שתף קטע נבחר

ריבלין מעריך: הבחירות לכנסת יוקדמו ל-2012

חילוקי הדעות בקואליציה, הבחירות בארה"ב והמאבק הצפוי על תקציב המדינה - כל אלה, להערכת יו"ר הכנסת, צפויים להוביל להקדמת הבחירות שאמורות להתקיים בסוף 2013. ב"ידיעות אחרונות" פורסם שנתניהו שוקל להקדים את הבחירות לספטמבר

במערכת הפוליטית מתחזקת ההערכה שהבחירות יוקדמו: יו"ר הכנסת ראובן ריבלין נפגש אמש (יום ה') עם חברי ליכוד במטה המפלגה בתל-אביב והעריך כי הבחירות הבאות, שאמורות להתקיים באוקטובר 2013, כבר בפתח. זאת, על רקע הפרסום ב"ידיעות אחרונות" שלפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו עשוי להודיע על בחירות עם תחילת מושב הקיץ של הכנסת במאי. הוא ינסה להשיג הסכמה על קיומן בתחילת ספטמבר, עוד לפני החגים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

ניפגש בספטמבר? נתניהו וריבלין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ניפגש בספטמבר? נתניהו וריבלין(צילום: גיל יוחנן)

 

ריבלין העריך כי לא ניתן יהיה לאשר את תקציב 2013 בשל הגזרות הקשות הצפויות בו, ורמז גם על אפשרות של פילוג הקואליציה בשל מחלוקות עקרוניות קשות הקיימות בין השותפות הקואליציוניות.

 

"אני מעריך שישראל נמצאת בשנת בחירות, ושהבחירות הבאות יתקיימו עוד בשנת 2012 משום שהקואליציה הנוכחית תתקשה להגיע להסכמה על תקציב 2013", אמר ריבלין לחברי המפלגה במצודת זאב, "מפלגה של 27 מנדטים תתקשה להעביר תקציב שיש בו התנגשות בין צרכים חברתיים וכלכליים לבין צרכים ביטחוניים. תקציב כזה יכולה להעביר רק מפלגת שלטון שיש לה 40 מנדטים".

 

חילוקי דעות מהותיים. נתניהו וליברמן (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
חילוקי דעות מהותיים. נתניהו וליברמן(צילום: עטא עוויסאת)
 

ריבלין הזכיר את הבחירות לנשיאות בארה''ב בנובמבר כסיבה להקדמת הבחירות בישראל, ואמר כי "כאשר אלו הנסיבות הפוליטיות, סביר להניח שהמערכת הפוליטית בישראל תשאף לקיים את הבחירות בישראל עוד לפני הבחירות בארצות הברית".

 

חוק טל: "הקואליציה תתקשה להגיע להסכמה"

יו"ר הכנסת התייחס גם למחלוקת הקשה בין הליכוד לבין שותפתה הבכירה, ישראל ביתנו: "הקואליציה הנוכחית תתקשה להגיע להסכמה סביב חלופה לחוק טל, וגם כדי לפתור את הסוגיה הזו, יש צורך במפלגת שלטון גדולה יותר מ-27 מנדטים". יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, הבהיר בעבר כי לא ייתן להעביר חוק דומה לחוק המסדיר את הפטור לחרדים משירות צבאי, והזהיר שלא כדאי לנסות אותו.

 

קדימה הסתער: מופז ולבני בקרב חייהם ביום שלישי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
קדימה הסתער: מופז ולבני בקרב חייהם ביום שלישי(צילום: גיל יוחנן)

 

מתיחות נוספת נרשמה באחרונה גם סביב סוגיית חוק צהר שהוגש על ידי ח"כ פאינה קירשנבאום. החוק מבקש לפתוח את אזורי הרישום לנישואים ולאפשר רישום ללא קשר למקום המגורים. ביהדות התורה איימו השבוע בהצבעת אי-אמון בממשלה אם הצעת החוק תאושר, והיוזמה הוסרה ביום רביעי מסדר היום.

 

שיא המתיחות נרשם השבוע, עם סירובה של סיעת ישראל ביתנו להצביע בעד רפורמת המרפסות של נתניהו, דבר שלא אפשר את אישור החוק לתכנון ולבנייה בוועדת הפנים,

למרות תוכניתו של נתניהו לאשר את הרפורמה עד תום מושב החורף.

 

ריבלין השמיע את הערכתו גם על רקע הפריימריז במפלגת קדימה, שיתקיימו ביום שלישי. שאול מופז ינסה להדיח את ציפי לבני מראשות המפלגה ולהתמודד מול נתניהו בבחירות הבאות.

 

בטור של סימה קדמון, שיפורסם מחר במלואו במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות", נכתב עוד כי התחדשות המחאה החברתית בקיץ מטרידה מאוד את נתניהו, וכי החלטה על בחירות יכולה למנוע אותה ולהוריד את המוטיבציה של המפגינים לצאת לרחובות. דבריו של ריבלין מחזקים את ההערכה שהבחירות ייערכו בספטמבר.

פורסם לראשונה 22/03/2012 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
27 מנדטים זה לא מספיק. ריבלין
צילום: נועם מושקוביץ
חושש שהמחאה החברתית תחזור. נתניהו
צילום: AP
מומלצים