שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פעמיים כיפה אדומה. כך פוענחו רציחות העבריינים
  השיטה של מוטי חסין ושותפיו עבדה כך על-פי החשד: הקורבן הוזמן לפגישה עם אחד מאנשי ארגונו של אברג'יל ואז הגיע המתנקש, שלא הותיר סיכוי. לחסין ואנשיו היה ברור כי במשטרה יחשבו כי הרוצחים אינם מארגון אברג'יל - אבל לאחר הרצח השני עלו במשטרה על השיטה

  הקורבן מוזמן לפגישה עם אדם שהוא מכיר ואז הוא נופל למלכודת. בשיטה זו, המכונה על-ידי עבריינים "כיפה אדומה", נרצחו על-פי החשד אבי דוד ואיציק גפן בבת-ים ובחולון לפני כמה חודשים. בצהריים (יום א') הותר לפרסום כי העבריין מוטי חסין, הנחשב לראש ארגון הפשיעה בזמן שאיציק אברג'יל כלוא בארה"ב, שהיה בעבר היעד של רוצחי מרגריטה לאוטין - פעל בשיטה זו כדי לרצוח את דוד וגפן.

   

  במרס 2010 חלה נקודת המפנה עבור חסין. באותו זמן  התקבלה החלטה להסגיר את האחים יצחק ומאיר אברג'יל לארצות הברית, שם הוגש נגד כתב אישום. הוואקום שנוצר בארגון היה זה שהעלה את חסין לראש. הוא אמנם יצא לגיחה קצרה של כמה חודשים במכסיקו, אבל לפני כשנה הוא חזר לארץ והחליט לדברי המשטרה "לעשות סדר". מניתוח מודיעיני של חוקרי מפלג התשאול בימ"ר תל אביב בראשותו של סגן-ניצב נסים דאודי, עולה כי חסין היה זה שהזמין את הרציחות ובאחד ממעשי הרצח הוא היה מטרים ספורים מהקורבן. "מדובר ביריב מתוחכם מאוד, שעשה כמעט את הרצח המושלם", אמרו בימ"ר.

   

   (צילום: יריב כץ, מוטי קמחי, ירון ברנר, רועי גזית) (צילום: יריב כץ, מוטי קמחי, ירון ברנר, רועי גזית)
  (צילום: יריב כץ, מוטי קמחי, ירון ברנר, רועי גזית)

   

  אחרי שאיציק גפן נרצח בחודש דצמבר אשתקד הבינו חוקרי המשטרה כי נסיבות הרצח דומות לזה של רצח אבי דוד חודשיים קודם לכן. גפן נורה למוות בתחנת דלק בה היו לא מעט אנשים. הוא זומן למקום על-ידי שלמה ניאמצ'יק, החשוד יחד עם חסין ברצח, לשיחה במסעדה. זמן קצר לאחר מכן הגיעו שני רוכבי אופנוע חמושים באקדח ומקרוב ירו בגפן כמה יריות, על מנת שלא להותיר לו סיכוי. גם העובדה שבית החולים וולפסון נמצא במרחק 100 מטרים לא עזרה לגפן ועל אף הטיפול המהיר הוא מת מפצעיו. למרבה המזל, למרות מספר הקליעים הרב שנורו - לא נפגעו עוברי אורח.

   

  ברצח אבי דוד גילו חוקרי המשטרה כי הוא ישב במסעדה יחד עם חסין ונימאצ'יק. דוד נחשב לאיש שהיה המוציא לפועל בארגון של אברג'יל. ככזה רק שיחה מהבוס הגדול יכולה הייתה להביא אותו בביטחון לאותה מסעדה. וכך היה, בלשי מפלג הבילוש של סגן-ניצב יואב קוטלר, גילו כי לאותה פגישה במסעדה הגיע דוד לאחר שקיבל שיחת טלפון מחסין. הרקע לשיחה: חוב כספי.

