שתף קטע נבחר

ביתו של הרב קוק בת"א בסכנת הריסה

מתחם שערי תורה בשכונת נווה צדק בת"א, בו התגורר הרב אברהם יצחק הכהן קוק, נמצא בסכנת הריסה בעקבות הגשמים שפגעו במבנה. אתמול הוציאה עיריית ת"א צו הריסה למבנה ובמועצה לשימור אתרים טוענים: הוא מיועד לשימור מחמיר

מתחם שערי תורה בשכונת נווה צדק בתל-אביב, בו התגורר הרב אברהם יצחק הכהן קוק, נמצא בסכנת הריסה. זאת בעקבות גשמי החורף האחרונים שפגעו קשות במבנה. אתמול (ד') הוציאה עיריית תל-אביב צו הריסה למבנה, שברחוב רוקח, המיועד לשימור מחמיר.

 

עוד בערוץ הנדל"ן:

 

המבנה מיועד לשימוש ציבורי, על מנת להציג את מורשתו של הרב קוק, הנחשב אחד מאבות הציונות הדתית. אמש בשעות הערב בעקבות הגשמים נפלה התקרה והפילה חלק מאחד הקירות. הדבר גרם לדחיקה נוספת של הקיר הפונה לרחוב, והמחלקה למבנים מסוכנים בעירייה החליטה להוציא צו הריסה.

 

המבנה היה שייך בעבר להקדש ציבורי, ובשלב מסוים היזם אדמונד שמסי רכש את המבנה באופן פרטי. כיום מתנהל הליך משפטי בין הוועדה המחוזית והוועדה המחוזית לבין היזם. הוועדות ייעדו חלק מהשטח של שמסי לשימוש ציבורי. שמסי מוכן שחלק מהחלקה שהוגדרה כמתחם לשימושים ציבוריים אכן יהיה ציבורי - אך מבקש לקבל את זכויות הבנייה שנלקחו ממנו. בימים אלה מתנהל מו"מ בין העירייה, היזם, והוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בשיתוף המועצה לשימור אתרים ועמותת ראש יהודי למורשת הרב קוק, במטרה למצוא פתרון מוסכם בנוגע לעתיד המבנה.

 

עיריית ת"א: הצו מעוכב עד לבדיקת הנושא

במועצה לשימור אתרים החלו הבוקר (ה') לפעול למניעת הריסת המבנה. אנשי המועצה טוענים, כי הריסה תשרת את האינטרס של היזם להימנע מהוצאות שימור, וכן את אינטרס העירייה לחסוך בהוצאות בגין פיצוי היזם.

 

"הזמן לא משחק לטובת המבנים האלה", אמרה ל-ynet תמר טוכלר, רכזת מחוז תל-אביב במועצה לשימור אתרים. "הבית היה בלי גג ורעוע ובנוי מכורכר והגשם הכריע אותו. בנוסף, במגרש ממול בונים מבנה ועובדים עם כלים כבדים, שמרעידים את האדמה – ותורמים לערעורו".

 

לדברי טוכלר, "היום הגיע צוות השימור של העירייה יחד עם נציגי המועצה לשימור אתרים ונציגים של היזם כדי לבחון את המצב. מהנדס שימור מטעם העירייה אמר שאפשר לייצב את הבניין ואז הוא לא יהווה סכנה לציבור, כדי שיהיה זמן לעשות הערכה למקום. נדרשת החלטה מצד מהנדס העיר האם הוא הולך למחוק את ההיסטוריה או לשמור על הבניין".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "במבנה המדובר, שהינו מבנה נטוש בן שתי קומות, התמוטטו בימים האחרונים תקרה וקיר. מיד לאחר שנודע הדבר לעירייה נשלחו למקום מהנדסים אשר קבעו כי המבנה נמצא בסכנת קריסה ומהווה סכנה מיידית לציבור והכריזו עליו כמבנה מסוכן להריסה לפי סעיף 7 לחוק העזר. כמו כן נחסם הכביש זמנית לתנועה והוצבו מאבטחים באזור.

 

"מאחר שמדובר במבנה לשימור, מעוכב צו ההריסה עד לבדיקת הנושא על ידי מהנדסים ואנשי שימור, הבוחנים את הדרך הטובה ביותר לשמר את המבנה ובמקביל למנוע התמוטטות נוספת וסיכון חיי אדם. כרגע נבחנות הדרכים לשימור הבניין, בתיאום עם נציגי בעלי המבנה והמועצה לשימור אתרים ובמידה ויתאפשר לשמר ולחזק את המבנה בלא צורך בהריסתו כך ייעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביתו של הרב קוק לפני
צילום: ארכיון המועצה לשימור אתרים
תמר טוכלר, המועצה לשימור אתרי מורשת
ואחרי הגשמים
תמר טוכלר, המועצה לשימור אתרי מורשת
מומלצים