שתף קטע נבחר

האוצר התנגד, אך עוד נזקקים יקבלו הנחה בחשמל

מליאת הכנסת אישרה להרחיב את מעגל הצרכנים הזכאים ל"חשמל סוציאלי", למרות ניסיון האוצר לטרפד את התוספת. לפי התיקון לחוק שאושר, יתווספו כ-75 אלף צרכנים ל-150 אלף הזכאים המקבלים כיום הנחה של 100 שקל לחשבון. הנוספים הם נכים, חולים סיעודיים, משפחות חד-הוריות וחיילים בודדים

למרות ניסיון האוצר לטרפד את החלטת ועדת הכלכלה, מליאת הכנסת אישרה להרחיב את מעגל הצרכנים הזכאים ל"חשמל סוציאלי ", בהנחה של 50% על צריכה של 400 קוט"ש. ההחלטה בוועדה התקבלה מוקדם יותר השבוע במסגרת תיקון חוק החשמל שמאריך את תוקף הרישיון של חברת החשמל. האוצר, שהתנגד להחלטה מלכתחילה, ניסה למנוע את מעבר ההצעה בקריאה השנייה והשלישית של התיקון החוק, אולם הוא הובס ברוב גדול. 

 

 

לפי ההחלטה, יתווספו כ-75 אלף צרכנים למעגל הזכאים, המקיף היום כ-150 אלף בתי אב. מדובר בהנחה של 100 שקל לחשבון הצריכה. הצרכנים הנוספים הם ממגזרי הנכים, החולים הסיעודיים, ומשפחות חד-הוריות. יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) החליט להוסיף ברגע האחרון למעגל 2,700 חיילים בודדים שגרים בחדרים שכורים. הכוונה כבר עלתה בדיון הקודם, אבל אז חסרו לוועדה נתונים על מספר החיילים.

 

אבל לא תוספת החיילים עוררה את האוצר לאיים בטרפוד ההטבה, אלא פרט נוסף שהציע ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ישראל ביתנו. הוא ביקש לקבוע בחוק כי שר האוצר ולא שר התשתיות יוסמך לצמצם את רשימת הזכאים אם יתברר שמספרם אחרי ההרחבה, יחרוג ממסגרת עלות ההנחה המתוקצבת, בסך 250 מיליון שקל בתקציב חברת החשמל.

 

אי שקט קואליציוני מאחורי הקלעים

מאחר ששר התשתיות עוזי לנדאו הוא חברו לסיעה של אילטוב, נראה שבהשראתו עלתה ההצעה להעביר את הכדור החברתי הלוהט לידיו של שר האוצר. נציג האוצר בוועדה הביע מיד התנגדות חריפה ובהזדמנות זו הטיח ביקורת קשה בוועדה על עצם החלטתה להרחיב את מעגל הזכאים בממדים שנקבעו, קל וחומר עם התוספת החדשה מהיום. הוא טען כי הוועדה לא פעלה על פי נתונים בדוקים והסעיר את הרוחות.

 

הוועדה לא התרגשה ותיקנה את החוק עם שר האוצר במקום שר התשתיות ועם התוספת של 2,700 החיילים הבודדים. נציג האוצר הודיע מיד שהממשלה תגיש הסתייגות לתיקון סעיף "החשמל הסוציאלי" בקריאה השנייה של החוק במליאת הכנסת. איום זה חולל אי שקט קואליציוני מאחורי הקלעים. שכן מימושו יחייב את הקואליציה להתנגד לתיקון, ויחריף את היחסים שהתרופפו אתמול במשבר חוק רפורמת המרפסות.

 

מיד נפתחו מגעים בין הליכוד לישראל ביתנו על שתי אופציות – למנוע את הגשת הסתייגות האוצר או להבטיח את הרוב במליאה נגדה. היום זה יומו האחרון של כנס החורף והמליאה חייבת לנקות את שולחנה מהצעות החוק הרבות שהצטברו. לבסוף,

 כאמור, עברה ההצעה בקריאה השנייה והשלישית ברוב גדול.


פורסם לראשונה 21/03/2012 15:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים