבת עד לקבלת הנתונים על הרחבת מעגל הזכאים ל"חשמל סוציאלי".

 

הוועדה ציינה כי יישום הרפורמה כבר נסחב קרוב ל-16 שנה, מ-1996 שבה נקבע כי הזיכיון של חברת החשמל יוחלף ברישיון, והכנסת לא יכולה לעמוד מהצד ולהמשיך בהארכות אוטומטיות של הרישיונות. משרד האנרגיה טען כי החוק קבע תקופת מעבר של 10 שנים, כך שבפועל הסחבת נמשכת "רק" 6 שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים