שתף קטע נבחר

אחרי המחאה: הקבלנים ממשיכים למכור חלומות

נראה שתקוותן של חברות הנדל"ן לסיים את הקיפאון בשוק לא תתממש במלואה: הצרכן כבר אינו ממהר לרכוש דירה וערבי המכירות הנוצצים איבדו מזוהרם. בינתיים מציעות החברות מבצעים מרתוניים מפתים - אבל למרות הכל חלקן עדיין מוכרות דירת 4 חדרים ב-4.3 מיליון שקל. מישהו אמר העשירון העליון?

התקווה של החברות הקבלניות, לפיה עם סיומו של החורף תסתיים גם תקופת הקיפאון שעוברת על שוק הנדל"ן, כנראה לא תתממש במלואה . רוכשי הדירות כבר לא ממהרים לקנות באימפולסיביות, כפי שעשו בשנה שעברה. הלקוחות חושבים פעמיים אם בכלל להתעניין ברכישת דירה - ומתעניינים רק כשיש הזדמנות אמיתית. הקבלנים, מצדם, הפנימו את המציאות, קיצצו בפסטיבלים מנקרי העיניים שליווי את מרתוני המכירות בעבר - והורידו מחירים במסגרת מבצעים מתמשכים.

 

עוד בערוץ הנדל"ן :

 

אחד הפרויקטים הנוצצים בשוק הוא פרויקט המגורים שמובילה חברת גינדי השקעות, על המתחם בו שכן השוק הירקות והפירות הסיטונאי, בטרם נדד לכיוון צריפין. הפרויקט יושב על 55 דונם ובו 11 בניינים בני 14 קומות כל אחד. בנוסף, מתהדר הפרויקט בקאנטרי קלאב עירוני, בית ספר יסודי ופארק בן 14 דונם. השקת הפרויקט הגרנדיוזית התקיימה בהיכל התרבות וכללה מופעי לייזר, הופעות חיות של אמנים ופסטיבל אינסופי של אטרקציות, שהביאו כ-480 רוכשים לשים 30 אלף שקל - ולחתום על זיכרון דברים שהשתכלל בהמשך לרכישת הדירה.

 

אלא שמאז מדשדשות המכירות, ובחצי השנה האחרונה של 2011 נמכרו רק 18 דירות (חמש דירות ברבעון השלישי ו-13 דירות בזה שאחריו). בכך נתקעה גינדי השקעות עם מלאי של מעל 200 דירות מתוך 777 הדירות שבפרויקט (יצוין כי 59 דירות הן דירות המיועדות להשכרה, שגינדי אינה אחראית על מכירתן).

 

הרוכשים חינכו את הקבלנים

בגינדי חיפשו פתרון מהיר, ולפני כשלושה שבועות הכריזו על מבצע מכירות מיוחד בן 48 שעות, שצפוי היה להיתחם בימים חמישי ושישי האחרונים. בפועל, החברה לא ממש נכנסה לדקויות של לוחות הזמנים, לאחר בצורת המכירות שעברה בתקופה האחרונה.

 

לפי "המבצע לזמן מוגבל", התחייבה החברה להעניק הנחות של כחצי מיליון שקל לדירה, ולמעשה להעמיד את מחירי הדירות על מחירי ההשקה, וזאת כאשר הפרויקט כבר יצא לפועל.

 

כעת נמצא הפרויקט בשלבי הקידוחים: העתיד בו צפוי האיכלוס נראה באופק ומוערך בשלוש וחצי שנים מהיום. מחירי המבצע בפרויקט עמדו על החל מ-1.75 מיליון שקל לדירת שני חדרים; החל משני מיליון שקל לדירת שלושה חדרים; והחל מ-2.25 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים.

 

צילום הדמיה: גינדי תל אביב

 

 

לקיציס ופרידמן יש ארץ נהדרת

כחלק ממסע השיווק, שיחררה גינדי את המידע לפיו בתקופת המבצע מכרה פנטהאוז לאייל קיציס וטלי מורנו בשווי 12 מיליון שקל, ודירה בשווי שני מיליון שקל לחבר הקרוב, טל פרידמן. בחברה סירבו למסור את המחיר אותו שילמו בפועל כוכבי "ארץ נהדרת", אך מדובר בהנחה משמעותית ביותר, שכן הם זכו להנחה כפולה - מחיר המבצע והנחת סלב. ככל הנראה, שחרור המידע על העסקה תואם עם אנשי תוכנית הסאטירה מראש - והעמיד את המחיר נמוך עוד יותר. 

 

בפועל, כאמור, מחירי המבצע ניתנו לכל מי שהגיע מרגע הפרסום לפני שלושה שבועות, ולפי גורם בחברה היא "תשתדל" להמשיך בתנאים גם אחריו. דבר נוסף שנועד ליצור לחץ שיווקי אצל הלקוח הוא הגבלת המבצע ל-50 דירות בלבד, מספר שבחברה אומרים מהווה יעד להצלחת המבצע. רק לפני מספר ימים דיווחה חברת רבוע כחול נדל"ן, שותפתה של גינדי בפרויקט, לבורסה בתל-אביב על ביצוע של 65 עסקאות שיתגבשו לידי חתימה בתקופת המבצע.

 

בגינדי, שם משדרים גל של הצלחה כחלק מאסטרטגיית השיווק, טוענים כי בימי המבצע נמכרו עוד עשרות דירות, למרות שכמות העובדים במשרדי גינדי ביום המבצע המכירות הראשון הייתה רבה יותר מכמות המתעניינים. נכון לשעה 13:00 בצהריים ביום הראשון למבצע, אחת הדיילות סיפרה כי נמכרו באותו הבוקר שלוש דירות בלבד. גינדי מיהרו לספר שבקונספט המבצע החדש אין לצפות לכמות מתעניינים כמו פעם, מכיוון שמדובר בפגישות מתואמות מראש.

 

פרויקט נוסף שהושק לאחרונה, ותחם לעצמו ארבעה ימי מרתון מכירה שהתמשכו ליותר משלושה שבועות, הוא פרויקט 104 של אור סיטי נדל"ן, שקם ברחוב ז'בוטינסקי 104 ברמת גן. בשבוע האחרון של פברואר הכריזה החברה, בבעלות ענבל אור, על ימי מכירה מיוחדים, שבהם ימכרו דירות שלושה חדרים בפחות ממיליון שקל.

 

בפועל, עד סוף השבוע האחרון המשיכה החברה בימי המכירה המיוחדים ודיווחה כי מדובר בפרויקט מוצלח ואטרקטיבי, שבו נמכרו עד כה כ-70% מדירות המגדל בן ה-20 קומות. לדברי החברה, בקומות 1-7 נותרו דירות בודדות בפחות ממיליון שקל.

 

רוצים דיור בר-השגה? תמשיכו לחלום

למרות המבצעים המרתוניים, יש חברות שבכל זאת לא מתכוונות לוותר על העשירון העליון. בסוף השבוע השיקה חברת גינדי החזקות את פרויקט הבוטיק היוקרתי "מגדל אווק גינדי רמת השרון", הצמוד לבית הספר אלון מול שכונת צמרות היוקרתית בגבול עם הרצליה. גינדי החזקות רכשה שטח בן שלושה דונם ב-145 מיליון שקל במסגרת מכרז. כ-90 מיליון שקל מכלל הסכום הועברו לעיריית רמת השרון; כ-35 מיליון שקל למינהל מקרקעי ישראל; וכ-20 מיליון נוספים לטובת המדינה כמע"מ.

 

סכום זה היה גבוה משמעותית מהצעות אחרות. לאחר זכייתה של גינדי במכרז עתרה קבוצת רכישה שהתמודדה גם היא במכרז על זכייתה של גינדי, בטענה כי לאחר שנסגר המכרז, בוצעו שינויים בתוכנית הבנייה המגדילים את שווי התוכנית. בסופו של יום, העתירה נמשכה לאחר שהצדדים התפשרו מחוץ לבית המשפט וגינדי פיצתה את הקבוצה.

 

זכייתה של גינדי במכרז הייתה ביוני 2011, בטרם התחילה המחאה החברתית. אז, כשהמציאות היתה ורודה הרבה יותר, הסכימה החברה לשלם את הסכום הגבוה ולבנות 88 דירות בשני מגדלים. כעת שינתה גינדי את אופי הפרויקט והעמידה אותו על מגדל אחד רחב בן 64 דירות, שכל אחד שיחשוק באחת מהן יצטרך להביא הרבה יותר כסף מהבית.

 

מדובר בפרויקט יוקרתי במיוחד שצפוי לכלול ארבע מעליות, שיביאו כל דייר למבואת כניסה נפרדת לדירתו. המשמעות: בכל קומה יהיו ארבע דירות ולכל אחת מהן תהיה מעלית בלעדית שתדלג בין הקומות. הפרויקט יכלול 58 דירות בנות 152 מ"ר (ארבעה חדרים) +27 מ"ר מרפסת שתעלה החל מ-4.3 מיליון שקל ותטפס, בקומות הראשונות, ב-50 אלף שקל לקומה, ו-100 אלף שקל לקומה, בקומות העליונות. בנוסף, יהיו בפרויקט שתי דירות גן במחיר של 4.8 מיליון שקל וכן ארבעה דופלקסים שיעלו 7.5 מיליון שקל.

 

הדמיה: סטודיו אנדו

 

 

רועי גינדי, מבעלי גינדי החזקות, מסביר את המחירים היקרים בכך שבפרויקט "צמרות" הצמוד, אותו תיאר כסטנדרטי ובן 20 שנה, מבקשים בעלי הבית על אחת הדירות 3.9 מיליון שקל בלוח מודעות באינטרנט. בדיקת ynet מעלה כי באותו הלוח מוצעות דירות רבות זולות יותר בפרויקט צמרות, הנהנה מבריכה משותפת ומדירות, שאחת מהן, למשל, בת 4.5 חדרים המתפרסים על 160 מ"ר בקומה בינונית ב-2.8 מיליון שקל.

 

נתונים אלה מעמידים את "מגדל אוק" כפרויקט עם התמחור הגבוה ביותר, אולם בגינדי מספרים שבשלושת השבועות האחרונים קיבלו 350 שיחות התעניינות של לקוחות. אלא שחשוב לזכור שהלקוחות שגינדי מכוונת אליהם יהיו חייבים להיות בעלי אמצעים. לדברי רועי גינדי, חלק נכבד מהם יהיו "בעלי וילות ברמת השרון שמאסו בביתם ורוצים לעבור לדירה יוקרתית במגדל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום הדמיה: גינדי תל אביב
הדמיית השוק הסיטונאי. פרויקט נוצץ
צילום הדמיה: גינדי תל אביב
הדמיה: סטודיו אנדו
הדמיית פרויקט אווק. לא לכל אחד
הדמיה: סטודיו אנדו
מומלצים