שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה פרק הדיור בוועדת טרכטנברג

פרק הדיור של טרכטנברג אושר פה אחד: 187 אלף יח"ד ישווקו ב-5 השנים הקרובות. נתניהו: "ההחלטה נועדה להגדיל היצע הדירות ולעשות חלוקה מיטבית יותר של דירות לזוגות צעירים ולנזקקים". האופוזיציה: "דיל קלוקל של שרי המשפטים והאוצר"

הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את פרק הדיור של דו"ח ועדת טרכטנברג, כולל שיווק של כ-187 אלף יחידות דיור בחמש השנים הקרובות. 60% מדירות אלה יהיו באזורי הביקוש העיקריים - מחוזות תל אביב, המרכז וירושלים - כ-34 אלף ישווקו באזור המרכז וכ-30 אלף באזור ירושלים. 40 אלף יחידות דיור ייעודו לדיור בר-השגה, כלומר לדירות קטנות למכירה או לדירות לשכירות ארוכת טווח לזכאים.

 

עוד בנושא:

 

ראש הממשלה סיכם את הדיון ואמר כי "ההחלטה הזו היא החלטה חשובה שמהווה מהפכה של ממש. מטרתה להגדיל את היצע הדירות וגם לעשות חלוקה מיטבית יותר של דירות לזוגות צעירים, למשפחות ולמי שזקוקים. זוהי החלטה חשובה שתביא להגדלה של זמינות הדירות ולהורדת מחירים״.

 

ההחלטה תשפר גם את מצבם של הזכאים לסיוע בשכר דירה: גובה הסיוע המקסימאלי בשכר דירה שיינתן לזכאים יעלה מ-1,750 שקל כיום ל-3,000 שקל. לצורך זה תקצה הממשלה 800 מיליון שקל על פני חמש שנים (160 מיליון שקל בשנה).

 

צעד נוסף שאמור להזרים כמות רבה של דירות לשוק בא להילחם בתופעת "דירות הרפאים" שעומדות ריקות. על פי ההחלטה, יוכפל גובה הארנונה על דירות שעומדות ריקות במשך למעלה משישה חודשים בשנה. בממשלה טוענים, כי צעד זה עשוי לשחרר לשוק הדיור למעלה מ-15,000 דירות באזורי הביקוש.

 

בנוסף, קיים מספר רב של דירות ריקות אשר נהנות מפטור מלא מארנונה מכיוון שהן הוגדרו בלתי ראויות למגורים. על פי החלטת הממשלה, יוגבל משך הפטור לתשעה חודשים בלבד, ולאחר תקופה זאת, אם בהן לא ישופצו ויוכשרו למגורים, תוטל גם עליהן ארנונה כפולה.

 

כמו כן, ההחלטה באה גם למנוע את התופעה בה קבלנים זוכים במכרזים אך מתמהמהים בבנייה ובשיווק הדירות. על פי ההחלטה, יוטל היטל שיגיע עד ל-10% ממחיר הדירה, על כל קבלן שלא ישלים את בניית הפרויקט בתוך שנתיים מקבלת היתר הבנייה.

 

ח"כ חנין: הציבור יתקוטט על הפירורים

באופוזיציה תקפו את ההחלטה: ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר סיעת העבודה, אמר בעקבות האישור כי "אישור הקריטריונים לדיור בר-השגה בממשלה מנוגד לעקרונות הצדק החברתי, זהו דיל קלוקל של שרי האוצר והמשפטים. האישור קלוקל במיוחד לנוכח פרסום דו"ח בנק ישראל על שחיקת המעמד הבינוני במדינה".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר השדולה לדיור ציבורי, אמר כי "במקום בנייה ציבורית גדולה, הממשלה שולחת את הציבור להתקוטט על הפירורים. הממשלה מוסיפה להפקיר את שוק הדיור לחסדי השוק החופשי ומחלקת מתנות לאוכלוסיות השונות בכפוף לשיקולים קואליציונים. הרפורמה בתכנון של נתניהו לא כוללת מנגנון שיבטיח בנייה של אפילו דירה אחת בהישג יד".

