שתף קטע נבחר

נתניהו לברק: עכב את פינוי בית המכפלה בחברון

אחרי ששרי הימין תקפו את שר הביטחון על הוצאת צו הפינוי לדיירי בית המכפלה, שוחח ראש הממשלה נתניהו עם ברק וביקש ממנו לעכב את הפינוי. גורמי ביטחון אמרו ל-ynet כי למתנחלים ניתן עד מחר ב-15:00 להוכיח כי הרכוש נקנה כדין

נתניהו שוב מתערב ברגע האחרון: פחות מחמש שעות לאחר שמערכת הביטחון הוציאה צו פינוי לדיירי בית המכפלה בחברון ולאחר הביקורת החריפה של שרי הימין על המהלך, שוחח הערב (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון אהוד ברק וביקש ממנו לעכב את הפינוי המיועד למחר ב-15:00 כדי לאפשר למתנחלים לפעול במישור המשפטי ולהוכיח כי הבית נקנה כדין.

 

בית המכפלה בחברון - כותרות אחרונות:

 

גורמים במערכת הביטחון אמרו כי "זהו הזמן שניתן למתנחלים כדי להוכיח כי יש להם זכויות קניין. עד מחר 15:00 הם צריכים לעשות כן. אם לא יצליחו, אין זה אומר שכוחות הביטחון יפרצו דקה אחרי פנימה, אך המתווה ברור". בחברון אומרים כי בדיקת החוקיות כבר נעשתה אתמול במינהל והיא אושרה. "יש סעיף שנקרא אישור עסקה, כמו רישום בטאבו. ברק מסרב לרשום העסקה, ואז הוא אומר שצריך להתפנות", אמרו בעיר האבות.

 

הפרשה החלה לאחר שבשבוע שעבר נכנסו כמה עשרות מתנחלים לבית שלדבריהם רכשו סמוך למערת המכפלה שבחברון. המקום הוכרז כשטח צבאי סגור, ובצו נטען עוד כי "בחברון נשמר סטטוס קוו עדין בין האוכלוסייה הישראלית והפלסטינית. שמירה על סטטוס קוו זה מאפשרת קיום אורח חיים תקין ומניעת חיכוך בין האוכלוסיות שעלול להביא לפגיעה בנפש".

 

המתנחלים קיבלו זמן נוסף לפעול במישור המשפטי  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המתנחלים קיבלו זמן נוסף לפעול במישור המשפטי (צילום: גיל יוחנן)

 

גורמים ביטחוניים הסבירו ל-ynet מוקדם יותר היום כי מדובר בצעד שנעשה מטעמי ביטחון, מכיוון שהמעשה מסכן את היציבות הביטחונית באזור. הגורמים הדגישו כי גם אם נרכש הבית כחוק - עדיין נדרש אישור משר הביטחון. אותם גורמים אמרו כי לדעתם הפינוי, אם יהיה, לא יעבור בשקט.

 

הוצאת צו הפינוי גררה תגובות נזעמות בליכוד ובימין. שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) קרא לשר הביטחון לבטל את צו הפינוי. בביקורו של אדלשטיין בבית במוצאי שבת האחרון, הוא עמד על חוקיות הרכישה ומצא אותה כשרה. "הוצאת צו באצטלה פרוצדורלית אינה מתקבלת על הדעת. יש לבטל את הצו לאלתר ולהמתין להכרעת הממשלה בנושא", אמר.

 

שרת התרבות והספורט לימור לבנת טענה כי "מדובר בהחלטה נמהרת. כיוון שהרוכשים מציגים מסמכים המוכיחים את חוקיות עסקת הרכישה לרבות תיעוד של העברת

 כספים, וגם המשטרה לא מצאה ראיות לזיופים או מהלכים לא כשרים, יש לנהוג בהם כבעלים החוקיים של הנכס אלא אם יוכח אחרת. בדיוק כשם שהיו נוהגים בהם בתל אביב, או בכל מקום אחר בארץ". גם היא קראה לשר הביטחון לבטל באופן מיידי את צו הפינוי.

 

שר החינוך גדעון סער אמר כי הוצאת הצו לפני שנערך בנושא דיון בממשלה, כפי שהנחה ראש הממשלה בישיבת שרי הליכוד אתמול, "היא בגדר ניסיון למחטף. השאלה המכרעת היא אם הבית נרכש כדין. בהנחה שלבעלים יש זכות קניינית, פינוי אינו מוצדק ומשדר מסר שגוי". גם שר הפנים אלי ישי פנה לראש הממשלה בדרישה שלא לפנות את הבית וקרא לכנס את הקבינט כדי לדון בעתידו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המכפלה בחברון, היום
צילום: גיל יוחנן
הקשיב לביקורת? בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים