שתף קטע נבחר

איך מכניסים פוליטיקה לצה"ל בחסות הרב הראשי?

בחוברת שהפיץ לחיילים הרב הצבאי הראשי, מובאת משנתו הסדורה של הרב אלי סדן, שמשרטט את גבולות "המוסריות השלטונית", קובע מה גורם לפעולות תג מחיר, טוען שאין בצה"ל הדרת נשים ואפילו מותח ביקורת על הקצינים בדרג הבכיר ביותר

עמדות פוליטיות מובהקות בתפוצה רחבה לקצינים ונגדים בצה"ל: על אף האיסור המוחלט בפקודות הצבא להפיץ משנה פוליטית בקרב חיילים, דווקא ברבנות הצבאית הראשית עושים זאת באופן רשמי ומסודר.

 

דיווחים נוספים ב-ynet:

הרבצ"ר: אנשי דת התומכים בהדרה לא ירצו בצה"ל

הרב אלי סדן: לרבין אין שום מורשת כמנהיג

ראש אכ"א: המפקד בצה"ל תמיד קודם לרב 


בתחילת החודש שלח הרב הצבאי הראשי, תת אלוף רפי פרץ, חוברת למאות קציני הרבנות הצבאית ונגדיה, בהם הרבנים הצבאיים בסדיר ובמילואים. את החוברת חיבר לאחרונה ראש המכינה בעלי, הרב אלי סדן. על פני 46 עמודים נפרשו עמדותיו של סדן בנושאים האחרונים שעלו לסדר היום בכל הקשור לצה"ל ולדת, בהם הדרת נשים ושירת נשים.

 

החוברת שהופצה לחיילים ()
החוברת שהופצה לחיילים
 

 

הרב סדן, שנחשב לרב ציוני ממלכתי מאוד, הביע את דעותיו המתונות בנושאים אלו, וקרא להישאר בחדר בעת שירת נשים, יצא נגד רבנים חרדים קיצוניים, וקרא לאיחוד השורות בצבא. בנוסף פרסם בחוברת גינויים בוטים נגד תופעות תג מחיר שהופנו כלפי חיילים וערבים בחודשים האחרונים, בצורה שלא נשמעה עד כה מאף מנהיג בחוגי הימין: "טמטום, זוועה, פעולות שמבוצעות על ידי אנרכיסטים. זהו אסון. אין שום היתר לפגוע בערבים ובמסגדים. צריך לעשות הכול לשרש נגע של אלימות נגד חיילים. הסוף חלילה עלול להיות שפיכות דמים", כתב.

 

מכתב מהרבצ"ר מוצמד לחוברת

סדן אף יצא בתוקף נגד "כל כפייה דתית מכל סוג שהוא". אבל לצד אמירות מתונות וחד משמעיות אלו, בחוברת מופצת גם משנתו הפוליטית של הרב סדן, לצד הסבר מפורט לסיבות היווצרותה של תופעת תג מחיר. "החוברת משקפת נאמנה את ליבת תפיסתנו ההלכתית בסוגיית ההליכה המשותפת", כתב הרב פרץ במכתב שהוצמד לחוברת, שהפצתה עוררה פליאה בקרב חלק מאנשי הרבנות הצבאית.

 

הרב הצבאי הראשי בפנייה לחיילים ()
הרב הצבאי הראשי בפנייה לחיילים
 

 

סדן זכה לביקורת כבר לפני מספר חודשים כאשר בסמוך ליום השנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, אמר ש"לרבין לא הייתה כל מורשת כראש ממשלה וכמנהיג". גם בחוברת שהופצה ללובשי המדים לא נשאר מקום לספק באמירות הפוליטיות של סדן. "הסכמי אוסלו הושגו על ידי קולותיהם של נציגים שנבחרו על ידי הימין ומכרו קולותיהם לשמאל באופן בלתי מוסרי בעליל", כתב. "הרס גוש קטיף בוצע על ידי שלטון שעשה צחוק ולעג מהאתיקה הדמוקרטית".

 

המקור לתג מחיר: ייאוש מר

ומהיכן הגיעו פעולות "תג מחיר"? סדן תוהה "איך אנשים נופלים לטמטום כזה? לדעתי המקור הוא ייאוש מר. הקלות הבלתי נסבלת שבה ערבים יכולים לגנוב כל הזמן עדרים שלמים של כבשים ועזים, לעקור ולהשחית מטעים, לחתוך רכוש של מתיישבים, ואין פוצה פיו ומצפצף, והמערכת הביטחונית אינה מסוגלת לתת מענה הולם – זה באמת מאוד מתסכל!".

 

לדבריו, "התקשורת אף פעם לא מדווחת על אירועים אלו שמתרחשים לעיתים תדירות, גם זה בהחלט מייאש, ונותן לך תחושה שאתה לבד ואיש לא רוצה לדאוג לך". בהמשך הוסיף: "אפשר אולי להבין את התסכול והייאוש שאנשי תג מחיר מרגישים בלבם, אך זה אינו נותן לגיטימציה להתנהגות בלתי מוסרית וחסרת אחריות שלהם".

 

בנושא פינוי מאחזים טען סדן בחוברת כי "אסור בשום פנים ואופן שהצבא יתעסק בפינוי מאחזים, זהו נושא אזרחי ורק המשטרה צריכה לעסוק בו... המערכת המשפטית נוהגת איפה ואיפה כלפי המתיישבים ביהודה ושומרון. יום אחד מחליט המחוקק שהמקום נקרא 'מאחז בלתי חוקי' ויש הוראה של בית משפט לפנותו". לטענתו, "יש בזה חוסר מוסריות שלטונית. אין להסכים עמה. האשמים הם שולחי החייל, בית המשפט, המינהל האזרחי והדרג הפוליטי. הערבים וחלק מהשמאל הקיצוני מאוד שמחים על עימותים אלה".

 

הדרת נשים? אין דבר כזה

בנושא הדרת נשים סדן טען ש"אין תופעה כזו בצבא והתקשורת מנסה לבלבל את כולם. התרבות המערבית, הדוחפת לחשיפת גופה של האשה בלבוש אופנתי בפרסומות ענק, אינה מכבדת יותר האשה אם כי מבזה אותה. ערכה של האשה אינו נעוץ בגופה אם כי בטוב לבה וברגישותה האנושית".

 

עוד הוא יצא נגד "המסע המאורגן, המתוקשר, המשומן והממומן היטב נגד 'ההקצנה הדתית בצבא'". לדבריו, "אני קצת מאוכזב מהדרג הבכיר בצבא, שמכיר אותנו מקרוב ולא מהתקשורת, ויודעים שהחיילים הדתיים לא מנסים להדיר נשים, ויודעים שהחיילים הדתיים לויאליים במאה אחוז, והבעיות הן שוליות. ובכל זאת, מאז שהחל הקמפיין התקשורתי נגד הדתיים בצבא, לא שמעתי אף קצין בכיר שיוצא ואומר: רבותיי רדו מהעצים, אין בעיה, הכול בסדר".

  

דובר צה"ל הגיב לדברים, והסביר כי הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ, הפיץ מכתב ובו הפניה לחוברת חיצונית שנכתבה בעקבות עלייתו של נושא שירת הנשים על סדר היום הדתי. "במכתב מציין הרבצ"ר כי זה נשלח בעקבות 'מספר אירועים שפתחו לדיון ציבורי את יחסי הרבנות הצבאית-צה"ל ואת יחסי החברה הדתית-צה"ל'. הדברים האמורים בחוברת בנושא שירת הנשים עולים בקנה אחד עם תפיסת עולמו של הרבצ"ר, אשר תואמת את החלטת הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ואל אלה הפנה הרבצ"ר את הקצינים שאליהם נשלח המכתב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הרב הצבאי הראשי. חוברת לחייל
צילום: ירון ברנר
צילום: הצופה
הרב אלי סדן. משנה סדורה
צילום: הצופה
תג מחיר. מה המניע?
צילום: פיראס עלמי, "יש דין"
מומלצים