שתף קטע נבחר

"הצבא כופה שירת נשים? להיהרג - ולא לשמוע"

רב אזור השומרון, אליקים לבנון, תקף בחריפות רבה את ההמלצה המסתמנת בצה"ל, שלא לאשר לחיילים דתיים להשתחרר מטקסים רשמיים שבהם שירת נשים. בראיון לרדיו קול חי אמר כי יש "למסור את הנפש" על העניין

רב השומרון וראש ישיבת ההסדר באלון מורה, אליקים לבנון, מזהיר כי אם צה"ל יאמץ את ההמלצות המסתמנות של הוועדה שהקים הרמטכ"ל, לפיהן יחויבו חיילים דתיים להשתתף בטקסים רשמיים שבהם יש שירת נשים, רבנים רבים ינחו את תלמידיהם לנטוש אירועים אלה, "גם אם בשל כך יועמדו מול כיתת יורים". 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בראיון לרדיו קול חי תקף הרב בחריפות את ההמלצות האמורות וטען כי יש "למסור את הנפש" על העניין. לדבריו, מדובר במהלך של כפייה מצד הצבא כלפי החיילים הדתיים, שיכניס אותם למצב המוגדר בהלכה "שעת השמד" - שבו אסור לאדם להתפשר ולעבור אפילו על מצוות קלות ביותר, אלא "ייהרג ואל יעבור".

 

 

הרב לבנון הצהיר כי במקרה כזה יורה לתלמידיו שלא להתגייס עוד לצה"ל, משום שזה כבר לא יהיה צבא יהודי, והוא מצפה מבכירי הרבנות הצבאית להתפטר.

 

"אנשים לא מבינים לאיזה פלונטר הלכתי הם מכניסים את עצמם", אמר רב השומרון, "הם מקרבים את המצב שבו רבנים יאלצו להורות לחיילים - אתם חייבים לצאת מאירועים כאלה גם אם תעמוד כיתת יורים בחוץ, ויירו בכם למוות. רק להבין למה הם מכניסים את עצמם... כל המוסכמות נשברות.

 

"אם צה"ל יקבל את המלצות הוועדה, ומשמעותה תהיה שחייל דתי חייב להיות נוכח בשעת שירת נשים, אני אומר בזהירות -  יהיו הרבה מאוד רבנים ופוסקים שיוציאו הנחיה שחייל חייב למסור את נפשו ולצאת מהאירוע הזה..." 

 

הרב לבנון מתח ביקורת קשה על עצם הדיון בעניין. "מילא לכפות על חיילים להסתער בניגוד לדעתם", הוא מסביר, "אבל מדובר על לשמוע זמרת! על זה עומד צה"ל? זה מה שיעשה את החייל ליותר טוב או פחות טוב? הרי הדבר הזה הוא כולו התנכלות ברורה לחיילים דתיים".

 

לשאלת המראיין, אלעד קינסט, האם לא מצופה מרב ציוני-דתי, הדוגל בממלכתיות, כי יתגמש בהלכה כמה שניתן לטובת שלמות הצבא, השיב הרב לבנון: "אנחנו כולנו כפופים לשולחן ערוך, לרמב"ם, לגמרא – גם המגזר החרדי וגם המגזר הדתי-לאומי... ברגע שיש כפייה, ההלכה איננה יודעת פשרות. 

 

"אני מאוד מקווה שיהיו שם כמה אנשים חכמים שיבלמו את הצעד הנורא הזה, אבל אם לא - לא תהיה לנו ברירה... אני אמליץ לכל מי שישאל אותי לא להתגייס יותר".

 

הרבצ"ר: מתנגד בנחרצות לסירוב פקודה

לעומת הרב לבנון, הרב הצבאי הראשי רפי פרץ הדגיש כי הוא מתנגד באופן נחרץ לסירוב פקודה - וכך

גם טען בפני הוועדה.  

 

עם זאת, הרבצ"ר מתנגד להחלטות הוועדה הצפויות שכן הוא סבור שיש לקבוע כללים ברורים לגבי שחרור חיילים מטקסים עם שירת נשים ולצמצם ככל הניתן את שיקול דעתם של המפקדים בעניין.

 

לדבריו, האירועים האחרונים - ששיאם בהדחת צוערי קורס קצינים על הימנעות משמיעת שירת נשים - הוכיחו כי הדרג הפיקודי בשטח מתקשה לעיתים לקבל החלטה נכונה. לשיטת פרץ, המשך שירת נשים בצה"ל כלל אינו מוטל בספק והפסקתו אינה עומדת על הפרק, אלא הניסיון הוא רק לתת מענה הולם לחייל שעל-פי צו מצפונו אינו מסוגל לשמוע אותה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אליקים לבנון
צילום: חיים צח
הרב רפי פרץ
צילום: דובר צה"ל
מומלצים