שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו פוצצה הדיון על רפורמת המרפסות

ישראל ביתנו השביתה ההצבעה על אישור חוק הרפורמה בתכנון ובנייה, שנועד להפחית את הביורוקרטיה בענף הבנייה, לקריאה שנייה ושלישית בוועדה המשותפת לוועדות הפנים והכלכלה. זאת לאחר שגם שלשום עיכבה ההצבעה בעקבות סכסוך עם ש"ס אודות זכאות לדיור בר-השגה

סיעת ישראל ביתנו חזרה והשביתה הבוקר (ד') את ההצבעות על אישור חוק הרפורמה בתכנון ובנייה , המכונה רפורמת המרפסות , לקריאה שנייה ושלישית. זאת לאחר שהודיעה כי תחדש את התנגדותה לאישור סעיפי החוק וגרמה לאובדן הרוב הקואליציוני בוועדה המשותפת לוועדות הפנים והכלכלה. היו"ר, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), הכריז על הפסקה ללא הגבלת זמן.

 

עוד על הרפורמה בתכנון ובנייה :

 

הדיונים על מאות ההסתייגויות לתוכנית, שנועדה להפחית את הביורוקרטיה בענף הבנייה, שוב נקלעו למבוי סתום. זאת לאחר שהליכוד, לטענת הסיעה, הפר את הסיכום שהושג שלשום (ב') בערב להעביר את גיבוש הקריטריונים לדיור בר-השגה למליאת הממשלה (ולא רק בידי ראש הממשלה, ושרי האוצר והשיכון כפי שנקבע בהצעת החוק), במטרה שיכללו גם את כושר ההשתכרות של המועמדים.

 

בנוסף, זועמת הסיעה על שר האוצר, יובל שטייניץ, שחתם על הצו הקובע את הקריטריונים למכרזי הדיור לפי "המחיר למשתכן". לטענת הסיעה, השר הפר גם כאן את הבטחתו לסיעה לעכב את חתימתו עד לאחר פסיקת בג"ץ בעתירה נגד הקריטריונים. הזכאות שם נקבעת לפי תקופת הנישואין ולא לפי כושר ההשתכרות, כך שניתנת העדפה לחרדים.

 

"לשון המאזניים"

בהצבעות על חוק הרפורמה שנמשכו אמש, החל נציג ישראל ביתנו, ח"כ חמד עמאר, להצביע עם האופוזיציה. הוא אמנם "לשון המאזניים" בוועדה (כשהרוב הקואליציוני עומד על 7:5 ובלעדיו אין רוב). אבל אמש לא היה משקל להתנגדותו כי שני נציגי סיעת קדימה נעדרו מההצבעות, בטענה שמדובר ב"משחק מכור". הבוקר הם שוכנעו לחזור, ולקואליציה הסתבר כי "לשון המאזניים" של ח"כ עמאר חזרה לנטות לרעתה - ואין לה רוב.

 

לפיכך החליט היו"ר כהן לפזר את ישיבת הוועדה המשותפת. על חידוש הדיונים וההצבעות תינתן התרעה של חצי שעה מראש. בינתיים חודשו המגעים הפוליטיים בין ישראל ביתנו להנהלת הקואליציה, בהם מעורבת לשכת ראש הממשלה. הלשכה טוענת כי ההסכם משלשום בערב לא הופר, כי הוא חל רק על גובה שכר הדירה בדיור בר-השגה בשכירות.

 

היום תוכננה הוועדה המשותפת לסיים את ההצבעות ולאשר את 600 סעיפי החוק לקריאה שנייה ושלישית שתתקיים במליאה רק אחרי פגרת הפסח. הוועדה עמדה לקיים דיונים מרתוניים לתוך הלילה בתקווה לסיים אותם, לא יאוחר ממחר (ה') לפנות בוקר. המשבר הפוליטי משבש את לוח הזמנים, ואם לא ייפתר ההצבעות עלולות להידחות אפילו לשבוע הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס ואביגדור ליברמן. שוב פיצוץ בדיונים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים