שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נחתם חוזה האנרגיה הגדול בתולדות המדינה

  חברת החשמל תרכוש גז טבעי ל-15 שנה בכמות מינימלית של 42.5 מיליארד מ"ק, שהם 2.83 מיליארד מ"ק לשנה. היקפו הכספי של החוזה נע על פי הערכות בין 14 ל-23 מיליארד דולר

  חברת החשמל חתמה היום (ד') על הסכם האנרגיה הגדול בתולדות המדינה . פרטי ההסכם כוללים אספקה של גז לתקופה של 15 שנה. לפי ההערכות, היקפו המינימאלי של החוזה מגיע ל-10 מיליארד דולר.

   

    

  חברת החשמל תרכוש גז טבעי ל-15 שנה בכמות מינימלית TAKE OF PAY של 42.5 מיליארד מ"ק גז טבעי, שהם 2.83 מיליארד מ"ק לשנה. עד לאפריל 2013 תודיע חברת החשמל האם היא מנצלת את אופציית הרחבת ההסכם, כך שהוא יגדל עד ל-99 מיליארד מ"ק ל-15 שנה.

   

  עוד נקבע שבשנה השמינית יוכלו הצדדים לפתוח את החוזה ולעדכן אותו ביחס להצמדות מדד, מטבע או ומחירי דלקים כך שתינתן תנודה של 25% לכל כיוון - או התייקרות, או הוזלה. בשנה ה-11 לחוזה יעשה צעד דומה כאשר כאן המנעד הוא 10% לכל כיוון. המשמעות: בטווח הארוך יתייקר החוזה ביותר מ-35% בצד הקיצוני שלו או לחילופין יוזל בצד הקיצוני שלו ביותר מ-35%. המשמעות הכספית של החוזה, לרבות ההצמדות הנדרשות וההתיקרויות האופציונליות, נעה על פי השותפות בין 14 ל-23 מיליארד דולר. 

   

  מימין: יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים; גדעון תמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר חיפושי נפט; אלוף (במיל') יפתח רון-טל, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל; אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל (צילום: יוסי וייס) (צילום: יוסי וייס)
  מימין: יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים; גדעון תמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר חיפושי נפט; אלוף (במיל') יפתח רון-טל, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל; אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל(צילום: יוסי וייס)

    

  על ההסכם חתמו יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, מנכ"ל החברה אלי גליקמן וסמנכ"ל הכספים הראל בלינדה. מצד השותפות חתמו כל חמשת הנציגים: מנכ"ל אבנר גדעון תדמור ומנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו, מנכ"ל ישראמקו אבי גפן, מנכ"ל אלון גז אלי משגב ולאוסון פרימן, סגן נשיא חברת נובל אנרג'י למזרח הים התיכון.

   

  חברת החשמל אישרה ב-19 בפברואר את הסכם רכישת הגז מ"תמר". זוג התנאים שהוצבו במקור על ידי הדירקטוריון - קבלת המחיר הכי נמוך בשוק וקביעת הסכם חדש בכל שינוי רגולטורי - בוטלו.

   

  חברת החשמל החלה את השימוש בגז טבעי החל משנת 2004, כאשר החליפה מעל מיליון טון מזוט בשנה בגז טבעי שרכשה מקבוצת "ים תטיס". צריכת הגז שלה הגיעה בשנת 2010 לכ-5 מיליארד מטר קוב (BCM), שבאמצעותם הופקו 37% מייצור החשמל, מרביתם מ"ם תטיס" ומיעוטם ממצרים באמצעות הסכם עם חברת EMG.

   

  צריכת הגז הכוללת של חברת החשמל בשנים 2004 עד 2011 הסתכמה בכ-25 מיליארד מטר מעוקב (BCM) השקולים ל- 150 מיליון חביות נפט גולמי.

   

  במחירים של היום, החיסכון הכספי של כל 1 BCM של גז ביחס למחיר נפט גולמי עומד על 2.3 מיליארד שקל. תמחור הבסיס של העסקה נע בין 5.2 ל-5.5 דולר ליחידת אנרגיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים