שתף קטע נבחר

נחל עיון: מהשלג בלבנון אל המפלים בישראל

בקצה אצבע הגליל זורם נחל עיון בשטף ומזין 4 מפלים: התנור, עיון, הטחנה ואשד שנהנים מגשמים ושלגים שנופלים על הרי הלבנון. ואחרי עונה גשומה, זה הזמן לצאת ולראות אותם באביב

איך מגיעים: ברחוב הראשי של מטולה (רחוב הראשונים) עוברים על פני המשטרה וכעבור כ-100 מ' פונים ימינה (יש שילוט בפנייה) ונכנסים לחורשת אקליפטוסים (חורשת הראשונים) שבה נמצאת אנדרטת הספארי. כאן מתחיל המסלול. רכב שני יש לשלוח אל החניון של מפל התנור.

 

נחל עיון אינו נחל מרשים במיוחד. מדובר בנחלון באורך עשרים ק"מ, שרק שנים עשר מהם זורמים בתחום מדינת ישראל, והוא יורד מעמק עיון לעמק החולה. אל ישראל הוא מגיע צפונית למטולה, ליד גשר עיון שפוצץ בליל הגשרים על ידי הפלמ"ח.

 

מראה הנחל משתנה מעונה לעונה. לקראת הקיץ נחסמת זרימת המים הטבעית בנחל באמצעות סכר בתחום לבנון, שנועד לאפשר לכפריים בדרום לבנון להשקות את שדותיהם בבקעת עיון, ורק נביעות קטנות ובודדות נראות פה ושם בערוץ הנחל. אבל, החל משנת 2009 ניתן לראות את המפלים זורמים בכל השנה וגם בקיץ, כתוצאה מפעולה יזומה של רשות הטבע והגנים ששואבת מים מהדן ומעלה אותם לראש נחל עיון. בחורף, בין הגשמים, זרימת המים בינונית אך אחרי גשם עז ורצוף זורמים מי המעיינות בעוז ומראה ארבעת המפלים בנחל יפה ומרחיב את הלב.


מפת הטיול בשמורת עיון

 

מפל התנור: שביל יפה וקצר מרוסס במים

נחל עיון זורם בחלקו המערבי של השבר הסורי-אפריקאי המוגבל בהעתקים גיאולוגיים, ובשבילנו נוצר כאן מסלול טיול בקניון יפה עם נחל ובו ארבעה מפלים: מפל עיון, מפל הטחנה, מפל האשד ומפל התנור. וכולם חוגגים, כאמור, אחרי המבול.

 

לשמורת עיון שתי כניסות, צפונית, ליד חורשת האקליפטוסים מצפון למצודת המשטרה, ודרומית עם חניון מוסדר ושירותים. ההורים עם עגלות ילדים וציבור הנכים על כסאות גלגלים יוכלו ליהנות מטיול קצרצר אל השמורה דרך הכניסה הדרומית, שהיא הכניסה הראשית אל מפל התנור בשביל יפה וקצר, מרוסס במי המפל, שגם יחזיר אותם אל נקודת המוצא. בשביל אחרים, אנו מביאים כאן תיאור מסלול המגיע לכל המפלים, מלמעלה למטה: ממפל עיון אל מפל התנור. ניכנס אל השמורה דרך הכניסה הצפונית ונצא בחניון התנור, שם גם נשלם.

 

במהלך הטיול נרד מגובה של 510 מ' מעל פני הים לגובה של 350 מ' מעל פני הים - ירידה אנכית של כ - 160 מ'. נתחיל בירידה עם השביל אל קניון הנחל ונעצור על גשרון עץ מעל למים. מקום יפה לחלום בו. נקפל בעדינות את החלום ונמשיך שמאלה (כ - 50 מ' במעלה הנחל) עד מפל עיון (1), שגובהו 9 מ'.

 

השוטרים הבריטים ששירתו במטולה בתקופת המנדט עזרו קצת למפל הזה: הם הגביהו את קיר המפל ובנו סכר כדי להשקות את סוסיהם במי הבריכה שנוצרה מאחורי הסכר. כדאי להזיז את הראש ימינה ולהעיף מבט בעץ אדר סורי, היחיד שגדל פה, מתגעגע לאחיו שבגולן ובגליל המערבי.


ראש מפל התנור (צילום: אתר מפה)

 

כל עונה והפריחה שלה

השביל ממשיך דרומה בתוך צמחייה סבוכה חובבת מים כמו ערבה, הרדוף, פטל וקנה. אחרי גשרון נוסף (2) מתחילה עלייה המובילה אל מצפור הטחנה (3), המשקיף על מפל הטחנה (4). גובהו של המפל 20 מ' ולידו נראים שרידי טחנת קמח שפעלה עד 1920 ונתנה את שמה למפל. עכשיו נחזור לשביל ונרד לבריכה שבתחתית המפל.

 

בהמשך הדרך נעבור גשרון נוסף ומתחתיו בית אבן קטן - לשעבר תחנת שאיבת מים לתושבי מטולה. הפריחה הצהובה העזה הנראית בערוץ בחורף היא כולה של שיח החלבלוב המגובשש. וכבר אנחנו אצל מפל האשד (5), המאגד בתוכו שני מפלים בגובה של 9 ו - 5 מ'.

 

עונה עונה ופריחתה: חצבים בסתיו, כלניות ועיריות בחורף ואזוב וכתלה בקיץ המוקדם. עוד צמח שנראה כאן הוא ארנין ההרים, שעליו מזכירים מחטי האורן, והוא ידוע בעיקר מהחרמון.

 

נעבור ליד בית הקברות שבו טמונים ראשוני מטולה, על גבעת החצבים, ונגיע אל נקודה מדרום לבית העלמין הצופה על מפל התנור (6). הירידה תלולה ומפותלת, ובסוף האביב גם מבושמת באחירותם. בסופה נפנה שמאלה אל מפל התנור שגובהו 30 מ' והוא צונח אל תוך בריכה עמוקה הסגורה מצדדיה.

 

אם נחזור על עקבותינו 100 מ', נפנה שמאלה ונמשיך עם סימון ירוק, נחצה את הנחל בגשר ונגיע לגבעה שעליה בנוי מצפור גפני 7. משם יש זווית צילום ייחודית על המפל. מכאן כבר לא רחוקה הדרך: נחזור על עקבותינו ונמשיך עוד כ - 200 מ' לחניון התנור (8).


 

מפל התנור (צילום: זיו ריינשטיין)

 

מידע כללי

נקודת מוצא: חורשת הראשונים

נקודת סיום: חניון התנור (החניון הדרומי של נחל עיון)

אורך המסלול: 2 ק"מ

דרגת קושי: קל

עונה: חורף, אביב

סוג המסלול: קווי

תחומי עניין: מים בטבע, טבע ונוף, מתאים למכשירי ניווט

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 1, החרמון, הגולן ואצבע הגליל

התאמה לנכים: מסלול מותאם לעגלות ילדים ועגלות נכים, גישה נוחה

מתאים לילדים: מתאים לכל המשפחה, מיוחד לילדים

כלבים מתלווים: מותר

כניסה: בתשלום

מתוך הספר: "טיולי מים" מאת שרית רוטשילד

שעות פתיחה: חורף: 08:00-16:00, קיץ: 08:00- 17:00; טלפון לבירורים: 04-6951519.

   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר מפה
המים זורמים כיין. שמורת נחל עיון
צילום: אתר מפה
מומלצים