שתף קטע נבחר

התקף לב בהדסה: 67 שקל לשני קפה ומאפה

כמה עולה הזמנה של קפה, תה ו-2 גביניות קטנות, בעגלה של קפה הלל בביה"ח הדסה? 67 שקלים, בעוד שאוטומטי הקפה במקום לא פועלים בגלל פסח. קפה הלל: "אלה מחירים גבוהים של ספק חיצוני". הדסה: "נבדוק". צרכנים מספרים גם על מחירים גבוהים בחניונים ובשירותי שטיפת מכוניות. פסח שמח

בעקבות הפרסום ב-ynet על רשתות שהעלו מחירי קפה, מאפים וכריכים "בגלל פסח", צרכנים מספרים ל-ynet על התייקרויות נוספות. מכוני שטיפת מכוניות שהעלו מחירים, חניונים שגובים מחיר חג בחול המועד וכן - מסתבר שיקר בפסח גם לחולים ולמשפחותיהם: מחירי המאפים בדוכן של קפה הלל בבית-החולים הדסה התייקרו, כאילו לא מדובר בבית-חולים ממשלתי אלא פרטי.

 

 

"הגענו לבית-החולים הדסה עין כרם והזמנו קפה אמריקנו, תה ושתי גביניות קטנות בדוכן של קפה הלל. כשראיתי את החשבון הופתעתי מאוד: 67 שקל", מספר אוהד, שבא לבקר את אמו בביה"ח.

 

"לקראת פסח, הם העלו בצורה חדה את המחירים ו'מכריחים' את ציבור החולים ובני משפחתם לשלם מחירים הזויים והם הזכיין הבלעדי במקום.

 

"זו חוצפה ממדרגה ראשונה של קפה הלל ובית החולים הדסה. הייתי מצפה מביה"ח שיגדיר גבול למחירים ולא יאפשר לזכיין להשתולל, הרי מדובר בדוכן קבוע שנמצא במרכז ממשלתי כבר הרבה שנים".

 

"מכונות הקפה האוטומטיות לא פועלות בגלל החג"

לטענת אוהד, בלובי ביה"ח ישנה רק העגלה הקבועה של קפה הלל. יחד עם זאת, בקניון הצמוד לבית החולים פועלים בתי קפה נוספים כמו ארומה ונאמן, וכן פועל שם סניף של קפה הלל, אך כפי שלמדנו הפסח, המחירים שם לא בהכרח נמוכים יותר.

 

לפי אוהד, "החולים לא מגיעים לקניון, לא סביר שהם יעברו לקניון עם פיג'מה", הוא טוען. "גם המשפחות של החולים קונות משהו לאכול בלובי בית-החולים ולא בקניון, אחרת לא היה שם דוכן קפה הלל. בדוכן הזה גם קונים קפה ומאפה לחולים".

 

מה לגבי מכונות קפה אוטומטיות?

 

"כיוון שפסח עכשיו, הן לא פועלות כרגע בבית-החולים והברירה היחידה למי שמבקר חולה ולא רוצה לנדוד הרחק ממנו - נותרה קפה הלל".

הקבלה שלא תאומן ()
הקבלה שלא תאומן
 

21 שקל לגבינית קטנה, 25 שקל לבורקס

התקשרנו לסניף קפה הלל בקניון הסמוך לביה"ח כדי לברר בכמה הם מתמחרים את המאפים. מסתבר שהמחירים הם ככל הנראה, מחירי רשת. "מאפה גבינה, גבינית, עולה 21 שקל", אישרו לנו בסניף בשיחת טלפון. כששאלנו מה גודל המאפה נעננו: "קטן". עוד אמרו לנו שם: "יש גם מאפה תפוחי עץ גדול יותר שעולה 21 שקל ובורקס גבינה שעולה 25 שקל. מחירי הקפה לא עלו".

 

25 שקל לבורקס?

 

"הוא מגיע עם ביצה קשה וטחינה".

 

21 שקל לגבינית קטנה?

 

"אלה מאפים מיוחדים לפסח".

 

קפה הלל: "רשתות אחרות העלו את מחירי הקפה"

יוסי שרף מבעלי קפה הלל מסביר: "את המאפים לפסח אני קונה מגוף חיצוני, ספקים שהמחירים שלהם מאוד גבוהים ואין לי שליטה עליהם, אלה לא מאפים שאני יכול לשלוט עליהם בבית המאפה שלי. אם אנו רוצים להגדיל את ההיצע בפסח אין לנו הרבה ברירות אלא לקנות מגוף חיצוני.

