שתף קטע נבחר

לכבוד פסח: הרשתות ייקרו קפה, מאפים וכריכים

במקדונלד'ס התייקרה ארוחת ילדים ב-11.5-2.4 שקל, בקפה ג'ו התייקרו, בין היתר, סלטים וטוסטים ובארומה עלו מחירי המאפים. ברשתות טוענים: "אלה לא אותם מוצרים". העלאת המחירים המפתיעה ביותר נצפתה בקפה קפה, שם העלו את מחיר הקפה ההפוך ב-2 שקלים, "בגלל הכשרת הסניפים"

פסח זה חג יקר ברשתות הקפה והמזון המהיר: צרכנים שיצאו עם ילדיהם לדרכים גילו שארוחת ילדים במקדונלד'ס עולה כעת, לכבוד החג 38 שקל במקום 26.5 ש' - עלייה של עשרות אחוזים. בקפה ג'ו העלו מחירים ב-7%, בארומה ישראל יקרו את המאפים ב-1.5 שקלים ובארומה ת"א התייקרו כריכים מסוימים ב-3-2 שקלים. ארוחה בלאפה התייקרה במקומות שונים ברחבי הארץ ב-5 שקלים, לרגל החג, והמדהים מכל: צרכנים שעובדים בחול המועד הופתעו לגלות שדווקא הקפה שהם נוהגים לשתות ברשת קפה קפה, מוצר נטול קמח מצה, התייקר בלמעלה מ-10%.

 

 

"כל בוקר אני קונה קפה הפוך בסניף קפה קפה במגדלי בסר בר"ג", סיפרה ל-ynet עובדת באחד המשרדים שבאזור. "כיוון שאני עובדת בחול המועד, גם היום הגעתי עם כמה קולגות לסניף קפה קפה ונדהמנו לגלות שהם ייקרו את הקפה ההפוך הקטן מ-13 ל-15 שקל ואת ההפוך הגדול מ-16 ל-18 שקל התייקרות המגיעה ל-15%.

 

מה הקשר בין קפה לפסח?

כששאלו מדוע התייקרו משקאות הקפה, נאמר להם שהסניף כשר לפסח והונהג בו תפריט מיוחד לפסח שמגלם עלייה ממוצעת של 10% במחיר. "מה הקשר בין קפה לפסח"? תוהה הצרכנית.

 

"זו עליית מחירים משמעותית. גם קפה אמריקנו התייקר 'לכבוד החג' מ-12 ל-15 שקל. כריך עולה שם עכשיו 50 שקל! כן 50 שקל לכריך רק כיוון שהוא עשוי מקמח מצה (מחיר כריך ברשת בימים כתיקונם נע בין 36 ל-48 שקל, לא כולל כריך סלמון. מ.ק). 

 

על המחאה החברתית הם לא שמעו? בסוף אף אחד מאיתנו לא קנה כלום כי זה באמת יקר מדי. העדפתי לעשות לעצמי נס קפה בעבודה".

 

ארומה ייקרה מאפים קפה ג'ו את ארוחת הבוקר

צרכנים מדווחים כי גם בארומה ת"א חלה התייקרות של 3 שקלים במחירי כריכים מסוימים. גם בארומה ישראל נצפתה עליית מחירים: הורים שיצאו לטיול בירושלים עם ילדיהם הגיעו לסניף קינג ג'ורג' בעיר. "התפריט השתנה לכבוד פסח", הם מספרים.

 

"לזכות הרשת יאמר שנראה לנו שמחירי הכריכים והסלטים נשארו אותו דבר, אך המאפים כמו עוגות ובורקס התייקרו ב-1.5 שקלים בממוצע. זו עליית מחירים די משמעותית". בניגוד לקפה קפה, הקפה בארומה ישראל, לא התייקר לכבוד הפסח.

 

ברשת קפה ג'ו לא נשאר מאחור וגם הם העלו מחירי מוצרים: העוגות התייקרו בממוצע ב-10%, מחירי חלק מהכרי עלו ב-3-2 שקלים, מחירי הסלטים ברשת התייקרו ב-2 שקלים, ארוחת בוקר התייקרה מ-52 שקל ל-56 שקל וטוסט כשר לפסח עולה בפסח 46 שקל במקום 44 שקל.

 

מקדונלד'ס: ההמבורגר גדול יותר

רשתות הקפה לא לבד בהתייקרויות. אם שטיילה עם בנה גילתה שמנת ילדים במקדונלד'ס התייקרה מ-26.5 ביום חול ל-38 שקלים, בחסות החג. "עדיין מקבלים צעצוע הפתעה - אבל מהי הסיבה בגינה העלו בצורה כה חדה מחיר של ארוחה בינונית בגודלה ולא לגמרי משביעה? הילד שלי, למשל, בחר לקלף את הלחמנייה מהמנה שלו ולאכול רק את קציצת ההמבורגר".

 

"לפי חישובי, ארוחה במקדונלד'ס למשפחה ממוצעת בישראל בת שלושה ילדים  תעלה 111 שקל. בורגר ראנץ' לשם השוואה, לא העלו מחירים לרגל החג". 

 

צרכנים אחרים טוענים שנתקלו בשווארמיות שייקרו את הלאפות שהם מוכרים בכ-5 שקלים, בחסות החג. "קמח מצה יקר יותר", נאמר לצרכנים. ועם זאת, אפשר למצוא נקודות מכירה בהן לאפות כשרות לפסח נמכרותבמחיר זהה ללאפותץ שאינן כשרות לפסח.

 

תגובות: מגלגלים את העלויות על הצרכן

"מרשת קפה קפה נמסר: "במהלך חג הפסח ישנה עליית מחירים נקודתית של 5%-10% זאת כפועל יוצא של מחירי המוצרים הכשרים לפסח וכל הנלווה לכך (למשל כלים מיוחדים להגשה בפסח). התפריט המוצע בסניפי הרשת במהלך החג רלוונטי אך ורק עבור ימי החג ולאחר מכן יוחזרו התפריט והמחירים שקדמו לחג. רשת קפה קפה מאחלת לכול לקוחותיה חג שמח וכשר" .

 

במקדונלד'ס מסרו כי ברשת יש 40 סניפים כשרים לפסח, סניפים לא כשרים וסניפים שמוכרים מוצרים מקמח מצה. "מחיר ארוחת ילדים ביום חול הוא 26.5 שקלים. הארוחה מכילה המבורגר ילדים (קטן), צ'יפס קטן ושתייה.בימי החג – בגלל אילוצי הכשרות ושימוש בלחמניות כשרות לפסח - אין אנו מוכרים המבורגר קטן, וארוחת הילדים משתנה להמבורגר דלאקס (כפי שתיים וחצי מגודלו של הקטן) עם צ'יפס קטן ושתייה קטנה. מחיר ארוחה זו הוא 38 שקל.

 

"ארוחת ילדים עם נאגטס ביום רגיל עולה 26.50 ש' ומכילה 4 נאגטס, צ'יפס ושתייה קטנים. בפסח, הארוחה מכילה 5 נאגטס, ועולה 28.90 שקל".

 

מארומה ישראל נמסר בתגובה: "המאפים לפסח הם מאפים אחרים לגמרי אותם הזמנו במיוחד בשביל החג. ממוצע המחירים שלהם גבוה מעט לעומת המאפים הרגילים שלנו, אך מוצר כמו בראוני נשאר באותו מחיר בדיוק.

  

"פסח הוא חג מאוד חשוב לנו. למרות שחומרי הגלם של הלחמים לחג עולים לנו יותר לא העלנו את מחירי הכריכים. גם את מחירי המשקאות, המיצים, ארוחת ילדים, והאייסים לא העלנו, המחירים זהם לשנה שעברה למרות שחלו התייקרויות, משום שהחלטנו לממן את ההוצאות של פסח בעצמנו".

 

מקפה ג'ו נמסר בתגובה: "מדי שנה יש עלייה במחיר חומרי הגלם של היצרניות , בגלל תחלוף בין מוצרים על בסיס קמח למוצרים ללא קמח. לנו כרשת שחשוב לה לשמור על הצרכן. גילמנו עלייה של 7% בממוצע - כמה שעלה לנו - העלנו לצרכו לא מעבר לזה. החלפנו בין פסטה לניוקי למשל, כשניוקי זה מלכתחילה מוצר יקר יותר. אם פסטה פטריות ברשת עלתה 46 שקלים, ניוקי פטריות עולה 48 שקל - עלייה של 4%-5%. טוסט שעולה 44 שקלים עולה בפסח 46 שקלים, עלייה של 5%. כל הסלטים התייקרו ב-5% משום שהם מלווים בלחמניה כשרה לפסח. בניגוד למתחרים לא העלנו את מחירי הקפה ודאגנו שעליות המחירים יהיו מינוריות במידת האפשר".

 

מארומה בתל אביב נמסר: "בשל חג הפסח מחירי הלחם מהספק יקרים יותר ולכן מחירי הכריכים הכשרים לפסח יקרים ב-3 שקלים מהמחיר הרגיל. נדגיש כי מחירי הסלטים לא השתנו ומוגשים עם מצה ללא תוספת תשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
קפה קפה. ההפוך והאמריקנו התייקרו
מקדונלד'ס. ארוחת ילדים התייקרה מ-32 ל-37 שקל
ארומה. המאפים התייקרו
צילום: דורון גולן
מומלצים