שתף קטע נבחר

"תסתכלו על ארונות הנרצחים, זה בלתי נתפש"

"הרב מונסונגו לא מבין מה קורה סביבו, הוא בהלם. ראיתי צרות בחיי, אבל אדם שראה את הבת שלו נרצחת לו מול העיניים, אין כאב גדול מזה", תיאר ל-ynet הרב הראשי של טולוז את הרגעים הקשים שעוברים על מנהל ביה"ס היהודי. שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה יגיע לישראל להשתתף בהלוויות הנרצחים

"הגופות הללו שניצבות כאן, שאתם עדים להן, צריכות להיות הפעם האחרונה שבה נופלים עוד קורבנות". כך ביקש היום (יום ג') הרב הראשי של טולוז ארולד וויל בעת שהספיד את ארבעת הנרצחים בפיגוע הירי אתמול בבית הספר היהודי בטולוז "אוצר התורה".

 

דיווחים אחרונים מטולוז ב-ynet:

  • צרפת מתייחדת עם הנרצחים: "יכול לקרות לכולנו"

תיעד את הטבח? "הרוצח נשא מצלמה על צווארו"

האלמנה ההרה: "בעלי נתן כל כולו בשביל ללמד"

אירופה מגנה את הפיגוע: 'אין מקום לאנטישמיות'

 

בטקס הלוויה שנערך בגן הילדים ובית ספר היסודי של הקהילה היהודית "גן רש"י" בטולוז, קרא הרב וויל להתאחד סביב היהדות. "ערכי היהדות הם גם ערכי הרפובליקה הצרפתית, הרפובליקה ששייכת לכולנו", אמר הרב הראשי של טולוז. טקס ההלוויה, בטרם יועברו הגופות לקבורה בפריז ובירושלים, נערך בנוכחות שר ההגנה ושר הפנים הצרפתים, מפקדי משטרה וראשי הקהילה היהודית בעיר.

 

 

צרפת נעצרה ל-60 שניות. דקת דומייה לזכר הנרצחים, פריז (צילום: AP) (צילום: AP)
צרפת נעצרה ל-60 שניות. דקת דומייה לזכר הנרצחים, פריז(צילום: AP)

 

נציגי הרשויות בטקס העבירו מסר ברור לפיו צרפת לא תשקוט כל עוד לא ימוצה הדין עם "הרוצח המתועב" וכן שצרפת כולה ניצבת לצד הקהילה היהודית בטולוז בפרט ובמדינה כולה.

 

"האלמנה נאחזה בארונות, האב השכול נראה שבור"

"יונתן הקדיש את החיים לאהבת תורה, ללימוד תורה. הוא הקריב את נפשו למען המטרה הזו", אמר אחד מחבריו של הרב יונתן סנדלר, בן 30, שנרצח בפיגוע ביחד עם שני בניו הקטנים גבריאל בן ה-3 ואריה בן ה-6.

אלמנתו של סנדלר, אווה, נכחה בטקס ההלוויה ואחזה בארונות הקבורה של יקיריה. מנהל בית הספר "אוצר התורה" הרב יעקב מונסונגו, שבתו מרים בת ה-8 נרצחה בפיגוע, נראה שבור לחלוטין במהלך הטקס.

 

"זה בלתי נתפש. ראיתי ארונות של ילדים קטנים, שרצחו אותם בכוונה תחילה", אמר ל-ynet הרב הראשי של טולוז. "אין דברים כאלה. זו הפעם הראשונה שפגשתי את הרב מונסונגו המנהל מאז מה שקרה. הוא אדם שבור, אשתו שבורה. המון אנשים הגיעו, ביניהם גם שר הפנים, ושר ההגנה. ביקשתי מהם רק דבר אחד בהספד שלי, שיסתכלו על הארונות ושידאגו שזה לא יקרה שוב".

 

אבטחה מוגברת בבית הספר. "אוצר התורה" בטולוז (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אבטחה מוגברת בבית הספר. "אוצר התורה" בטולוז(צילום: MCT)

 

הרב וויל הוסיף כי "הרב מונסונגו לא מבין מה קורה סביבו, הוא בהלם, לא מדבר. ראיתי צרות בחיים שלי, אבל אדם שראה את הבת שלו נרצחת לו מול העיניים, אין כאב גדול מזה, הוא בעולם אחר".

 

גופות הנרצחים מועברות לפריז

ארונותיהם של סנדלר ושני בניו ושל מרים מונסונגו מועברות לפריז על ידי חיל האוויר הצרפתי, משם ייצאו גופות סנדלר ובניו לישראל הלילה בטיסת אל על לקראת קבורתם מחר בירושלים.

מרים תובא לקבורה באזור פריז. שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, הודיע כי יגיע לישראל וישתתף בהלוויותיהם של סנדלר ובניו.

 

בשעות הבוקר עמדו בכל בתי הספר בצרפת דקת דומייה לזכר קורבנות הפיגוע. "אני מודה לכם שהתייחדתם עם הנרצחים", אמר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי שנכח בטקס זיכרון בבית ספר בפריז. "כל התלמידים וכל המורים מודאגים ממה שקרה בטולוז בבית ספר יהודי. האירוע היה יכול לקרות גם כאן. הילדים האלה הם בדיוק כמוכם", אמר סרקוזי.

 

שר הפנים הצרפתי קלוד גואן חשף מוקדם יותר היום כי הרוצח בטולוז נשא על צווארו מצלמה קטנה וייתכן שתיעד את מעשיו. "עד ראייה ראה מצלמה קטנה על צווארו של הרוצח", סיפר גואן. לדבריו, העובדה שהרוצח נשא עמו מצלמה ואולי תיעד את מעשיו עשויה לסייע ביצירת הפרופיל הפסיכולוגי שלו. "זה אדם שהיה אכזרי מספיק בשביל לתעד את מעשיו, אדם קר מאוד, נחוש עם תנועות מדויקות ולכן מאוד אכזרי".

 

אביאל מגנזי השתתף בהכנת הכתבה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טרגדיה לאומית. עומדים דקת דומייה בפריז
צילום: רויטרס
התייחד עם הנרצחים. סרקוזי בפריז, היום
צילום: AP
טבח בחצר בית הספר. "אוצר התורה" בטולוז
צילום: MCT
יובאו לקבורה בירושלים. סנדלר ובניו אריה וגבריאל
באדיבות אתר בחדרי חרדים
נרצחה מול עיני אביה. מרים מונסונגו
ישתתף בהלוויות בישראל. ז'ופה
צילום: AFP
מומלצים