שתף קטע נבחר

נחל תבור: אל התורמוס ומשקלו הסגולי של הטבע

עם תחילתו של האביב, מתמלא נחל תבור שבגליל התחתון בשלל צבעים, אך בעיקר של סגול חזק של תורמוסים, שבעבר נודעו לו סגולות טהרה בימי בית שני. הצעה לסיול בסגול

תחילתה של עונת של האביב, מבשרת על עונת טיולים שבפתח. נחל תבור הוא אחד הנחלים הארוכים והיפים ביותר בגליל התחתון. למרגלות קיבוץ גזית, מתחתר הנחל בקניון בזלת מרשים ומצוקים תלולים נישאים משני צדדיו. בימות החורף מוריקים מורדות הנחל על רקע הבזלת השחורה ושלל פרחים מוסיפים גוונים, צבעים וריחות.

 

עוד בערוץ התיירות:

 

לקראת סופו של החורף ובראשית האביב, בולט הצבע הסגול ומרבדים של פרחי התורמוס הארץ ישראלי מכסים את המורדות, יורדים אל השביל הצר המוליך עמוק אל תוך קניון הבזלת של הנחל ואל בריכת המים העמוקה. זה הזמן לרדת אל ערוץ הנחל ולטייל לאורכו.


התורמוס מכסה את המורדות. נחל תבור(צילומים: ערן גל-אור)

 

מידע כללי:

- המסלול מתאים לקבוצות גדולות וקטנות, למשפחות ולזוגות לבילוי ארוך או קצר, או כחלק מטיול בנחל תבור.

- דרגת קושי להליכה: בינונית.

- אופי ההליכה במסלול: ירידה בשביל רחב וחשוף לשמש, ובהמשך הליכה מתונה בשבילים צרים, החוצים מספר פעמים את נחל תבור ואת הנחלים הסובבים אותו. חזרה באותה הדרך, חלקה במישור וחלקה בעלייה

- מרחק ההליכה כ-5 קילומטר וזמן ההליכה והבילוי כשלוש שעות.

- המסלול רלוונטי בסוף ימות החורף ובראשית האביב.

- הכניסה לשטח ללא תשלום ואין הגבלה של שעות.

 

תורמוס - הפרח שטיהר את העיר טבריה

מסופר על התורמוס שבתקופת המשנה הוא היה הפרח שטיהר את העיר טבריה מטומאת מתים. בפרק ד' בספר טהרה שבמשנה מצוין כי "אכל צרור שבכיכר או תורמוס וגרגר מלח גדול, וחרחור יתר מכאצבע, שנגע בהן אפילו אב הטומאה הכיכר טהור".

 

לגבי טבריה מסופר שהיהודים, שהקפידו בענייניי טומאה וטהרה, סירבו להתיישב בעיר החדשה, שנבנתה בתחילת המאה הראשונה לספירה בתחומו של בית קברות עתיק. באותה עת גזר הקיסר הרומאי אדריאנוס גזירות קשות על העם היהודי. על רבי שמעון בר יוחאי (המכונה רשב"י) נגזר גזר דין מוות, והוא נמלט יחד עם בנו אלעזר והתחבא במערה 13 שנים.

 

עם תום הגזירות יצאו האב ובנו ממחבואם וירדו אל חמי טבריה כדי להתנקות ולהרפא מהשחין שדבק בגופם. כאשר שמע רשב"י על מצוקת טומאת הקברים של טבריה, הוא החליט להחזיר לה טובה על כך שמימיה ריפאו אותו ואת בנו, ולטהר את העיר. הרבי הסתובב בעיר וזרע זרעי תורמוס בכל המקומות שהיו חשודים כבתי קברות. במקומות שהאדמה הייתה קשה לא נבט התורמוס, ובמקום שהיה בו קבר והאדמה היתה תחוחה, רכה ומלאת ריקבון צמחו פרחי התורמוס הכחולים. כך אותרו כל הקברים העתיקים, עצמות המתים הוצאו מקבריהן ונקברו בבית קברות חדש הרחק מהעיר. טבריה טוהרה והייתה כשרה להתיישבות יהודים.


הפרח שטיהר את טבריה מטומאתה. תורמוסים בנחל תבור

 

  • שלושת הגולשים שזיהו ראשונים את המקום המצולם, ויקבלו ספר בהוצאת מסלולים, להתאהב בארץ מחדש", הם:

- טל אשכנדי, אזור

- תלמה שוויצר, ת"א

- עפרי הדרי, יקנעם 

 


פורסם לראשונה 25/03/2012 07:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן גל-אור
משקל סגולי תורמוס בנחל תבור
צילום: ערן גל-אור
מומלצים