שתף קטע נבחר

הרב סדן: נגד "השתלטות" דתית על צה"ל

הוא חושש ממלחמת אחים, מהפרת האיזונים המגזריים בצבא - ומירידה המונית. הרב אלי סדן, מייסד המכינה הקדם-צבאית הראשונה, יוצא נחרצות נגד הקולגה, הרב אליקים לבנון, ש"מנסה להשתמש בטרמינולוגיה הלכתית כדי לאיים על הצבא"

בין שלל הקולות הקיצוניים המהדהדים במרחב הציבורי, מבקש הרב אלי סדן להשמיע קול אחר, מתון מבחינה הלכתית וחברתית גם יחד. הוא טוען כי זהו קולו של הרוב הדומם במגזר הדתי-לאומי ("הדברים האלה מייצגים 80% לפחות מהציבור הדתי"), ולכן ישב לכתוב את "קריאת כיוון לציונות הדתית" - "חוברת שמנסה לעזור לאנשים מן המגזר למצוא את המילים הנכונות, כדי שלא להיקלע להתלהמות הכללית", כדבריו.

 

עוד ב"אורות":

 

אם תשאלו אותו, מי שנכשל במציאת המילים הנכונות הוא הרב אליקים לבנון, רב היישוב אלון מורה וראש ישיבת ההסדר במקום, שהתבטא בצורה חריפה בנוגע לסוגיית שירת נשים בצבא. "הוא עשה דבר שאני מאוד מתנגד לו", קובע הרב סדן. "הרב לבנון מנסה להשתמש בטרמינולוגיה הלכתית כדי לאיים על הצבא, וזה דבר חמור בעיניי".

 

בניגוד לאמירות קיצוניות הנשמעות בתכיפות גוברת והולכת בחברה הדתית, הרב סדן מאמין כי זה אינו שיח מייצג: "בשיח הישראלי, האמירות הקיצוניות תופסות מקום מאוד מרכזי, הן בגלל שהתקשורת מעוניינת להעצימן, והן מפני שחלק מהתקשורת הדתית מדגישה דעות קיצוניות ושוליות בחברה הדתית".

 

"חייבים איזונים נכונים בצבא"

מי שייסד את המכינה הקדם-צבאית הראשונה, "בני דוד" בעלי, ומדרשת נחשון המקבילה לנוער החילוני - חושש ממלחמת אחים בבית, מחולשה כלפי האויבים מחוץ - ומירידה המונית מהארץ. "כל היהודים הם אחים, וכאשר יהודי יילחם ביהודי, זו לא תהיה מלחמת אזרחים, אלא מלחמת אחים", הוא מזהיר.

 

"האמירה 'זה לא יקרה' כבר לא לגיטימית אחרי השואה... אני מאוד חושש שרמת אי האמון וחוסר היכולת לשתף פעולה בינינו, תגיע למצב שבו לא הייה לנו כוח להתמודד מול אויבינו סביב - וחמור לא פחות, אני חושש שחלק ירצו לרדת מהארץ".

 

למה שמכנים "השתלטות הכיפות על הצבא", הוא קורא: הפרת האיזונים החברתיים, ומזהיר כי "צה"ל הוא חגורת

הביטחון שמדינת ישראל לא יכולה להתקיים בלעדיו, והוא צריך את תמיכת הציבור כולו. זה צריך להיות צבא שהעם חש עמו הזדהות. יזמתי את מדרשת נחשון לנוער החילוני, כדי לשמור על איזונים נכונים בתוך הצבא. עם זאת, אסור שהצבא יתקיים לפי מפתח איזונים פוליטי". 

 

ומה עם מכינה חרדית? "הציבור החרדי עובר שינויים חשובים, אבל צריך להניח לו להתקדם בקצב האמיתי שלו", אומר הרב סדן. "כבר הוכח שכפייה לא עובדת - לא לכאן ולא לכאן". ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם להיכנס לפוקוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים