שתף קטע נבחר

ישראל לפעילים: תודה שבאתם, טוסו לסוריה

ההיערכות למטס בנתב"ג נכנסת להילוך גבוה, וההערכה היא שפעילים צפויים להגיע כבר הלילה. הם יקבלו מכתב: "היית יכול לבחור למחות נגד הטבח היומי שמבצע המשטר הסורי בבני עמו, אבל בחרת למחות נגד הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". פעילי שמאל יחכו להם במשמרות: "אין כוונה לעורר פרובוקציה"

בנמל התעופה בן גוריון החלו להיערך להגעת פעילי המטס. להערכת המשרד לביטחון פנים, הפעילים יתחילו להגיע כבר הלילה (יום א'). הפעילים שיגיעו לישראל יקבלו מכתב עם הגעתם: "פעיל יקר, אנו מעריכים את בחירתך בישראל כמושא דאגותיך בתחום זכויות האדם. אנו יודעים שעמדו בפניך אפשרויות ראויות רבות. היית יכול לבחור למחות נגד הטבח היומי שמבצע המשטר הסורי בבני עמו, שגבה אלפי קורבנות".

 

מטס המחאה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

במכתב הישראלי לפעילים, נכתב עוד: "היית יכול לבחור להפגין נגד הדיכוי האלים שמפעיל המשטר באיראן נגד מתנגדיו וביצוע פיגועי טרור ברחבי העולם. היית יכול לבחור להפגין נגד שלטון חמאס ברצועת עזה. שם מבצעים ארגוני הטרור פשע מלחמה כפול כאשר הם יורים לעבר אזרחים תוך שימוש באזרחים כמגן אנושי.

 

הנוסח האנגלי של המכתב לפעילים הפרו-פלסטינים שיגיעו לנתב"ג ()
הנוסח האנגלי של המכתב לפעילים הפרו-פלסטינים שיגיעו לנתב"ג

 

"אולם אתה בחרת למחות נגד ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בה קיים שוויון זכויות לנשים, העיתונות מבקרת את הממשלה, ארגוני זכויות אדם חופשיים לפעול, קיים חופש פולחן לכולם ומיעוטים אינם חיים בפחד. לכן אנו מציעים לך ראשית לפתור את הבעיות האמיתיות באזור ואחר כך לשוב לישראל כדי לחלוק עמנו את ניסיונך. טיסה נעימה".

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הביע מוקדם יותר שביעות רצון משיתוף הפעולה עם חברות התעופה הזרות. "אנחנו בקשר גם עם חברות תעופה וגם עם מדינות וביקשנו מהם שכל מי שמזוהה על-ידנו שלא לאפשר לו לטוס, אני חושב שהם די פעלו בהתאם". לדברי השר לביטחון פנים, ההיערכות הראשונית תחל הערב, אך היום המרכזי מבחינת המטס הוא מחר. "יש מידע שמטוס לא מזוהה יגיע הלילה עם מספר פעילים", אמר השר, "אנחנו נערכנו, ההנחיות לכוחות ברורות למנוע פרובוקציות, ולא לאפשר הפרות סדר בשדה התעופה בן גוריון. כשנדע שיש פעילים שבאים להפר את הסדר אנחנו נבודד אותם מהשדה המרכזי".

 

פעילי שמאל יחכו לפעילים: יתחלפו במשמרות

גם מארגניו הפלסטיניים של המטס נמצאים בישורת האחרונה לקראת הגעת הפעילים לנמל התעופה בן גוריון. לפי המארגנים, חלק מהפעילים אמורים לנחות כבר הערב, בעיקר אלו המגיעים מארה"ב או מקנדה, אך הכמות הגדולה ביותר של הפעילים אמורה לנחות בישראל מחר, החל משעות הצהריים המוקדמות.

 

החל ממחר ימתינו לאנשי המטס פעילי שמאל ישראלים שתומכים בהם בתוך אולם מקבלי הפנים בנתב"ג. הפעילים הישראלים יתחלפו במשמרות שחלקן יהיו גדולות וחלקן קטנות וימתינו לזרים שיגיעו. הם ישאו עמם שלטים בכמה שפות המברכים את הפעילים עם הגעתם.

 

שוטרים בכוננות בנתב"ג, הערב (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שוטרים בכוננות בנתב"ג, הערב(צילום: עופר עמרם)

 

רות, אחת הפעילות המשתתפות בקמפיין, אמרה ל-ynet, כי תפקידה של הקבוצה הישראלית יהיה לקבל את פני המגיעים ולהעביר אותם במהירות לבית לחם, שם תהיה נקודת הכינוס המרכזית שלהם. "יש לנו היתרון של חופש התנועה, העברת אינפורמציה והקשר עם עורכי דין במידת הצורך. אנחנו מצפים לזה שיעצרו אותנו בשדה התעופה, למרות שאין לנו כוונה לעורר פרובוקציה".

 

בהודעה שהתפרסמה בין הפעילים הישראלים נכתב במפורש כי יש סיכוי ממשי שכל מי שיגיע לשדה התעופה מחר - ייעצר. הם הדגישו כי יינתן סיוע משפטי לכל מי שייעצר.

 

לא מתכוונים להפר את הסדר. פעילי שמאל שהתפרעו במטס הקודם (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לא מתכוונים להפר את הסדר. פעילי שמאל שהתפרעו במטס הקודם(צילום: ירון ברנר)

 

בינתיים מתמודדים הפעילים עם העובדה שכמה חברות תעופה ביטלו את כרטיסי הטיסה של חלק מהפעילים. אחד ממארגני המטס הפלסטיניים, ד"ר מאזן קומסייה, אמר השבוע כי בעקבות תביעות שהוגשו נגד חברות תעופה שסירבו להעלות פעילים מהמטס בשנה שעברה, מקרים שכאלו לא יישנו במטס הנוכחי. חברות התעופה שביטלו עד כה כרטיסי טיסה לפעילים הן לופטהנזה, jet2 ואייר פראנס.

 

במטס מזהירים: "עובדי הנמל בצרפת יפתחו בשביתה"

ז'אק ננו, אחד ממארגני המטס בבית לחם, אמר ל-ynet כי אם תסרב חברת התעופה הצרפתית להעלות למטוסיה פעילים, היאם מסתכנת בכך שאיגוד העובדים בשדה התעופה שארל דה גול בפריז יפתח בשביתה ללא התראה. ננו הסתמך על מכתב תמיכה ששלח האיגוד למארגני המטס שבו נכתב כי עובדיו תומכים בקמפיין ודורשים שיינתן חופש תנועה לכל פעיל שיחפוץ להשתתף בכך.

 

במכתב הזכירו אנשי האיגוד כי בשנה שעברה מנעו השלטונות הצרפתיים, בעקבות בקשה ישראלית, את עלייתם למטוס של חלק מהפעילים והם מזהירים את השלטונות שלא יעשו זאת שוב ויפגעו בחופש התנועה. ננו ציין כי עד כה הגיעו לבית לחם במהלך סוף השבוע עשרה פעילים, מרביתם מקנדה, אולם בשל העובדה שהם היו בודדים והגיעו ממדינות רחוקות, הם נאלצו לשקר ולומר כי הם הגיעו לישראל כתיירים רגילים.

 

"הדבר האמיתי יהיה מחר - אז כל הפעילים יפעלו כפי שמצפים מהם והם יגידו שהם מגיעים לבקר בפלסטין. אנחנו נמצאים בקשר עם הפעילים באירופה ואז נראה אם חברות התעופה ינסו לבטל את הגעת הפעילים כאשר הם יגיעו לשדות התעופה השונים מחר בשעות הבוקר המוקדמות". ננו ציין כי חברת לופטהנזה ביצעה את מספר הביטולים הגדול ביותר לפעילים, וכי חברת אייר פראנס הודיעה לשלושה פעילים קנדיים כי היא מבטלת את הטיסה שלהם.

 

קומסייה הביע שביעות רצון מכך שהמטס מקבל סיקור תקשורתי נרחב, וכך גם מספר הכניסות לאתר הרשמי של המטס. לדבריו, האקרים ניסו להפיל את אחד האתרים של המטס, אולם הם נכשלו בכך.

 

במסגרת הפעילות המתוכננת לפעילים בשטחי הרשות הפלסטינית, הם אמורים לסייע בשיפוץ של אחד מבתי הספר הבינלאומיים בבית לחם, לסייע בתיקון ושיפוץ בארות מים באזור בית לחם, לשתול עצים בבית אומר ולבנות מוזיאון על היסטוריית הפליטים הפלסטינים במחנה הפליטים "אל-אעידה" בבית לחם. כמו כן מתוכננים להם סיורים ברמאללה, בחברון, בירושלים ובבקעת הירדן.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי, אליאור לוי, גלעד מורג ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היערכות בנתב"ג
צילום: ירון ברנר
צילום: עופר עמרם
ההנחיות ברורות - למנוע פרובוקציות. נתב"ג, הערב
צילום: עופר עמרם
מומלצים