   

  ראשי צוות החקירה. רב פקד שמואל בבאי ופקד ניר שוורץ ()
  ראשי צוות החקירה. רב פקד שמואל בבאי ופקד ניר שוורץ

   

  לטענת המשטרה, דוד לא חשב פעם אחרי השיחה והגיע ללא מלווים וללא כלי נשק למסעדה. הוא התיישב עם הגב למדרכה, וכך לא יכול היה לראות את המתנקשים שכבר יצאו לדרך. בעוד חסין ונאמצ'יק ישבו איתו במסעדה, שני האחרים אופיר ניאמצ'יק ויצחק זרבי - על פי החשד של המשטרה - דאגו "לקדם" את המתנקש לכיוון זירת הרצח. עם הינתן האות פרץ המתנקש לתוך המסעדה, ומול קהל הסועדים ההמום ירה כמה פעמים בדוד ולא הותיר לו סיכוי. חסין שהיה צמוד אליו נקלט במצלמות האבטחה בורח מהמקום. במשטרה אמרו כי הכדורים לא כוונו לעברו וכי המתנקש לא היה מעז לרצוח דווקא שחסין ואנשיו נמצאים באזור - אלא אם המעשה היה מתואם איתו. לטענת חוקרי היחידה המרכזית, ברשותם הוכחות לכך שחסין היה זה שזימן את המתנקש לזירה, ואילו ניאמצ'יק וזרבי היו אלה שכיוונו אותו למטרה ואחר כך עזרו לו להימלט מהמקום.

   

  אותם מאפיינים, מלבד היעדרותו של חסין, היה בזירת הרצח השני. גם לשם זומן גפן לשיחה עם נאמצ'יק. גם שם על פי חשד המשטרה הרקע לשיחה היה חוב כספי. כמו במקרה הקודם המנוח נרצח בעודו יושב עם מי שמופיע בכתב האישום כמזמין הרצח. כמו במקרה הקודם רוכבי האופנוע שירו את הכדורים הקטלניים נמלטו מזירת הרצח בצורה מהירה, ואילו מזמין הרצח לא נשרט.

   

  מוטי חסין בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מוטי חסין בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

   

  לטענת מפקדי הימ"ר, לחבורתו של חסין היה ברור כי במשטרה יחשבו שמדובר בחיסולים שפוגעים בארגונו של אברג'יל, והאצבע המאשימה לא תופנה לעברם אלא לאחד הארגונים היריבים. זה באמת עבד להם כמה חודשים, ורק אחרי הרצח של איציק גפן הבינו במשטרה שהכיוון הוא בדיוק הפוך והשניים נרצחו כיוון שעזבו את הארגון. סגן-ניצב קוטלר ואנשיו "ישבו" על חסין ואנשיו, והקליטו אותם בשיחות שונות הקושרות אותם - לטענת חוקרי המשטרה - לאירועים. כמו כן הם תיעדו אותם במפגשים פומביים, המחזקים את הטענות נגדם.

   

  למפקד הימ"ר, ניצב משנה גדי אשד, אין ספק כי התמונה שנחשפה, שיטות העבודה

   הזהות, הסכסוכים הפנימיים יביאו לכתב אישום חזק, מגובה בראיות ושיגיע בסופו של דבר גם להרשעה. מחר יוגש כתב האישום נגד חסין ןשלמה ניאמצ'יק בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

   

  אבל לעורך דינו של חסין ברור כי הוא חף מפשע. עו"ד משה סוחמי אמר: "החלטת הפרקליטות תמוהה מאוד. 72 שעות לאחר ששופט מורה על שחרורו מחוסר ראיות מגישה הפרקליטות הצהרת תובע ועל כוונתה להגיש כתב אישום. זה מלמד על החלטה לפגוע במרשי ולהצר את צעדיו בכל מחיר גם במחיר של כיפוף כלל בסיסי של משפט. אין לי ספק שהתיק הזה יסתיים במפח נפש גדול ויפגע קשות במשטרה, שגם כך אינה נהנית מאמון רב של הציבור".

   

  עו״ד רצון דרחי, המייצג את ניאמצ'יק, מסר בתגובה: ״מה שהחל בקול תרועה רמה ייגמר בקול ענות חרישי. ראוי לזכור כי בית המשפט כבר קבע כי חומר החקירה שנאסף אינו מצדיק את מעצרם של החשודים״.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוטי חסין
  צילום: מוטי קמחי
  שלמה נאמצ'יק
  צילום: מוטי קמחי
  ניצב משנה גדי אשד
  צילום: באדיבות משטרת ישראל
  סגן ניצב יואב קוטלר
  עו"ד משה סוחמי
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים