שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "להחרים את התיאטרון זה כמו לשרוף ספרים"

  הסערה בבריטניה לקראת ביקור "הבימה" בגלוב נמשכת: בעקבות דרישה של ארגונים פרו-פלסטיניים לבטל את הזמנת שחקני התיאטרון הלאומי ללונדון, יוצאת כעת קריאה נגדית על ידי שחקנים בריטים מובילים, שמשווה בין החרם לשריפת ספרים

  דמויות מובילות בעולם התיאטרון בבריטניה גינו במהלך הימים האחרונים בחריפות קריאות מוקדמות להוציא מרשימת המשתתפים בפסטיבל Globe To Globe שיערך בחודש מאי הקרוב בלונדון, את שחקני "הבימה" מסיבות פוליטיות. המחזאי הבריטי היהודי, סר ארנולד וסקר ("המטבח"), השחקן והבמאי סטיבן ברקוף והשחקנית מורין ליפמן, אמרו כי ניסיון לחסום שחקנים ישראלים מלהציג את "הסוחר מוונציה" במה שאמור להיות "אולימפיאדה שקספירית" לא שונה הרבה משריפת הספרים בעידן הנאצי.

   

  השחקן סיימון קאלו, שמוכר לקהל הישראלי בין היתר בזכות תפקידיו בסרטים "אמדיאוס", "ארבע חתונות ולוויה" וכן "שייקספיר מאוהב" אמר כי הוא מתנגד לחרם מכל סוג שהוא על אמנים וגופי תרבות, בייחוד בעלי רקורד מכובד של יצירה כמו להקת שחקני "הבימה" שאת עבודתה, כך לדבריו, לא ראה הקהל בבריטניה זמן רב מדי. "אם צריך להיות עימות הוא חייב להיעשות דרך הצינורות המוסכמים של דיון ורב שיח", הוסיף קאלו, "בוא נראה מה יש ל'הבימה' לומר לנו על החיים ובני האדם לפני שאנחנו מנסים להשתיק אותם", הוסיף.

   

  משתפי פעולה

  ההתנגדות לחרם צפה ועלתה בעקבות מכתב אמנים שנחשף בעיתון הגרדיאן ופורסם גם ב-ynet. במכתב, עליו חתמו 37 שחקנים ובמאים בהם אמה תומפסון, ריצ'ארד ווילסון ומרים מרגוליס, טענו כי לארח את 'הבימה' לאחר שהופיע בהתנחלויות קושר בין תיאטרון הגלוב השייקספירי לבין מדיניות ההפרדה של מדינת ישראל. "אנו דורשים מהגלוב לבטל את ההזמנה כך שהפסטיבל לא יהפוך למשתף פעולה עם הפרת זכויות אדם".

   

  37 מחזות מאת שייקספיר יוצגו בפסטיבל Globe To Globe ב-37 שפות שונות במהלך שישה שבועות. לצד ההפקה הישראלית של "הסוחר מוונציה" בעברית, יציגו בלונדון קבוצות קונות בהן תיאטרון אשתאר הפלסטיני שתציג את "ריצ'ארד ה-II". את הקריאה לחרם גינה גם סר ארנולד וסקר שאמר: "למנוע מקהל התנסות אמנותית היא בדיוק כמו שהנאצים שרפו ספרים של המוחות והכשרונות הגדולים ביותר באירופה".

   

  סר וסקר שכתב את "הסוחר", מחזה שמבוססת על יצירתו של שייקספיר אך כתוב מנקודת המבט של היהודי שיילוק, הדגיש כי אמנים שדורשים חרם של אמנויות אינם מבינים את טבע המקצוע בו הם עוסקים. "אם האמנות יכולה להעמיק את המודעות לסבל האנושי ולסייע לחדד מחשבה רגישה מדוע שנרצה למנוע כלים שכאלה מאותם אנשים שצריכים, לדעתנו, להיות מודעים לסבל ולחוסר הרגישות בהם הם לוקחים חלק?", אמר בראיונות לעיתונות הבריטית.

   

  סטיבן ברקוף שכתב מחזה שמוקדש לרשעים במחזותיו של שייקספיר כינה את מכתב האמנים שפורסם בעיתון הגארדיאן "זבל מסוכן שמשווה אמנים עם מדיניות הממשלה". ברקוף שביים בשנות ה-90 את השחקן דורון תבורי בהפקה "המלט" של תיאטרון חיפה, אמר כי הוא מודע לכך שמרבית השחקנים הישראלים, כמותו, מתנגדים למדיניות הנוכחית של ממשלת ישראל. "מכל זה עולה סירחון שמזכיר לי מאות פעמים אחרות שזכויותיהם של יהודים נשללו משלל סיבות ככותבים, שחקנים וציירים מתקופת רוסיה של הצאר, דרך היטלר והלאה.

   

  "יש צל אנטישמי סביב הנושא היהודי ובעיקר סביב ישראל, שעוצר בעד אנשים להתבונן בדברים כמות שהם", הוסיף ואמר, "זה נורא להחרים שחקנים - הם הלוא השליחים של הדרמה והספרות, הם השליחים של האור והפילוסופיה של אומה".

   

  הצהרה עולמית

  ברקוף ומורין ליפמן תהו מדוע מכתב האמנים שקרא להחרים את הבימה לא יצא במקביל גם נגד מעורבותן של מדינות כמו ניגריה, זימבבווה, פקיסטן, רוסיה וסין שמופיעות בפסטיבל בהפרת זכויות אדם. ברקוף קרה לתקיפת הנציגות הישראלית בפסטיבל באופן בלעדי: "צבועה ומתחסדת".

   

  בתגובה לדברים אמרה מורין ליפמן בעיתונות הבריטית: "הם צריכים להתבייש בעצמם, אנשי הספר מחרימים ספרים. זה גועלי. זו מחשבה פשטנית להאמין שבאמצעות חרם של קבוצת שחקנים אתה מביא לידי ביטוי איזו הצהרה עולמית מרחיקת לכת. אני לא ממש רואה אותם קוראים להחרמת המצאות ישראליות ששינו את העולם. החותמים על המכתב לא הועילו לא למטרות שבאו לקדם ולא לאמנות. תנו להבימה להשמיע את קולה וכשהתיאטרון הישראלי יופיע פה תנהלו דיאלוג כמו אנשים בוגרים".

   

  במהלך הימים האחרונים חזרו ואמרו בתיאטרון הגלוב כי למרות הלחצים, אין בכוונתם למשוך את ההזמנה ולבטל את ביקורו של התיאטרון הלאומי הישראלי בלונדון. עם זאת מאחורי הקלעים מתכוננים לאבטחת האירוע בעקבות מידע על ניסיונות להפרת הסדר באמצעות רוכשי כרטיסים שיהיו באולם, כפי שנעשה בחודש ספטמבר האחרון בקונצרטים של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בלונדון, אז התפרצו לאולם מפגינים שהורחקו ממנו בהתערבות אנשי הביטחון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אמה תומפסון. נגד מדיניותה של ישראל
  צילום: gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים