שתף קטע נבחר

דמי השכירות זינקו כמעט ב-10% מתחילת השנה

מאז תחילת 2012 עלו מחירי השכירות בערים הגדולות, לעתים אף ב‭10%-‬. הסיבה: משקיעים רבים מנסים בימים אלה להיפטר מדירותיהם בגלל הביטול המתקרב של הפטור ממס השבח על מכירת דירה שנייה - ומלאי הדירות המוצעות להשכרה צנח

מי שהחליט להסתפק בשכירות, בגלל מחירי הדירות הגבוהים, ייאלץ גם הוא לשלם ביוקר: מתחילת השנה נרשם זינוק בגובה השכירויות ברחבי הארץ. העלייה נובעת ממכירה מסיבית של דירות להשקעה, מה שהביא להקטנת מלאי הדירות להשכרה ולעלייה במחירי השכירות - כך עולה מבדיקת "ממון‭,"‬ מחירון דירות לוי יצחק ולוח ‭.WIN WIN

 

עוד כתבות על שכירות בערוץ הנדל"ן :

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הבטיח להנחית לפני כשנה "פטיש חמש קילו" כדי להתמודד עם בועת הנדל"ן, והודיע שבסוף 2012 יבוטל הפטור ממס שבח על מכירת דירה שנייה (בדרך כלל דירה להשקעה‭.(‬ מאז, משקיעים מציפים את השוק (שליש ממוכרי דירות יד שנייה כיום הם המשקיעים) - וכך נוצר המחסור בדירות להשכרה.

 

לדברי ד"ר רינה דגני, מנכ"לית קבוצת גיאוקרטוגרפיה, "כבר מרגע שהוטלו גזירות על המשקיעים, היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שייצאו משוק הנדל"ן ויחפשו אפיקים אחרים להשקעה. חלה גם ירידה גדולה ברכישת דירות בחודשים האחרונים, מה שמגדיל את הביקוש לדירות להשכרה, ואיתו עולים גם המחירים‭."‬

 

השמאי ומהנדס הבניין גיל וינלס צופה כי עד סוף שנה, עוד מספר עצום של דירות להשקעה ייצא לשוק. הוא מביא לדוגמה דירה להשקעה ברמת אביב החדשה, סמוך לשדה דב, בתל-אביב, שנרכשה לפני ארבע שנים בשני‬ מיליון שקל, ומחירה עלה מאז בכמיליון שקל. עדיף לו למכור עכשיו, ברווח גדול, ולהמנע מתשלום מס שבח.

 

בכמה עלו מחירי השכירות מתחילת ‭?2012‬

תל-אביב: מינואר האחרון, שיעור העלייה בדרום העיר נע בין ‭5%-10%‬ ובצפונה בין ‭2%-5%‬. בדרום העיר, היצע הדירות המוצעות למכירה על ידי משקיעים נמוך יחסית, והרוב מעדיפים להמשיך להחזיק בדירות תוך ציפייה להשבחתן - מה שלא מנע את הזינוק במחירי השכירויות. ברמת אביב החדשה דירות נמכרו ועדיין מוצעות למכירה, אבל ההשפעה לא משמעותית. בצפון מערב העיר יש מצוקת דירות גדולות וחדישות להשכרה.

 

בדרום-מזרח העיר יש היצע של דירות קטנות למכירה, לאו דווקא על ידי משקיעים אלא על ידי משפרי דיור ויורשים. מאחר שמספר המשקיעים נמוך, ואין מי שירכוש את הדירות האלה ויציע אותן להשכרה, קיימת מצוקת שכירות באזור. זוגות צעירים נאלצים לשכור, מחפשים דירות קטנות - וכך המחירים עולים.

 

באר שבע: עלייה של כ‭.7%-‬ לפני כארבע שנים, על רקע שוק ההון הקורס והמשבר העולמי, רכשו משקיעים רבים דירות בעיר. מדובר במשקיעים עם סכומים קטנים יחסית, שחיפשו תשואה גבוהה בהשקעה לא סולידית. כך נרכשו דירות רבות, שקודם לכן לא היה להן קונה במשך שנים.

 

כעת, על רקע ביטול הפטור המתקרב, מוכרים המשקיעים את הדירות ברווח שנע בין ‭50%‬ ל‭.75%-‬ הביקוש לדירות להשכרה גדל, במיוחד מצד סטודנטים וזוגות צעירים, שמחכים עם רכישת דירה מתוך ציפייה להטבות בעתיד.

 

ירושלים: עלייה של כ‭.8%-‬ דירות שמוצעות למכירה על ידי משקיעים יש בעיקר בשכונות נווה יעקב, קריית יובל, פסגת זאב וגילה. במרכז העיר, היצע הדירות שנמכרו על ידי משקיעים נמוך.

 

חיפה: עלייה של כ‭.5%-‬ כמו בבאר שבע, נרכשו דירות רבות להשקעה בשכונות הזולות יותר של חיפה כמו הדר, קריית שפרינצק ונווה שאנן. כיום יש מכירות, בגלל הגזירה המתקרבת. בחיפה הקונים הם לרוב משקיעים שמציעים את הדירות להשכרה מחודשת, אבל התהליך כולו מכביד על השוק ויש תוספת נכבדה של זוגות צעירים ששוכרים.

 

רמת גן-גבעתיים: עלייה של כ‭.4%-‬ עם זאת, העלייה במחירי השכירות נובעת בעיקרה מהתוספת הנכבדה של הזוגות הצעירים, גרושים-גרושות וחד-הוריים - כולם מחפשים דירות להשכרה. חלקם הגיעו מתל אביב וחלקם מקומיים. מספר הדירות להשכרה אינו גדל, ולעומת זאת יש היצע של כ‭700-‬ דירות למכירה, שלא נרכשות על ידי משקיעים, וחסרונן בשוק ההשכרה מורגש היטב.

 

מודיעין: עלייה של כ‭.5%-‬ מאות דירות בנות שלושה חדרים נרכשו על ידי משקיעים לצורכי השכרה, וכעת הם מעוניינים למכור. חלקן מוצעות למכירה כבר חודשים, כי השוק קפוא, ומצד שני אינן בשוק ההשכרה. זוגות צעירים אינם נמנים עם הקונים, והמשקיעים מעדיפים למכור.

 

הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי פריד
גם השוכרים ישלמו ביוקר
צילום: חגי פריד
מומלצים