שתף קטע נבחר

אסתר פולארד בכתה אצל פרס: 'לא להיות אלמנה'

בעוד המרגל הישראלי מאושפז בבית חולים בארה"ב, אשתו ופעילי המטה באו לבית הנשיא. הוא ניסה להרגיע אותה ואמר שיפעל במהירות בנושא, ויפנה לנשיא אובמה אולי עוד הערב

כשדמעות בעיניה, נפגשה בצהריים אסתר פולארד, רעייתו של ג'ונתן פולארד, עם נשיא המדינה שמעון פרס במשכנו. מצבו הרפואי של המרגל הישראלי הכלוא בארצות הברית 26 שנים הידרדר בסוף השבוע, והוא הועבר מבית הסוהר לבית חולים. הנשיא ניסה להרגיע אותה, אמר שבכוונתו "לפעול במהירות" בנושא, וייתכן שיוציא בקשה רשמית לנשיא אובמה עוד הערב.

 

גלעד שליט חתם על העצומה למען פולארד

 

בפתח הפגישה, אמר פרס לפולארד כי הוא "מאוד מוטרד ומודאג מהידיעות האחרונות על בריאותו של יונתן. זכות יסוד שלי כנשיא היא להיות שליח מצווה ולפעול בכל הכלים העומדים ברשותי מול הממשל האמריקאי כדי להאיץ את שחרורו. בכוונתי לפעול במהירות", הצהיר.

 

פרס אמור לקבל ביוני את "מדליית החירות" מנשיא ארצות הברית ברק אובמה, ולאחרונה התגברו הקולות בציבור וגם בקרב חברי הכנסת, לקרא לו לנצל את המעמד ולפעול לשחרור פולארד. "כנשיא מדינה החותם בעצמו על חנינות לאסירים בישראל, אחד מהשיקולים המרכזיים בהחלטתי הוא מצבו הבריאותי של האסיר", אמר לפולארד, "וזה יהיה אחד הנימוקים העיקריים שאעביר לנשיא אובמה, מאחר ומדובר בשיקול הומניטרי מוסרי כבד משקל לאור מצבו הבריאותי הקשה".

 

אסתר פולארד אמרה לנשיא שהיא "מבינה שהוא לא יכול להקדים את הפגישה מיוני, אבל מצבו של יונתן לא מאפשר לחכות עד אז וגם לא פחות מזה". על פי הדיווח האחרון שקיבלה, הוסיפה, בבית החולים מנסים לייצב את מצבו.

 

אסתר פולארד, פרס וח"כ אורי אריאל, היום בבית הנשיא (צילום: אורי לנץ, פלאש 90) (צילום: אורי לנץ, פלאש 90)
אסתר פולארד, פרס וח"כ אורי אריאל, היום בבית הנשיא(צילום: אורי לנץ, פלאש 90)

 

"אני פונה אליך כאשתו של יונתן פולארד שלא רוצה להפוך לאלמנתו. האמריקנים ובראשם הנשיא אובמה מבינים את משמעותו של חג החירות. הם מבינים את הסמל, מבינים את הערך של חירות והומניות. אני מבקשת ממך לפנות עוד היום לנשיא אובמה ולבקש ממנו לקצוב לאלתר את עונשו אל יונתן. על מנת לוודא שאם יצליח להתגבר ולהתאושש, הוא לא יחזור לכלא".

 

אפי להב, פעיל מרכזי בוועד למען פולארד סיפר לנשיא שפגש אותו בכלאו לפני חודש. "כבר אז היה לי ברור שאם לא נעשה משהו, ואם לא ישוחרר בדחיפות, המשבר הקרוב הוא עניין של זמן". ככל הידוע מדובר בבעיה רפואית חדשה, שאינה קשורה לניתוח שעבר בכליות באוגוסט האחרון, או לבעיות קודמות שמהן סבל.

 

הפגישה עם אסתר פולארד לא תוכננה מראש, ונערכה במקביל לבואם המתוכנן של אנשי מטה המאבק. הם מסרו לפרס מכתב שעליו חתמו 80 חברי כנסת, בדרישה שיפעל אובמה. במהלך הפגישה הוזכרו שמות של בכירים אמריקנים שקראו לאחרונה לשחרר את פולארד, גם כאלה שנחשפו לכל החומר החסוי בפרשה. אסתר ביקשה מהציבור להמשיך להתפלל לשלומו.  

 

מוקדם יותר הבוקר נפגש הנשיא עם מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בביתו בירושלים. בתגובה לדרישת מטה המאבק הבטיח פרס לעשות כל שביכולתו בבואו לוושינגטון, לקבלת "מדליית החירות" מהנשיא,

 אך הוסיף כי "אני לא יכול להקדים את ה-13 ביוני. זה מה שנקבע לי. יש גם שיקולים אמריקניים שאני לא בטוח שאני בקיא בהם". כשנשאל אם אינו חושש שזה יהיה מאוחר מדי, ענה: "מה אפשר לעשות?".

 

בתוך כך, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בעקבות אשפוז פולארד ש"הגיע הזמן לשחרר אותו. חג החירות של כל היהודים צריך להפוך לחג החירות הפרטי של פואלרד. פעלתי רבות ואמשיך לפעול למען שחרורו".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 08/04/2012 11:16

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס, היום. מה אפשר לעשות?
צילום: אורי לנץ, פלאש 90
ג'ונתן פולארד. המאבק מתגבר
צילום: איי פי
מומלצים