שתף קטע נבחר

הלו: "אם נתעכב, נתבע את פלאפון ופרטנר"

חברת התקשורת הכריזה שתשנה את השוק, בלי ששילמה ערבויות למשרד התקשורת, או חתמה על הסכמי אירוח עם חברה סלולרית. הבעלים יורם שכטר: "יצאנו בהכרזה כדי להכריח את כולם להתיישר. בפלאפון ופרטנר מנסים לחסום אותנו, נתבע אותם על נזקים". החשש: הלו תחל לפעול רק ביולי

בלגאן בהלו: האם היל"ת, בעלת מותג הסלולר החדש, הלו (Hallo 015), רצה לתקשורת מוקדם מדי, עם מוצר לא אפוי? היל"ת (החברה הישראלית לתקשורת), שמפעילה שיחות לחו"ל, הודיעה היום על השקת שירותי סלולר בסוף אפריל, אך חברות הסלולר פלאפון ופרטנר שאמורות היו לאפשר לה שימוש באנטנות שלהן, טענו אחרי ההכרזה החגיגית, ואחרי צניחה בערך המניות, כי אין להן הסכמים חתומים עם הלו.

 

 

יותר מכך, במשרד התקשורת עדיין לא קיבלו מהיל"ת 10 מיליון שקל ערבות כמפעיל וירטואלי. להלו יש רישיון מפעיל סלולר וירטואלי בזכות קניית המפעיל הווירטואלי סלראן-פייב, חברה שהיתה שייכת לאיתוראן ואז ליחיאל בן שושן. בהלו יצאו היום בהכרזות למרות שעדיין לא העבירו ליחיאל בן שושן את סכום הרכישה, למעלה מ-10 מיליון שקל, וצפויים לעשות זאת רק ביום חמישי הקרוב. גם החוזים עם הרשתות הקמעונאיות בהן היא מעוניינת לשווק את שירותי הסלולר שלה, עדיין לא חתומים.  

 

"הכרזנו על השקה באמצע אפריל כי אנחנו מוכנים מבחינת הפצה ומבחינה טכנולוגית", אמר ל-ynet בעל המניות העיקרי בהיל"ת והבעלים של החברה, יזם הנדל"ן יורם שכטר: "הכרזנו שאנחנו עולים, כי ההכרזה מעמידה את כולם במקום ומכריחה אותם להתיישר.

 

"ברגע שקיבלנו אישור ממשרד התקשורת להעברת המניות ואישור הפעלה מקצועי היינו חייבים לצאת, לא יכולנו לדחות את זה. היינו מוכנים כבר לפני חודש. אם נתעכב, נתבע את חברות הסלולר על כל נזק שיגרמו לנו. נפעל בהתאם לייעוץ משפטי וכל נזק שייגרם לנו על-ידי החברות, נדרוש בחזרה בבית-המשפט. אך אני מאמין שהרגולטור יפעל מהר מאוד ולא יאפשר להם להזיק לנו אנחנו הרי מוצר רגולטורי, אנחנו התוצאה של מה שהרגולטור רוצה, ומה שהרגולטור רוצה שייפעל, יפעל".

 

במקום אפריל, יכנסו לשוק רק ביולי?

סלראן תכננה להיכנס לשוק בנובמבר-דצמבר, ואחרי שמניותיה נקנו, נקבע התאריך על אפריל. כעת חוששים בהלו שיכנסו לשוק רק בסוף יולי: "אם ימשכו תעלולי חברות הסלולר להכשיל את הכניסה שלנו לשוק", טוענים שם. "הם חשבו שניכנס במחירים שדומים לגולן טלקום (חברת הסלולר החדשה. מ.ק) ונבהלו. זה קרב מאסף".

  

שכטר טוען: "זו לא פעם ראשונה, שחברות סלולריות או חברות תקשורת אחרות ניסו להכשיל מתחרים חדשים. אני חושב שהציבור יותר חכם מזה הציבור מת להשאיר את חברות הסלולר הנוכחיות מאחוריו, למישהו שמכבד אותו, שלא מתנשא מעליו".

 

אך נראה שמדובר במקרה מורכב יותר מהתסריט הידוע של חברות ותיקות שמנסות להכשיל מתחרה חדש. ההצעה של הלו לצרכנים מפתה: שיחות והודעות SMS ללא הגבלה ב-99 שקל לחודש, ומחירים נמוכים במיוחד לשיחות מחו"ל. אבל בחברות הסלולר, שמניותיהן צנחו היום בעקבות הבשורה, טוענים שמדובר במחירי הפסד שלא ברור כיצד יעמדו בהם.

 

"פלאפון רצו ערבויות של 10 מיליון שקל"

בעקבות הטענות של פרטנר ופלאפון, כי לא חתמו על הסכמים עם הלו, הודו בהיל"ת כי אכן אין לחברה הסכם סגור עם פרטנר אך ההסכמות המסחריות קיימות, והחתימה עליהן "זה רק עניין פורמלי". בפרטנר טוענים שאין כרגע מו"מ עם הלו, אז איך תכננו בהיל"ת להתחיל לפעול באפריל?

 

לפי היל"ת, יש לחברה הסכם חתום עם חברת פלאפון, כולל אנטנות מחוברות למתגים של הלו, ש"נותקו היום באופן פתאומי על-ידי פלאפון", כך טוענים בחברה.

 

ההסכם של הלו עם פלאפון נחתם במקור עם סלראן-פייב. אחרי שהיל"ת קנתה את סלראן, פלאפון דרשה מהיל"ת ערבויות. לפי גורמים, הפער בין דרישת הערבות של פלאפון לבין מה שהלו מוכנה לתת עמד בתחילה על מיליון לעומת עשרה מיליון, כשהיום הוא עומד על בין 2 ל-5 מיליון. בהלו טוענים שהביטול של פלאפון את החוזה הוא חד צדדי.

 

שכטר טוען: "במקום להיאבק בצורה כלכלית הוגנת, הם מנסים לעשות תרגילים, לחסום אותנו כדי לקחת עוד כסף מהצרכנים כשאפשר".

 

"נפנה לרגולטור הוא יעמיד את פלאפון במקומם"

שכטר משתמש ברטוריקה של רמי לוי: חברות הסלולר גובות יותר מדי כסף מהצרכנים, אנחנו נושיע אותם. בשיחה עם ynet הוא מנסה להסביר איך קרה שהלו הכריזה על יציאה לדרך ברכיבה על האנטנות של פלאפון ופרטנר, בעוד שבפועל, לכאורה, אין לה הסכמים חתומים וסגורים עם פלאפון ופרטנר.

 

"זו לא פעם ראשונה שפלאפון מנסה להתכחש להסכמים", הוא טוען. "זה שפלאפון הודיעה על ביטול ההסכם עמנו באופן חד צדדי, עדיין לא הופך את ההסכם למבוטל. החוק אומר שהיא חייבת לחתום על הסכם איתנו, לכן פלאפון עלולה לאבד את רשיון הרט"ן שלה.

 

"זו בדיוק ההתנהלות המתנשאת של חברות הסלולר מול הלקוחות שלהם, הם מרגישים כעושי טובה כשהם נותנים לנו להשתמש באנטנות שלהם. אני מאוד רגוע, נפנה לרגולטור והוא יעמיד כל אחד במקומו, שר התקשורת לא ימנע את התחרות".

 

אנחנו רציניים וגדולים וזה מפחיד את חברות הסלולר

התקנה הרלוונטית של משרד התקשורת לעניין אירוח מפעיל וירטואלי ברשת של חברה סלולרית קיימת, אומרת שאם החברה המארחת והחברה המתארחת לא מגיעות להסכמה, שר התקשורת יתערב ויקבע את התעריפים בין החברות. ויש כאן מלכוד: השר אמור לעשות זאת לפי שיקול דעתו תוך 6 חודשים. בהלו טוענים שפלאפון מעוניינת לכאורה לעכב את עלייתם לאוויר ב-6 חודשים.

 

"יש לנו הסכם עם פלאפון", מתעקש שכטר. "אנחנו קנינו את המניות של חברת סלראן-פייב ופלאפון לא יכולים למנוע את העברת המניות אלינו, הם צריכים סיבה משפטית ראויה לכך. הרי מה ההבדל בינינו לבין סלראן? אנחנו יותר רציניים וגדולים וזה מפחיד את חברות הסלולר.

 

"פלאפון לא יכולים לבטל חוזה חד צדדית, זה מהווה עילה לביטול רישיון הרט"ן שלהם. אנחנו לא מתרגשים, גם בחיבור הבינלאומי שלנו ניסו לחבל בכל מיני צורות וגם אז ניגשנו לרגולטור. אנחנו מכירים את ההתנהלות".

 

ומה קרה עם פרטנר?

 

"עם פרטנר אכן לא נחתם חוזה סופי, אך היה לנו עמם מזכר הבנות שאנחנו מקבלים אותו ועוד ניישם אותו. כל מי שלא ירצה להתחבר איתנו כפי שהחוק מחייב אותו – הגרולטור יכנס ויתערב. חברות התקשורת ידעו שאנחנו מתכננים להיכנס לשוק באפריל, ידעו שנשיק את המותג בתקשורת, התכוננו לכך וזו התוצאה. אלה תרגילים ידועים ולא חוקיים".

  

פלאפון הפסיקו את החיבור שלכם לאנטנות החברה.

 

"אסור להם להפסיק את החיבור. גם עם פרטנר ייחתם בסוף חוזה, אלה תרגילים שלא עומדים במבחן משפטי ורגולטורי, והרגולטור לא ישן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
Hallo. שר התקשורת יעמיד את החברות במקומן
סלראן פייב. המפעיל הווירטואלי שהלו קנתה
מומלצים