 

"חשוב לי להדגיש שעליית המחיר לא מגיעה במקומות שלרשת יש שליטה עליהם - לא ניצלנו את עליות המחירים בחומרי הגלם לפסח, כדי להעלות מחירים לצרכנים במוצרים אחרים. מחיר זה דבר יחסי, אני חושב שאם רשתות אחרות העלו את מחיר הקפה לפסח - זה יותר מקומם".

 

מדוברת ביה"ח הדסה נמסר בתגובה: "מדובר במקום פרטי, המופעל על ידי זכיין ולא על-ידי הדסה. התלונה תיבדק".

 

הסיבה להתייקרות החניון: "חול המועד זה חג"

לא רק בהדסה המחירים עלו באופן חגיגי. גם בת"א רוח החג שורה על בעלי העסקים: אלכס פנה ל-ynet עם סיפור על "רוח יצירתית" של בעלי עסקים בחול המועד פסח: "נסעתי עם בני לחוף תל-ברוך בת"א. החניון בחוף מופעל על-ידי חברה שקיבלה זיכיון מעיריית ת"א. מחירי החניה מצויינים על גבי שלטים מאירי עיניים: בימי חול 24 שקל למי שאינם תושבי ת"א ו-12 שקל לתושבי ת"א - בשבתות וחגים 30 שקל למי שאינם תושבי ת"א ו-15 שקל לתושבי ת"א. באיזה תעריף חוייבתי? כמובן שבתעריף שבתות וחגים.

 

"כשההתרעמתי על כך אצל השומר, תשובתו הייתה 'זה מה שנתבקשתי לקחת'. אני חייב לציין שאין זו הפעם הראשונה שאני נתקל בתופעה".

  

אבי ולרפלש, הבעלים של אמצע תל ברוך שרותי חניה בע"מ מסר בתגובה: "חול המועד זה חג לכל דבר. כל עם ישראל מטייל ולא עובד. מי שעובד בחול המועד מקבל תוספת שכר. לכן עד יום א' אני מנהיג תעריף חג".

 

אולם חול המועד אינו נחשב לשבתון ועסקים רבים עובדים כרגיל בימים אלה. לפי החוק במדינת ישראל, תקופת חול המועד לא נחשבת לחג ואין אזכור בחוק לגבי תוספת תשלום על עבודה בימים אלה. השוני היחיד מיום חול רגיל: ישנם עובדים מאורגנים שעובדים בתקופה זו שעה אחת פחות.

  

כמה עולה לשטוף את האוטו בפסח?

ישנן גם תחנות שטיפת מכוניות, ששינו מחירים. מחירי שטיפת מכוניות פרטיות (שאינן 4X4) עמדו עד לאחרונה על 45-30 שקלים בממוצע אך נראה שהשטיפה התייקרה: בתחנת שטיפת הרכב בדרך נמיר ברמת-אביב, למשל, המחיר עומד כעת על 60 שקל. 

 

ב"קינג ווש" בדרך רבין 4, פתח תקווה המחיר עלה ל-55 שקלים. "כן, העלנו את המחיר של השטיפה מ-50 ל-55 שקל אבל אין לזה קשר לפסח", אמרו לנו שם. 

 

האם המחירים הקודמים יחזרו אחרי פסח?

 

 

"רק אם מחירי החשמל והמים ירדו".

 

גם בקאר ספא, בליגד, מודיעין, שטיפת רכב עולה עכשיו 55,60 או 70 שקל, וניקיון כולל לפסח עולה 150 שקל. "המחירים לא עלו", טוענים שם. בתחנת השטיפה בכבאי 1 בכרמיאל, המחיר נמוך יותר, אך התייקר לאחרונה: שטיפת הרכב עולה 40 שקל אחרי ש"התייקרה בכמה שקלים ב-1 בינואר", כך נאמר לנו בטלפון.

 

גם בדרום וברמת השרון משתלם יותר לרחוץ את הרכב: ב"יורם שטיפה" באופקים טוענים שלא העלו את המחיר והוא עומד על 40 שקל, וכך גם בתחנת שטיפת המכוניות ברחוב סוקולוב ברמת השרון. 

 

המידע הראשוני לידיעה הגיע מהדואר האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הדסה. גם בקניון יקר
צילום: Lowshot.com
מומלצים