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) אמר בתגובה: "רה"מ נתניהו קבר היום סופית את כבשת הרש של פרופ' טרכטנברג. פרק הדיור בהמלצות טרכטנברג היה מלכתחילה חלקי ובלתי מספק, והיום החליטה הממשלה להחריג מתוכו את מיצוי כושר ההשתכרות, העיקרון היחיד שנועד לוודא כי המדינה תעזור בראש ובראשונה למי שבוחר לעזור לעצמו".

 

ישראל ביתנו: אין רפורמה בלי כושר השתכרות

דעה
הקופסה השחורה של רפורמת המרפסות / עו"ד עופר אבן
בימים האחרונים עלו שלל כותרות בנושא הרפורמה בתכנון ובנייה וההצבעות על אישורה נדחו ונדחו. נראה שהפוליטיקאים אימצו לעצמם ג'וב חדש - להטוטנים, והם מנסים כל הזמן לבלבל אותנו. אם לא נדרוש מהם ליצור חקיקה מובנת, שוויונית וארוכת טווח - נוכל לבוא בטענות רק לעצמנו
לכתבה המלאה
ישראל ביתנו תמכו היום בהצבעה על פרק הדיור של טרכטנברג, אך הזהירו כי לא יתמכו ברפורמה בתכנון ובנייה, המכונה "רפורמת המרפסות", שאמורה לעלות להצבעה מחר בוועדה המשותפת לכלכלה ופנים, אם לא יוכנס לדיור בר השגה קריטריון של כושר השתכרות.
 
"תמיכתנו ברפורמת המרפסות מותנית בכך שנהיה שותפים בקביעת הזכאות לדיור מוזל", אמר בדיון בממשלה שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו).
 
לדבריו, "ישראל ביתנו גאה בהישג של חבילת סיוע נרחבת לאוכלוסיות המוחלשות, ובראשן העולים החדשים. עם זאת, אין שום קשר בין ההישג הזה לבין דרישתנו העקבית לאורך חודשים רבים, כי כושר ההשתכרות יהווה תנאי הכרחי לזכאות בדיור מוזל", אמר השר מיסז'ניקוב.

 

מיסז'ניקוב הוסיף: "אנחנו ממשיכים להתעקש על הטמעת קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות בדיור בר-השגה, על מנת לעודד את המעמד היצרני במדינה – זה שתורם בצבא ובכלכלה. אנו דורשים כי תינתן עדיפות לאלה שעובדים, משלמים מסים ומשרתים בצבא ובמילואים, ותמיכתנו ברפורמת המרפסות מותנית בכך שנהיה שותפים בקביעת הזכאות לדיור מוזל".

 

המשמעות היא שבישראל ביתנו דורשים לשלב את סעיף מיצוי כושר ההשתכרות גם ברפורמת המרפסות בכנסת וגם במחיר למשתכן.

 

אטיאס: "נאבקנו כדי שהחלשים לא יישארו בצד"

שר השיכון, אריאל אטיאס, אמר בדיון: "נאבקנו שהחלשים שנשכחו בדו"ח טרכטנברג לא יישארו בצדי הדרך, והממשלה תקבל את עמדתה של ש"ס, לפיה אלפי דיירי הדיור הציבורי הממתינים בתור יקבלו שכר דירה של 3,000 שקל ללא הגבלת זמן - עד שמשרד הבינוי והשיכון יאתר עבורם דירה".

 

עוד הוסיף כי "המשמעות של צדק חברתי היא לא דאגה רק למעמד הביניים וזניחת השכבות החלשות - אלא דאגה לאלה שלא יכולים לגמור את החודש, לצד אלה שלא יכולים להתחיל את החודש. מעמד הביניים והשכבות החלשות יכולים לדור בכפיפה אחת ולחזק אותם מול השכבות החזקות".

 

השתתף בהכנת הידיעה: צבי לביא


פורסם לראשונה 18/03/2012 08:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וטרכטנברג בממשלה
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים