שתף קטע נבחר

ירידה של 13% במספר הדירות שנמכרו בינואר

האוצר: כ-7,300 דירות נרכשו בינואר - מספר עסקאות דומה לחודש דצמבר ונמוך ב-13% בהשוואה לינואר 2011. מחירי הדירות החדשות ירדו ב-1.2% בהשוואה לחודש דצמבר

בחודש ינואר נרכשו בישראל כ-7,300 דירות, בדומה למספר העסקאות בחודש הקודם. רמת מכירות זו נמוכה בכ-13% בהשוואה לינואר 2011. כך עולה מהסקירה החודשית של מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר, שפורסמה הבוקר (א').

 

 

בשלושת החודשים שבין נובמבר 2011 לינואר 2012, ניכרת התייצבות במספר העסקאות על רמה הגבוהה בכ-10% בממוצע מזו שנרשמה בשלושת החודשים שקדמו להם. עם זאת, רמת מכירות זו עדיין נמוכה משמעותית (25%-) בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד (נובמבר 2010-ינואר 2011).

 

העובדה שהיקף מכירת הדירות החודשי עמד בינואר על שיעור דומה לזה שנרשם בדצמבר מצביעה על כך ששוק הדיור ממשיך להתאושש מהירידה החדה של קיץ המחאה. עם זאת, השוק מתייצב על רמה הנמוכה בכ-25% מזו שהתרגלו אליה מוכרי הדירות בשנת 2011.

 

מספר דירות שנרכשו לצורכי מגורים והשקעה ()
מספר דירות שנרכשו לצורכי מגורים והשקעה

 

המשקיעים ברחו מהשוק

מספר הדירות שרכשו משקיעים בחודש ינואר היה נמוך בכ-10% בהשוואה לחודש הקודם. בהשוואה לחודש ינואר אשתקד מגיע שיעור הירידה ל-24%.

 

על פי הנתונים שאסף המינהל, המשווים בין דירות שנמכרו בפרויקטים חדשים ברחבי הארץ בחודש מסוים לעומת החודש שלפניו, אחד הגורמים המרכזיים לירידה בין 2011 ל-2012 הוא הירידה בחלקם של המשקיעים בשוק.

 

באפריל 2011, ירד הנתון של כמות הדירות שנרכשו להשקעה אל מתחת לקו ה-2,000 ומאז לא היה חודש אד שבו נרכשו יותר מ-2,000 דירות להשקעה. הבריחה של המשקיעים מהשוק מוסברת על ידי מספר גורמים: העלאות הריבית של בנק ישראל (למרות שמאז ירדה הריבית שוב), תקנות המס החדשות שמעודדות מכירה מהירה של דירות שנרכשו להשקעה והירידה בביקוש לדירות.

 

הסבר אפשרי נוסף, הוא שירד מספרם של משפרי הדיור שקונים לפני שהם מוכרים. מבחינה טכנית, אין דרך להבדיל בין אדם שקונה דירה שנייה להשקעה וממשיך לגור בדירתו הראשונה, לבין אדם שקונה דירה חדשה ומוכר את דירתו הישנה כעבור חודש-חודשיים.

 

יתכן שחלק מהירידה בשיעור המשקיעים נובעת גם מכך שמשפרי דיור חוששים לקנות דירה חדשה פני שמכרו את הישנה, בגלל הביקוש הנמוך.

 

  ()

 

המחיר החציוני: 879 אלף שקל

הביקוש הנמוך ממשיך לגרום לירידת מחירים מתונה.

 

על פי נתוני המינהל, המבוססים על המחיר החציוני של דירות שנמכרו בפרויקטים שונים (המחיר שחצי מהדירות נמכרו במחיר גבוה ממנו וחצי במחיר נמוך ממנו), מחירי הדירות החדשות בישראל ירדו ב-1.2% בין דצמבר 2011 לינואר 2012 והמחיר החציוני עמד על רמה של 879 אלף שקל.

 

יתכן שהיציבות בקצב המכירות (נרשמה אפילו עלייה זעומה של 0.1%) בשילוב עם הירידה במחירים משקפים מגמה שלפיה המשווקים השלימו עם העובדה שרמות המחירים של 2011 לא ישחזרו את עצמן ובוחרים להוריד מעט את מחירי הדירות כדי לשמור על רמת מכירות יציבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים