שתף קטע נבחר

המינהל למתנחלים: פנו את בית המכפלה תוך יום

המתנחלים שהתיישבו בבית המכפלה בחברון קיבלו צו מהמינהל האזרחי המורה להם להתפנות עד מחר ב-15:00 בטענה ששהותם מפרה את הסדר הציבורי, וכיוון שלא קיבלו אישור מהמינהל להתיישב שם. שרים זועמים: בטלו את הצו לאלתר והמתינו להכרעת הממשלה

המינהל האזרחי הציב אולטימטום למתנחלים שעברו להתגורר בבית המכפלה בחברון, והורה להם להתפנות עד מחר (יום ג') ב-15:00. בצו הפינוי שנמסר להם נכתב כי שהותם במקום מפרה את הסדר הציבורי וכן כיוון שלא קיבלו אישור מהמינהל להתיישב במקום.

 

לצפייה בצו הפינוי

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

נשיא הונגריה התפטר כי העתיק חלקים מהתזה

עונש מאסר לאלמנות בן-לאדן, יגורשו מפקיסטן

תקלה בפיקוד העורף: אזעקות שווא בדרום ובצפון

 

הפרשה החלה לאחר שבשבוע שעבר נכנסו כמה עשרות מתנחלים לבית שלדבריהם רכשו סמוך למערת המכפלה שבחברון. המקום הוכרז כשטח צבאי סגור, ובצו נטען עוד כי "בחברון נשמר סטטוס קוו עדין בין האוכלוסייה הישראלית והפלסטינית. שמירה על סטטוס קוו זה מאפשרת קיום אורח חיים תקין ומניעת חיכוך בין האוכלוסיות שעלול להביא לפגיעה בנפש".

 

הבית בחברון. המינהל לא העניק אישור לשהות במקום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הבית בחברון. המינהל לא העניק אישור לשהות במקום(צילום: גיל יוחנן)

 

התושבים שוללים את הטענות ואומרים כי המינהל האזרחי כלל לא בדק את חוקיות הרכישה של המבנה. לטענת דרי הבית, פקידים בכירים במינהל האזרחי אמרו להם כי מסמכי הרכישה חוקיים. שלמה לוינגר תושב בית המכפלה אמר בתגובה לצו הפינוי: "צו הגירוש שקיבלנו מדבר בעד עצמו, ואין כל בעיה במסמכי הרכישה. הדבר היחיד שמפריע למוציא הצו הוא מגורי יהודים בחברון". לדבריו, "אם יש ראש ממשלה בישראל, אנו קוראים לו להתעשת ולבטל את הצו האוסר רק על יהודים להתיישב בחברון".  

 

השרים דורשים: בטלו את צו הפינוי

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) קרא לשר הביטחון לבטל את צו הפינוי. בביקורו של אדלשטיין בבית במוצאי שבת האחרון, הוא עמד על חוקיות הרכישה ומצא אותה כשרה. "הוצאת צו באצטלה פרוצדורלית אינה מתקבלת על הדעת. יש לבטל את הצו לאלתר ולהמתין להכרעת הממשלה בנושא", אמר.

 

שר החינוך גדעון סער הצטרף לדברים ואמר כי הוצאת הצו לפני שנערך בנושא דיון בממשלה, כפי שהנחה ראש הממשלה בישיבת שרי הליכוד אתמול, "היא בגדר ניסיון למחטף. השאלה המכרעת היא אם הבית נרכש כדין. בהנחה שלבעלים יש זכות קניינית, פינוי אינו מוצדק ומשדר מסר שגוי". גם שר הפנים אלי ישי פנה לראש הממשלה בדרישה שלא לפנות את הבית וקרא לכנס את הקבינט כדי לדון בעתידו.

 

 

תמונה מהבית, בליל הכניסה אליו (צילום: דיירי "בית המכפלה") (צילום: דיירי
תמונה מהבית, בליל הכניסה אליו(צילום: דיירי "בית המכפלה")

 

שרת התרבות והספורט לימור לבנת טענה כי "מדובר בהחלטה נמהרת. כיוון שהרוכשים מציגים מסמכים המוכיחים את חוקיות עסקת הרכישה לרבות תיעוד של העברת כספים, וגם המשטרה לא מצאה ראיות לזיופים או מהלכים לא כשרים, יש לנהוג בהם כבעלים החוקיים של הנכס אלא אם יוכח אחרת. בדיוק כשם שהיו נוהגים בהם בתל אביב, או בכל מקום אחר בארץ". גם היא קראה לשר הביטחון לבטל באופן מיידי את צו הפינוי.

 

אליהם הצטרפו ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד, שקראו לראש הממשלה לבטל באופן מיידי את "צו הפינוי השערורייתי", כדבריהם. "נוסח הצו הדורש את פינוי הבית אך ורק מטעמים של סדר ציבורי מעיד כאלף עדים שהרכישה היא כשרה. לא ייתכן שסדר ציבורי בעיר האבות משמעותו מניעת מגורי יהודים מול מערת המכפלה. ולא ייתכן ששר הביטחון עושה דין לעצמו ומבצע מחטף עוד בטרם התקיים דיון בממשלה", אמרו. הם קראו לנתניהו להיות נאמן להחלטת הממשלה בראשותו, לפעול למען ביסוס היישוב היהודי בחברון, לתת כבר היום "היתר עסקה" ולאשר את מגורי המשפחות היהודיות בבית.

 

ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי הוסיף: "התירוץ של הפרת הסדר הציבורי הוא תירוץ עלוב וחמור, שרק ממשלת הליכוד יכולה להשתמש בו כדי לסלק יהודים מביתם. גם לטענת המדינה הקניה חוקית ואם יווצר תקדים שיהודים מגורשים מביתם בגלל חשש לא מבוסס מפורעי חוק, זה יהיה יום שחור לליכוד לנתניהו ולגדעון סער ולכל שאר הח"כים והשרים של הממשלה הרעה הזו"

 

גם יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, תקף את ברק: "הדרישה לפנות את בית המכפלה בחברון לאחר שעיסקת הרכישה נבדקה ונמצאה כשרה היא עיוות מוחלט של הצדק, אפליה שאין לסבול אותה ונשיאת שם הביטחון לשווא". הוא הזכיר את החלטת בג"ץ לגבי מגרון בשבוע שעבר: "שם הסבירו לנו שזכות הקניין קדושה ואינה סובלת דיחוי במימוש שלה. אך כשהבעלים יהודים - כל זה נשכח. ביום שישי אמרו לנו שזה יצית תבערה אבל אפילויום האדמה עבר בשלום. אם צו הפינוי לא יבוטל - יתברר שוב שכל הדיבורים על צדק וביטחון הם מסווה להתנכלות להתיישבות היהודית".

 

מנגד, ב"שלום עכשיו" ברכו את ברק. "עם ישראל מאס בקומץ מתנחלים קיצוניים, שמבקשים ליצור עובדות בשטח ולהשתלט על עוד מבנים בלב חברון, גם אם עסקת הרכישה נעשתה ללא אישור הדרג המדיני. הפלישה לבית בלתי חוקית ויש לבצע את צו הפינוי".

  

מפגינים משמאל נעצרו במקום

אתמול עצרו כוחות הביטחון לחקירה שני מפגינים שהתבצרו בבית נטוש ליד ישיבת "שבי חברון", שעשו זאת במחאה על התיישבות היהודים בבית המכפלה בשבוע שעבר.

 

הפינוי במהומה בחברון אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפינוי במהומה בחברון אתמול(צילום: AFP)

 

בהתבצרות בבית השתתפו כ-30 פלסטינים ופעילי שמאל, שצעדו לעבר בית רומנו בעיר. המתבצרים כותרו על ידי כוחות צבא ומשטרה, שהכריזו על המקום כשטח צבאי סגור. "נכנסנו לבית כדי להראות את המוסר הכפול של החוק הישראלי", אמר ל-ynet עיסא עאמר, אחד הפעילים הפלסטינים שהתבצרו.  

 

"ביום חמישי מתנחלים השתלטו על בית בחברון ואותם אף אחד לא פינה. לא היינו חמושים, נכנסנו לבית באופן חוקי", אמר עאמר וציין כי הבית נמצא בקומה השנייה של הבניין, שבעבר שימש כעמדה של צה"ל וכיום עומד שומם. מאוחר יותר פוזרה ההפגנה, ושני מפגינים נעצרו לחקירה.

  

עורכי הדין של תושבי בית המכפלה הגישו את מסמכי רכישת הבית לאנשי המינהל האזרחי במטרה ששר הביטחון אהוד ברק, המוסמך לאשר את העסקה, יעשה כן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דיירי "בית המכפלה"
דיירי בית המכפלה בחברון
צילום: דיירי "בית המכפלה"
סער ונתניהו. מסר שגוי
צילום: גיל יוחנן
יו"ר מועצת ישע דני דיין. עיוות מוחלט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים