שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אושר: מדבקת אחריות וסימון מוצרים בפיקוח
  ועדת הכלכלה אישרה את תקנות הפעלת חוק מדבקת האחריות על מוצרים, בנוסף לתעודת האחריות. עוד אושר כי מיקומם של מוצרי מזון, שמחיריהם נמצאים תחת פיקוח, יובלט על המדפים באמצעות שלטים שיציינו את סוג המוצר ומחירו המרבי

  ועדת הכלכלה אישרה היום (ב') את תקנות הפעלת "חוק מדבקת האחריות" על מוצרים, בנוסף לתעודת האחריות שמקבלים עם רכישתם. התקנות מסדירות את גודל המדבקה ואת תוכנה, וכמו החוק הן ייכנסו לתוקף ב-1 ביוני.

   

  עוד כתבות בנושא:

   

  עם זאת, לגבי רוב המוצרים שמחירם מתחת ל-10,000 שקל, חובת המדבקה תידחה בפועל רק עד ל-15 באוגוסט - מועד הפעלת החוק בפועל למוצרים אלה. המדבקות לא מחליפות את תעודת האחריות, אלא מהוות מסמך חלופי שיעיד על תקופת האחריות אם התעודה אבדה או נשכחה במקום לא ידוע.

   

  הוועדה החליטה על הדחייה בגלל האיחור של משרד התמ"ת בשלושה חודשים להגיש את התקנות לאישורה. המועד המאוחר נקבע לבקשת היצרנים והיבואנים, כך שיספיקו להיערך בזמן להנפקת המדבקות בהתאם לתקנות. לגבי מוצרים שמחירם מעל 10,000 שקל, יאלתרו בינתיים היצרנים והיבואנים מדבקות ידניות.

   

  על פי התקנות, המדבקות יודבקו על המוצר באופן שלא ניתן להסרה. גודל המדבקה יהיה יחסי לגודל המוצר, ויכיל את התוכן המפורש של תוקף האחריות המלאה כנדרש בחוק (לרוב שנה). בנוסף הוא יכיל את תוקף האחריות הנוספת המוגבלת, אם היא ניתנת בכפוף לפרטים המיוחדים לכל עוסק שמופיעים בתעודת האחריות.

   

  שלטים מאירי עיניים

  ועדת הכלכלה אישרה היום גם את התקנות שמסדירות את התקנת השלטים, גודלם וסוג האותיות והוסיפה את הסימון על גבי האריזה. זאת כדי להוציא לפועל תיקון בחוק הגנת הצרכן שהתקבל לא מכבר בכנסת, לפי הצעתו של ח"כ רוברט טיבייב (קדימה) בדבר "חובת גילוי מוצר מזון ופיקוח".

   

  במסגרת זאת אושר כי מיקומם של מוצרי מזון, שמחיריהם נמצאים תחת פיקוח ממשלתי, יובלט על מדפי המרכולים בשלטים מאירי עיניים, שיציינו את סוג המוצר ואת מחירו המרבי. בנוסף, יופיע ציון המוצר שבפיקוח גם על גבי האריזה של כל פריט בנפרד, במידה שציון זה אפשרי - למעט ביצים שלא ניתנות לסיווג בנפרד אלא רק על גבי אריזה של מספר ביצים.

   

  הכנת השלטים והתקנתם תתבצע תוך 60 יום מפרסום התקנות הרשומות. הוספת סימון הפיקוח על גבי האריזות תיכנס לתוקף בתוך 180 יום, שהיא תקופת ההערכות האפשרית להוספת הסימון על גבי האריזות של מוצרי מזון שטרם יוצאו.

  הוועדה הבהירה כי השלטים יהיו צמודים לאזורים שבהם נמכר כל מוצר. כך, למשל, יהיה שלט נפרד לחלב שנמכר בנפרד ממוצריו.

   

  הצעת החוק הוגשה נוכח חוסר הבקיאות של הצרכנים בקיומם של מוצרי מזון, שמחיריהם בפיקוח, כדי להגביר את תודעתם ואת תשומת לבם למחיר שלא ניתן להפקעה. בהקשר זה נמסרו לוועדה נתוני סקר שערכה המועצה לצרכנות, שמצאה מתוך שישה מוצרים שנבדקו כי המודעות הגדולה ביותר של הציבור לפיקוח הייתה רק לגבי מחיר החלב (כ-81%) וביצים (כ-72%).

   

  לגבי מחיר החמאה רק כ-52% ידעו שמחירה בפיקוח, ושיעורים דומים של מודעות התגלו לגבי השמנת החמוצה (כ-54%) וגיל אשל (כ-57%). לגבי הלחם הפרוס רק כ-64% היו מודעים שמחירו בפיקוח. המודעות הנמוכה ביותר נמצאה לגבי מחיר הגבינה הצהובה (עמק) הפרוסה באריזות, שלגביה נמצא כי רק כ-40% היו מודעים לכך שהמחיר בפיקוח.


  פורסם לראשונה 26/03/2012 13:45

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  לא רק תעודה - עכשיו יהיו גם מדבקות אחריות
  צילום: shutterstock
  מומלצים