שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא בלי הגבלה: הגדלת חזה - רק מעל גיל 22

  בכנסת מבקשים להקשות על צעירות שרוצות לשפץ את גופן: הצעת חוק חדשה תאפשר רק לנשים מעל גיל 22 לעבור ניתוח להגדלת חזה, אלא אם כן מדובר בבעיה רפואית, כך מדוח "ידיעות אחרונות". ח"כ שמאלוב ברקוביץ: "צריך לדאוג לנוער"

  הלחץ החברתי, הדוגמניות המפתות והרצון להתמודד עם דימוי גוף בעייתי מובילים נשים רבות אל איזמל המנתחים. עכשיו מנסים בכנסת לגרום לצעירות להמתין עד לאחר השירות הצבאי לפני שיוכלו לנסות ולשפץ את גופן: הצעת חוק חדשה מציעה להטיל איסור גורף על ניתוחים להגדלת והקטנת חזה עד גיל ‭.22‬

   

  קראו עוד על הגדלת חזה :

   

  את היוזמה החדשה מובילה חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה‭,(‬ והיא זוכה לתמיכה בקרב ח"כים בקואליציה ובאופוזיציה. לדברי הח"כים, היוזמה באה עקב תלונות של הורים אשר פנו לכנסת, לאחר שבנותיהן מיהרו לבצע ניתוחים בגיל 18 בשל לחץ חברתי בבתי-הספר.

   

  לפי החוק המתגבש, נשים לא יוכלו לעבור ניתוח קוסמטי בחזה עד גיל ‭- 22‬ למעט במקרים של עיוות בגוף או לצורך רפואי שיאושר על ידי רופאים. המטרה, לדברי ח"כ שמאלוב-ברקוביץ‭,'‬ היא לאפשר לצעירות לחיות כמה שנים ב"עולם האמיתי‭,"‬ כלומר מחוץ לבתי-הספר, על מנת לדעת אם הן אכן מעוניינות וזקוקות לניתוח או שהרצון נובע מלחץ חברתי.

   

  בנוסף נקבע כי לפני כל ניתוח להגדלת חזה, בשל הסיכונים, יחויבו המנותחות - בכל גיל - להיפגש עם אנשי מקצוע כמו רופא, עובד סוציאלי או פסיכולוג אשר יוכשרו במיוחד כדי להסביר להן מהן הסכנות האפשרויות לפני שיזמינו את ההליך הכירורגי. עם זאת הם לא ינסו לשכנע את הנשים לחזור בהן.

   

  המנתחים יחויבו להחתים את הנשים על שני טפסים שבהם יפורטו הסיכונים: הטופס הראשון ייחתם לפחות 30 יום לפני הניתוח, והאחר כפי שנהוג היום - זמן קצר לפניו. כך יוכלו הנשים שמעוניינות בכך לברר יותר פרטים על הסיכונים, ובעת הצורך יישאר להן מספיק זמן על מנת להתחרט.

   

  השלב הרביעי בהצעה קובע כי מערכות החינוך והצבא יקיימו פעילויות הסברה בקרב תלמידות התיכון והחיילות, על מנת להסביר את הצורך בדימוי עצמי גבוה ובנטרול ההשפעות של גורמים חיצוניים, שפעמים רבות גורמים לנשים לרצות ניתוחים מיותרים.

   

  "ניתוח פלסטי שמטרתו לתקן עיוות בגוף הוא לגיטימי וברור, אבל הבעיה היא כאשר מדובר בהגדלת איבר בצורה מלאכותית ולא נחוצה רק בשביל להתאים למודל שאליו נחשפים בני נוער בפרסומות, בתוכניות הריאליטי או בסרטים‭,"‬ אומרת ח"כ שמאלוב-ברקוביץ‭.'‬ "אידיאל היופי הנשי הופך להיות חזה גדול. בני הנוער חיים במציאות מדומה ועלינו לדאוג לשלומם‭."‬

   

  כשליש מכלל ניתוחי החזה האסתטיים בישראל נעשים בנשים בנות 18 עד ‭.21‬ מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית והיחידה לכוויות בבית-החולים רמב"ם בחיפה, פרופ' יהודה אולמן, מתקשה לראות היגיון בהצעת החוק החדשה. "אני לגמרי משוכנע שגיל ‭,18‬ שבו נשים היום מקפיצות מטוסים ויושבות במארבים, הוא גיל מספיק על מנת להחליט אם להיכנס לניתוח.

   

  "נשאלת השאלה גם היכן עובר הגבול? למה חזה כן ואף לא? מה לגבי אוזניים? לא מדובר בניתוח לא הפיך שמסכן אותן במשהו‭."‬

   


  הגדלת חזה - הצעת החוק החדשה

  הגדלת חזה - הצעת החוק החדשה
  החוק הנוכחי הצעת החוק
  ניתן לעבור ניתוח מגיל 18 ניתוח יהיה אפשרי רק מגיל 22
  מגיל 16.5 ניתן לעבור ניתוח בהסכמת הורים רק במקרים רפואיים אפשר יהיה לעבור הליך כירורגי מתחת לגיל 22
  המטופלת חותמת על טופס הסכמה בסמוך לניתוח המטופלת תצטרך לחתום על הסכמה 30 יום לפני ההליך וגם בסמוך לניתוח
  אין חיוב לתמיכה נפשית לפני ההליך הכירורגי מטופלות בכל גיל יחויבו לפגוש אנשי מקצוע שיסבירו להן על סכנות הניתוח

      

  השתתף בהכנת הידיעה: דניאל אדלסון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כשליש מכלל ניתוחי החזה האסתטיים בישראל נעשים בנשים בנות 18 עד 21
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים