שתף קטע נבחר
איור: אמיר בגון

לבני ומופז: משחקי הרעב בקדימה

תומכיה מצרים על ש"נכנסה לאטרף" באיחור. תומכיו מדגישים עד כמה חשובה לו אחדות המפלגה. ההבדלים מתחדדים לפני הפריימריז, ומה משותף? הרצון להיכנס לממשלה הבאה

כשפרק הסיכומים יהיה בשיאו, מה שיבלוט במירוץ לראשות קדימה אולי יותר מכול הוא השוני בין שני המועמדים, ציפי לבני ושאול מופז. שניים הם במפלגה אחת, אך מה גדולים ההבדלים: גבר ואשה, אשכנזייה ומזרחי, גנרל ואזרחית, נסיכת ליכוד ועולה מאיראן, פוליטיקאי חם ומחבק שיורד לפרטים הקטנים, ופוליטיקאית שסולדת מהעיסוק במקצוע שבאמצעותו היא רוצה להגשים חלומות מדיניים. זה הנלחם כדי לנקום את הפסדו הקודם, וזו הנלחמת על עתידה הפוליטי. ואף על פי שרוב הקמפיין עבר בדממה כמעט מוחלטת, ההבדלים ביניהם הופכים את ההתמודדות על ראשות מה שהייתה אמורה להיות האלטרנטיבה-השלטונית-הבועטת-אך-קורסת, לאחת המעניינות בשנים האחרונות.

 

כותרות אחרונות על הפריימריז בקדימה:

"גורלה הפוליטי של לבני תלוי בתומכי אריק שרון"

לבני: מאיימים על מצביעים; מופז: לא לשאננות

סקר: לבני בראש קדימה - 15 מנדטים, מופז 12

 

תהיה אשר תהיה התוצאה הסופית ביום שלישי בלילה, לבני תוכל ללכת לישון מרוצה. הפעם, אף אחד לא יוכל לומר עליה שלא הייתה שם, שלא ניהלה קמפיין, שלא נלחמה עד הסוף על כל קול וכל מתפקד. יריבים ותומכים, כולם כאחד מסכימים כי בבחירות האלה לבני הייתה המנוע מאחורי הקמפיין של עצמה: עודדה, לחצה, דחפה, התרוצצה, הופיעה מעל כל במה, בכל עיר ובכל כפר. גם מי שלא רצה לשמוע אותה, התקשה בשבועות האחרונים להתחמק ממנה. האם נהנתה מהדביקות המתחייבת במירוצים מסוג זה? ספק רב. לבני לא נהנית באמת ממגע אדם או מהתחככות עם פעילים משולהבים בסניף מיוזע.

 

יועצי לבני: סוף סוף היא התעוררה

"נחמד שחושבים שאני אנרגטית", אמרה בסוף השבוע למי שתהה נוכח מצב רוחה המרומם. "אבל אנרגיות כאלה קיימות רק בריצות למרחקים קצרים. הייתי כך גם בבחירות לכנסת. לא עסקתי במה שאומרים היועצים, אלא עליתי על כל במה ועשיתי פאן. נהניתי, וראו את זה. אבל הבחירות לכנסת שונות מבחירות פנימיות כי יש איזשהו מאבק אידאולוגי. בבחירות פנימיות מוצאים אנשים שמאיימים עליהם, או מציעים להם דברים, וזה די מגעיל. מצד שני, יש פה גם דברים שמחזקים מאוד. אנשים שבאים ואומרים: אנחנו איתך. יש בזה הרבה טוב, לא רק רע".

 

אנרגיות חזקות, מטה לבני (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אנרגיות חזקות, מטה לבני(צילום: ירון ברנר)
 

"אם היא הייתה עושה זאת במשך שלוש השנים האחרונות, לא היינו במקום שבו אנחנו נמצאים היום", נאנח ח"כ בכיר התומך בלבני. "היא נכנסה לאטרף, מכניסה אנרגיות לאנשים. היא תוקפת, כבר לא 'פרווה' כפי שהייתה בעבר. היא מחדדת מסרים. כנראה שדרכו לה על יותר מדי נקודות. אבל זה לא מספיק, כי גם אם היא תקבל הזדמנות נוספת, היא צריכה להבין שוונטיל לא פותחים רק פעם בשלוש שנים. מנהיג הוא לא פוסטר של קמפיינים. הוא צריך להילחם".

 

אבל לבני לא נלחמה מספיק, וברחה מהפוליטיקה הקטנה כמו מאש. לתוך הנישה הזו, של הפוליטיקאי המחובר והמחבק, זה שחורש את הארץ לאורכה ולרוחבה בסבלנות של בדואי הצועד במדבר, נכנס שאול מופז, המפסיד הגדול של הפריימריז הקודמים.

