שתף קטע נבחר

גנץ על ההתעללות בגבעתי: "לא הפעם האחרונה"

הרמטכ"ל אמר כי הוא "רואה בחומרה" את פרשת הזובור ב"צעירים": "לעולם לא נוותר על העיסוק בכך". בדרך להסדרי טיעון עם החיילים: יורדו בדרגה, ייענשו ביותר מחודש מחבוש

בהתייחסות ראשונה לפרשת ההתעללות בגבעתי, הודה היום (ד') הרמטכ"ל כי "זה לא הפעם הראשונה שזה קרה, וגם לא האחרונה". במהלך תרגיל שריון ברמת הגולן, אמר רב-אלוף בני גנץ ל-ynet כי הוא "רואה את האירועים בחומרה. לעולם לא נוותר על העיסוק בעניין הזה".

 

ההתעללות בגבעתי - עדכונים אחרונים ב-ynet:

אישום בהתעללות בגבעתי: "הכריז על חייל פיגוע"

התעללות בגבעתי: "שתית קפה? קבל עונש"

הנאשמים מגבעתי: "מכות בצחוק עם נשיקה בסוף"

מגעים להסדר טיעון בפרשת ה"זובור" בגבעתי

 

מוקדם יותר נודע כי קצין ראשון שילם את מחיר פרשת הזובור ב"צעירים" בחטיבה. סגן מפקד הפלוגה המבצעית של גדוד "צבר" הורשע בעבירה של התנהגות שאינה הולמת על ידי מפקד החטיבה, לאחר שהתברר כי הכה "בצחוק וללא כוונת התעללות" חיילים ותיקים בגדוד. על הקצין נגזרו 14 ימי מחבוש והוא הודח מתפקידו. המג"ד, שדווקא ידע על המעשים הקשים שבהם נאשמים החיילים, עדיין ממשיך בתפקידו.

 

לבית הדין הצבאי מחוז דרום הגיעו היום תשעת החיילים שמואשמים בהתעללות בחיילים צעירים מהם. מרבית החיילים הגיעו להסדרי טיעון עם הפרקליטות הצבאית. כחלק מההסדר הם ייענשו ביותר מ-30 ימי מחבוש ויורדו בדרגה.

 

אמו של אחד העצורים אמרה: "שלחתי ילד מחונך ואקבל אותו בחזרה פושע. כשהוא סבל מדברים כאלה ומהתעללויות כאלה הוא לא התלונן, ועכשיו מנסים לפתור את התופעה על הגב שלו". אבא של עצור נוסף הוסיף: "החיילים האלו התגייסו לצבא לשירות קרבי, תוך כדי שהם מסכנים את עצמם ויכולים להיהרג. למה לא חינכו אותם ולימדו אותם כמו שחינכו אותם על נשק? כולם יודעים וידעו שקורים מקרים כאלה ועכשיו עושים מהם פושעים, שעירים לעזאזל".

 

באחד הדיונים אמר סנגור אחד הנאשמים, עו"ד אילן כץ: "הדבר שמדאיג את מרשי הוא לחזור להיות לוחם. אני מודה לתביעה שלא נגררו לענישה חמורה יותר, אך רק חושש שאנחנו מפספסים את הנקודה המרכזית והיא שמי שצריך לשבת על ספסל הנאשמים הם המפקדים. החבר'ה האלה שיושבים פה לא המציאו את הדברים. הם חוו בעצמם התעללויות דומות בשבירת מקלות שדריות על גבם".

 

אותו נאשם נענש ב-43 ימי מחבוש, שאת מרביתם כבר ריצה, הורד לדרגת רב"ט ולא טוראי ויירשם לחובתו רישום פלילי מופחת שלא ייפגע בעתידו. תמורת הסדר זה הוא הודה בכתב אישום מקל שכלל עבירת התעללות רגילה ולא בנסיבות מחמירות והתנהגות שאינה הולמת. "כפי שקרה גם בעבר במקרים אלו, זה מתחיל בקול תרועה רמה ומסתיים בקול ענות חלושה", אמר עו"ד כץ, ששימש בעבר כסגן הפצ"ר. "היה עדיף שהיו משאירים את הטיפול המשמעתי הראשוני על כנו ולא מתחילים בהליך המסורבל, כי גם כך יצאה תוצאה דומה. כרגיל, לא הואשמו קצינים בכירים שממשיכים לטעון שלא ראו ולא שמעו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גנץ. "רואה בחומרה"
צילום: דובר צה"ל
ההתעללות בגבעתי
עו"ד אילן כץ
צילום: רועי עידן
מומלצים