שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מחאה באיראן נגד גזענות: "גם אני אפגני"

  ביום האחרון של חופשת ראש השנה הפרסי נאסר על פליטים מאפגניסטן להיכנס לפארק באיספהאן "כדי להבטיח את רווחת האזרחים". בתגובה, פעילי זכויות אדם הצטלמו מחזיקים שלטים בגנות גזענות, הפיצו תמונתם בפייסבוק וזכו למאות "לייקים"

  המשטר האיראני הצטיין בתיעוב ציונים, השתדל לשנוא מוסלמים סונים וכעת מסתבר שהוא ממש לא מחבב אפגנים. בתחילת השבוע, ביום האחרון של חופשת ראש השנה הפרסי (נורוז), נאסר על פליטים מאפגניסטן להיכנס לפארק בעיר איספהאן שבמרכז איראן על מנת שלא לפגוע בהנאה של המבלים האיראנים. ביום זה נוהגים האיראנים לבלות בטבע בחיק המשפחה.

   

  חדשות נוספות מהעולם הגדול :

   

  מספר פעילי זכויות אדם מחו על כך באמצעות תמונה שהפיצו בפייסבוק. בתמונה הם נראים מחזיקים שלטים שעליהם נכתב "גם אני אפגני" ו"גזענות". 

   

  מתנגדים להדרת אפגנים. המוחים שעשו הדים ברשת ()
  מתנגדים להדרת אפגנים. המוחים שעשו הדים ברשת

   

  בסוף השבוע האחרון הודיעה הוועדה העירונית באיספהאן לסיוע לתיירות כי לאפגנים לא תותר כניסה לפארק סופה בעיר "על מנת להבטיח את רווחת האזרחים". בכיר בוועדה הסביר כי הסיבה לכך היא "הנוכחות הרבה של אפגנים" בפארק בשנים קודמות שהביאה למצב של "חוסר ביטחון עבור משפחות". 

   

  כמו במקרה של היוזמה הישראלית לאהבה שזכתה למענה איראני מסוים, גם במקרה זה החליטו מספר אזרחים באיספהאן, פעילי זכויות אדם, למחות על הדרת האפגנים. הם צילמו את עצמם מחזיקים שלטים שעליהם נכתב בפרסית ובאנגלית "גזענות" ו"גם אני אפגני", והפיצו אותם בפייסבוק.

   

  אין כניסה לאפגנים. פארק באיספהאן ()
  אין כניסה לאפגנים. פארק באיספהאן

   

  עושים ספורט בחיק הטבע ()
  עושים ספורט בחיק הטבע

   

  מפצחים את הגרעין באיספהאן? פיקניק על מדשאות הפארק ()
  מפצחים את הגרעין באיספהאן? פיקניק על מדשאות הפארק

   

  התמונה זכתה למאות לייקים ותגובות. לפי אחד הדיווחים, אף נערכה הפגנה קטנה בפארק המדובר. 

   

  באיראן חיים יותר ממיליון אפגנים

  באיראן יש יותר ממיליון פליטים מאפגניסטן השכנה ועוד עשרות אלפים מלאומים אחרים שהיגרו בצורה לא חוקית לרפובליקה האיסלאמית בניסיון לחפש עבודה. רבים מהם עברו לאיראן בעקבות מלחמת האזרחים שפרצה בעקבות נסיגת ברית המועצות לשעבר, וכן לאחר השתלטות משטר הטליבאן על המדינה ב-1996. לא פעם הם נאלצים להידחס במכוניות עבור תשלום גבוה כדי להבריח את הגבול. 

   

  צפו: 17 פועלים זרים נדחסים במכונית אחת באיראן 

   

  לא אחת דווח על יחס משפיל כלפי האפגנים, ובסרטון שהועלה לאחרונה ליוטיוב נראים חיילים איראנים שמתעמרים בקבוצה של פליטים אפגנים.

  אחד החיילים הורה להם להסתדר בשורות על הרצפה, להכות את עצמם על הראש, לספור עד שלוש ולקרוא בקול: "אני לא אבוא יותר לאיראן". ברקע נשמעים צחקוקים של חיילים אחרים בזמן שהחייל מורה לאפגנים לקום ולשבת לסירוגין. 

   

  על אף המצב הלא מרנין שלהם באיראן, אפגנים עדיין מוכנים לשלם כסף כדי לבוא לאיראן ולעבוד בבניין ובעבודות שאיראנים אינם מוכנים לעשות. מנגד, בשל מצוקתם הכלכלית חלק מהם נגררים לעסוק בפשיעה ובאלימות, ובשל כך לא מעט איראנים כועסים עליהם וקוראים לגרש אותם. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפעילים ושלטי המחאה
  מה יש לו נגד אפגנים? אחמדינג'אד
  צילום: AP
  מומלצים