 

למופז יש סבלנות של בדואי

מופז התקשה לשכוח את ההפסד ההוא, באותו לילה מר שבו התבשר כי רק כמה מאות קולות מפרידים בינו לבין מועמדות לראשות הממשלה, ונשבע לנקום ולהשיג את מה שבעיניו הגיע לו כבר לפני שלוש שנים. "לא ייאמן כמה שהאיש הזה מסודר", אומר על מופז בכיר במטה הבחירות שלו. "הוא עובר כפר כפר, בית בית, אדם אדם. הוא יורד לכל הפרטים, מכיר כל דבר, שואל ומתעניין. הוא פגש את האנשים בכל מקום, דיבר איתם עשרות פעמים, מכיר אותם בשמות שלהם. אין לו בעיה לדבר עם כל אחד. מה שאין ללבני, יש למופז, ולאט לאט, בעבודה איטית וקשה – הוא הצליח למשוך אליו גם כאלה שלא היו איתו".

 

מופז הצליח למשוך אליו גם מתנגדים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מופז הצליח למשוך אליו גם מתנגדים(צילום: ירון ברנר)

 

ההוראה של מופז לאנשיו הייתה להוריד פרופיל, לא להתעמת עם תומכיה של לבני ולא לספק לתקשורת את הסחורה שלה ציפתה ממנו. כל מי שניבא מלחמה בתחילת המירוץ, כולל כותב שורות אלה, התאכזב לגלות שהפריימריז במפלגה הגדולה בישראל נערכים בשקט ובמחשכים כמעט. במטה מופז הוחלט לא להיגרר לקמפיין נגטיבי נגד לבני, ולהתמקד בראש הממשלה, בנימין נתניהו. בדומה למיט רומני בארה"ב, שהתעלם במשך תקופה ארוכה מיריביו במפלגה הרפובליקנית, כך גם מופז: הוא התעלם מלבני וחבט בנתניהו.

 

לאסטרטגיה הזו גם פן נוסף: לשדר לתומכיה של לבני כי אחרי הפריימריז קדימה צריכה להישאר מפלגה מאוחדת. מופז חושש מפילוג, ובשבועות האחרונים הועברו מסרים לח"כים התומכים בלבני כי אין בכוונתו לסגור חשבון עם אף אחד, ולא משנה מה תהא התוצאה.

 

"הדבר הכי חשוב למופז זה שאם הוא מנצח, כולם או כמעט כולם יעמדו סביבו. הוא חייב להראות שהוא מצליח לאחד את המפלגה. לכן הוא כל כך משתדל לא לפגוע באף אחד שתומך בלבני. הוא רוצה לשדר שאין מה לחשוש ממנו, גם אם הוא מנצח".

 

לבני מצדה ממש לא מתכוונת להישאר אדישה: אם אחרי הפריימריז הקודמים היא סירבה לשחק במגרש הפוליטי ולחסל חשבונות עם מי שלא תמך בה, הרי שכעת הסכינים כבר מוכנות. "הפעם זה יהיה אחרת לגמרי", אומר גורם המקורב אליה. "הפעם היא תעשה ניקוי. האנשים שפעלו נגדה ונגד המפלגה בשנים האלה כבר לא יהיו ברשימה לכנסת הבאה".

 

אגב, בסוגיה אחת יש בין לבני למופז הסכמה: שניהם רוצים להיות בממשלה שתוקם לאחר הבחירות הכלליות הבאות. מופז הוא חסיד גדול של ממשלות אחדות, אך לבני התנגדה בעבר להצטרף לממשלת נתניהו. היא לא מצטערת שקדימה נותרה באופוזיציה, כך סיפרה למקורביה, אך בקדנציה הבאה קדימה צפויה להיות חלק מהקואליציה. את הלקח הזה היא למדה: אלטרנטיבה היא דבר חשוב, אבל להשפיע מבפנים - זה הרבה יותר נעים.

 

לבני לא מכריזה כמובן שבכוונתה לרוץ לממשלה בכל מחיר. "יש לי עקרונות, ואם אראה שאפשר לקדם דברים, אופוזיציה זה לא דבר קדוש. הכול תלוי נסיבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מלחמת הפתקים
צילום: ירון ברנר
מופז. חסיד של אחדות
צילום: עופר עמרם
לבני. להשפיע מבפנים
צילום: עידו ארז
מתכוננים לרגע הגורלי
צילום: ירון ברנר
מומלצים