שתף קטע נבחר

גלעד ארדן: להשהות משלוח קופים מחוות מזור

בית המשפט יכריע מחר בבקשת חוות מזור לקבל היתר מרשות הטבע והגנים לייצא עשרות קופים למעבדה בארה"ב. השר להגנת הסביבה ביקש בצעד חריג מבית המשפט שלא להחליט בנושא עד להכרעה של היועץ המשפטי לממשלה בדבר המשך ייצוא וייבוא קופים לניסויים

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, פנה בצעד חריג בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי-מרכז בתל-אביב, באמצעות המחלקה המשפטית של רשות הטבע והגנים, בבקשה דחופה להקפיא את ההליכים לייצוא משלוח מתוכנן של עשרות קופים מחוות מזור למעבדה בארצות הברית, כך נודע ל-ynet.

 

עוד בערוץ בעלי חיים:

 

השר ארדן ביקש מבית המשפט להשהות את ההליכים לאישור ההיתר ולדחות את הדיון בהיתר ב-14 יום. לדברי ארדן, אמורה להתקיים פגישה עם היועץ המשפטי לממשלה בשבועיים הקרובים בנושא החמרת מדיניות ייבוא וייצוא קופים למטרות ניסויים.

 

ארדן הצהיר לאחרונה באמצעות מכתב ששלח ליועץ המשפטי לממשלה, כי הוא מבקש לקדם מדיניות "אשר לפיה לא ניתן יהיה לייבא ולייצא לישראל וממנה קופים למטרות ניסויים, אלא על ידי מוסדות המחקר הרפואי בישראל, ובכך נצמצם את הסבל הנגרם לבעלי החיים", אך עקב מחלוקת עם היועצת המשפטית במשרדו, אין בסמכותו להורות על סגירת החווה בפועל ולכן ממתין לדיון בעמדתו עם היועץ המשפטי לממשלה.

 

  • למכתב המלא של ארדן ליועץ המשפטי לממשלה

 

חוות מזור: רשות הטבע והגנים מעכבת משלוח קופים חשוב

מחר (ב') אמור להתקיים דיון בנושא בבית המשפט, לאחר שנציגי חוות מזור עתרו לבית המשפט וביקשו לקבל אישור לביצוע המשלוח מרשות הטבע והגנים.

 

בדיון בשבוע שעבר בבית המשפט, טענו נציגי החווה כי התנאי הראשוני לקבלת ההיתר מרשות הטבע והגנים התקיים, אך לאחר זמן לא רב, קיבלו ברשות "מידע חדש" והקפיאו את ההיתר לאחר שניתן.

 

לדברי חוות מזור "זה לא סוד שיש אגודות שמתנגדות לניסויים בבעלי חיים וזה המידע החדש...זרקו השמצות שלפני שנה טענו בארה"ב מפר תנאים ואת החוק. היתה ביקורת באותו גוף שיצאה כדת וכדין. מאז יש מכתבים רבים ודרישות", אמרו נציגי החווה בבית המשפט.

 

לדבריהם במשך 21 שנה  "לא קרה שהיה ייצוא אחד שהוא לא למחקר רפואי, לא קרה שמסמך שהחווה המציאה, הרשות באה בטרוניה שהוא לא נכון". עוד ציינו הנציגים כי מדובר במשלוח ללקוח במעבדה חשובה מאוד ומעוכב עקב בירוקרטיה פנימית ברשות. 

 

ברשות הטבע והגנים טענו בתגובה בבית המשפט, כי בשנה האחרונה גובשה המדיניות על ידי השר להגנת הסביבה וכי היה צורך לבצע בדיקה נוספת מול המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) לבדיקת נושא העברת הקופים ולמניעת סבל לחיות למינימום הכרחי.

 

בית המשפט המליץ אז לרשות הטבע והגנים לאשר את המשלוח הנוכחי ולפתור את סוגיית המדיניות הכללית במועד מאוחר יותר, על מנת שלא להשפיע על המשלוח הקופים הנוכחי או לגרום נזק לחוות מזור במידה שהמשלוח לא יתקיים במועד. לרשות ניתנה ארכה של שבוע במטרה לאפשר לה לקבל מסמכים נוספים שיסייעו לה לבחון את הבקשה להיתר ייצוא הקופים.

 

רט"ג: "אין הוכחה כי הקופים מיועדים למחקר מציל חיים"

בבקשה שהגישה כעת רשות הטבע והגנים, נטען כי על אף שהתקבלה לידיהם לאחרונה התייחסות משלימה מהמרכז לבקרת מחלות בארצות הברית, וכי כל מכלול המסמכים נבחנו לשם קבלת החלטה בנושא, הם מתקשים להכריע בנושא לאור המדינות שהתווה השר להגנת הסביבה.

 

ברשות דורשים פרק זמן נוסף לפני שיודיעו על החלטתם הסופית. "אין הוכחה וודאית מרשות מוסמכת בארה"ב, כי הקופים במשלוח...אכן בסופו של המסע מיועדים למחקר רפואי מציל חיים או תרופות מקלות את סבלם של חולים קשים", כך טענו בבית המשפט.

 

השר ארדן פנה לפני ארבעה ימים למנכ"ל רשות הטבע והגנים וביקש כי הרשות לא תקבל החלטה בבקשה להיתר למשלוח הקופים, עד שתתקבל הכרעה במחלוקת המשפטית מטעם היועץ המשפטי לממשלה.

 

עוד כתבות בנושא זכויות בעלי חיים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קופים במחלוקת.
צילום: Animal Defenders International
צילום: אלון לויטה
מבקש להמתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה
צילום: אלון לויטה
באדיבות חוות מזור
במזור דורשים מבית המשפט לאשר את ייצוא הקופים
באדיבות חוות מזור
מומלצים